Yüksek tansiyonun nedeni virüs olabilir

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 16 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Yüksek tansiyonun nedeni virüs olabilir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dünya çapında 1 milyardan fazla kişiyi etkileyen yüksek tansiyonun ana nedeninin yaygın bir virüs olabileceği ve bu keşfin yüksek tansiyonun tedavisi konusunda yeni bir yaklaşımı sağlayabileceği belirtildi.

  Boston'da bulunan Beth Israel Deaconess Hastanesi araştırmacılarının PLoS Pathogens dergisinin 15 Mayıs tarihli son sayısında yer alan ve fareler üzerinde yapılan araştırmalarına göre, yetişkinlerin çoğunda görülen herpes ailesinden sitomegalovirus ya da kısa adıyla CMV virüsünü taşıyan farelerde yüksek tansiyon ile damar sertliğinin gelişme olasılığının çok daha yüksek olduğu saptandı.

  Söz konusu araştırmaya başkanlık eden Beth Israel Deaconess Hastanesi enfeksiyon hastalıkları bölümü araştırmacılarından ve Harvard Tıp Fakültesi öğretim görevlisi Clyde Crumpacker, bu keşfin önemine dikkati çekerek, böylece yüksek tansiyon ve damar hastalıkları konusunda topyekün yeni bir yaklaşım geliştirebileceğini söyledi.

  Bu araştırmanın virüsün kan damarlarında inatçı bir enfeksiyona neden olduğunu gösteren ilk doğrudan kanıtı sunduğunu kaydeden Crumpacker, ayrıca yine bu araştırmanın hipertansiyon tedavisinde yeni bir yaklaşım getiren antiviral ilaçlar ve aşılar geliştirilmesi konusunda fikir verebileceğini ifade etti.

  Kalp hastalıklarının nedenlerinde virüsün rolü konusunda daha fazla araştırma yapılması gerektiğine dikkati çekilirken, Crumpacker, bulguların yeni tedavi olasılıklarına işaret ettiğini söyledi.

  AA
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş