Yüksekören Köyü Kozan Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 31 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yüksekören Köyü Kozan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yüksekören Köyü Kozan Bilgileri - Yüksekören Köyü Hakkında - Yüksekören Köyü Tanıtımı - Yüksekören Köyü Resimleri
  İlçe: KOZAN - İl: ADANA

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


  Adana
  Bilgiler
  Nüfus 1157 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 01500
  Alan Kodu 0322
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Adana
  İlçe Kozan
  Web Sitesi

  Yüksekören, Adana ilinin Kozan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün Bölge Coğrafyasına Göre Daha Yüksek Olması Nedeniyle Yüksek, Eski Yerleşim Yerlerinden OLduğu İçin Ören İsmini Almıştır. Yüksekliği Ve Eski Yerleşim Yeri Olduğu için Yüksekören Adını Almıştır.Kuruluş Tarihi Tam Olarak Bilinmemektedir Fakat Eski ve Köklü Yerleşim Yerlerindendir. Zaman içerisinde Bölge ve Bölge Dışı Göçler Almıştır.

  Kültür

  Köklü Yemekleri : Tavuk dolması,İçli köfte,Yuvarlama çorbası,Mantı,Kabak,Bamya gibi yemekleri meşhurdur.Tatlı olarakta yerel halk dilinde Kurbağa tatlısı diye bilinenen içi cevizli bir çeşit tatlıları mevcuttur. Köklü Bir Kültüre Sahiptir.

  Coğrafya

  Adana iline 70 km, Kozan ilçesine 9 km uzaklıktadır.Ulaşımı çok Kolaydır. Çukurova Bölgesinde Yer Almaktadır.Geniş Arazilere ve Meralara Sahiptir.

  İklim

  Köyün iklimi, Yazları kurak, Kışları ılık ve Yağışlıdır. (Akdeniz İklimi).


  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 5137
  2000 1157
  1997 1148

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Buğday ve Pamuk ağırlıklı bir üretim yapılırken Pamuk yerine Ayçiçeği ekimi ağırlık kazanmıştır.Son yıllarda ikinci ürün olarak ekilen Mısır ve azda olsa soya ekimi kuraklık nedeniyle yapılamamaktadır.Köyün çevresinde Narenciye bahçeleri mevcut olup, Portakal, limon, Mandalina ve Turunç yetiştirilmekte olup ayrıca son zamanlada hızla Zeytin yetiştiriliciği başlamıştır.

  Muhtarlık

  İlçeye Bağlı, Köy Muhtarlığıdır. ismail inceler Muhtarlık Yapmaktadır(yeni

  seçildi).

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır, Ayrıca (Lise Projesi Üzerinde Çalışılmaktadır). Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalttır.Tali Yollardan da kolayca ulaşılabilir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca Telefon Baz İstasyonları Bulunmaktadır.İletişim Problemleri yaşanmamaktadır.köyümüze ilk sulama kanalı 1972 projesi ile başlamıştır. Köy halkı büyük bir kalkınma içerisine girerek tarla sahipleri verimli ürünler sayesinde para kazanmaya başladılar. köyde işsizlik biraz olsun hafifledi. Daha sonra pamuk üretiminin bakımı ve masrafı çok yüksek maliyet içerisinde olması çiftçileri zor durumda bıraktığı için pamuk ekimleri yapılmaz oldu. Narenciye dikimleri 1985 yılından sonra kendini göstererek artık pamuk tarlalarının yerini aldı. 2006 Yılında Kozan barajının suyu yetersiz duruma gelince sulama alanlarının daraldığını ve ancak narenciyelerin sulanabileceğinin bildirilmesi çiftçileri çok zor duruma getirdi. Kurak alandaki köylüler artık yılda bir ürün olan BUĞDAY ile kaldılar. Yüksekören Köyünün batısı Kozan, güneyi İdem köyü, Batısında Tepecikören. Damyeri, Zerdali ve Bağtepe köyleri, Kuzeyinde ise Kabasakal köyü vardır. Bize en yakın köy Karacören köyüdür. Köyümüzde iki cami vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yüksekören Köyü Kozan Forum Tarih
Yüksekören Köyü Aladağ Adana Adana Tanıtımı 31 Mart 2010
Yuksekoren İlköğretim Okulu Kozan Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş