Yüksel Yıldız Kimdir - Yüksel Yıldız Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_Sema tarafından 8 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Yüksel Yıldız Kimdir - Yüksel Yıldız Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yüksel Yıldız hakkında bilgi,
  Yüksel Yıldız biyografi,
  Yüksel Yıldız kimdir,
  Yüksel Yıldız hayatı

  Yüksel Yıldız, 15 Ekim 1948 tarihinde Sivas’a bağlı Tokuş köyünde dünyaya geldi. İlk öğrenimini köyünde orta öğrenimini Sivas Erkek Sanat Enstitüsünde tamamladı. Dedesi bağlama yapar, amcası ve babası da bağlama çalardı. Dolayısıyla bağlama çalmayı kısa sürede öğrendi ve çeşitli toplantılarda çalıp söylemeye başladı. Okul yıllarında düzenlenen piyes ve etkinliklerde sahne aldı.

  Usta-çırak ilişkisi çerçevesinde büyüklerinden çok şeyler öğrendi ve önemli arşivler edindi. Okul yılları bitince İstanbul’a yerleşti ve burada hem çalıp söylemeye hem de kendini geliştirmeye devam etti.

  1968-70 arasında askerlik görevini yaparken ordu evlerinde etkinliklerini sürdürdü. Asker dönüşü plak yapmaya karar verdi ve kendi imkanlarıyla 45’lik bir plak hazırlayarak yayınlanması için Afşin plağa verir. Böylece ilk plağı yayınlandı. Takip eden yıllarda 6 adet 45’lik yaptı ve plak yapımına 1976 yılından 1983 yılına kadar ara verdi. Bu dönemde usta sözleri kullanarak müziği kendisine ait olan eserler ortaya çıkardı.

  1984 yılında yeniden albüm yapmaya başladı ve bir çok eseri TRT repertuarına girdi. Günümüze kadar 5 tane solo 3 tane de grup olmak üzere 8 albüm yaptı. 90’lı yıllarda artık söz ve müziği kendisine ait eserler ortaya koymaya başladı. Eserlerinin bir çoğu çeşitli sanatçılar tarafından seslendirildi. Şu ana kadar yayınlanan eserlerinin dışında 200’e yakın eseri daha bulunmaktadır.

  TRT repertuarına giren eserlerinden bazıları:
  Ezrail Serime Çöktüğü Zaman, Merhamet Kıl Kaşı Keman, Üç Beş Aşık, Gül Menevşe Senden Almış Kokuyu, Çıktım Yücesine Seyran Eyledim, Sultan Suyu Gibi Çağlayıp Akma, Aklım Fikrim Zay Eyledi Yar Benim, Melüllenme Deli Gönül, Sözün Bilmez Bazı Cahil Elinden, Gel Seninle Bir Kararda Duralım
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yüksel Yıldız Kimdir Forum Tarih
Beyazın yıldızı yükseliyor! Bayan Giyimi & Bayan Modası 13 Mart 2010
Ülkemizde eğitim düzeyinin yükselmesi için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Sorular ve Cevaplar 7 Eylül 2016
Yükselti ile nüfus yoğunluğu arasındaki ilişkinin nedenleri nelerdir? Sorular ve Cevaplar 12 Ekim 2015
Göllerde Su Seviyesinin Bahar Aylarında Yükselmesi Yaz Aylarında Alçalmasının Nedeni Doğa ve Bitkiler 6 Şubat 2014
Osmanlı Devleti Yükselme Dönemi Padişahları Kimlerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 16 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş