Yüklü Parçacıklar Nedir - Yüklü Parçacıklar Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 8 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Yüklü Parçacıklar Nedir - Yüklü Parçacıklar Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yüklü Parçacıklar Hakkında - Elektrik Yük Miktarları Hakkında - Artı Yüklü Parçaçıklar - Negatif Parçaçıklar

  Pozitif ve negatif elektrik yük miktarının dengede olmadığı parçacıklara denir. Eğer pozitif yükler daha fazlaysa parçacık artı yüklü, negatif yükler daha fazlaysa parçacık eksi yüklüdür. Bu iki yükün birbirine eşit olması durumunda parçacık yüksüz veya nötrdür.

  Aslında doğada bütün parçacıklar (atom ve moleküller) eşit sayıda proton (artı yüklü temel parçacık) ve elektron (eksi yüklü temel parçacık) içerirler. Bu nedenle doğal olan, parçacıkların yüksüz olmasıdır. Sürtünme gibi çeşitli nedenlerle parçacıklar elektron alabilir veya kaybedebilir. Proton sayısı ise (nükleer değişimler dışında) sabittir, değişmez. Elektron alan parçacık eksi yüklenirken, elektron kaybeden parçacık artı yüklenir. Dolayısıyla parçacıkların yükleri sahip oldukları elektron sayısıyla doğrudan ilişkilidir.

  Bir başka deyişle; protonlar atom çekirdeğinde çok güçlü nükleer kuvvetlerle birbirine bağlı tutulmaktadır. Bir atomun proton kaybetmesi veya kazanması çok zordur. Atom çekirdeğinin etrafında kümelenen elektronlar ise atomlar tarafından kolaylıkla kaybedilebilir veya kazanılabilir. Örneğin masanızın yüzeyindeki atomların dış yörüngelerinde gezinen (yüksek enerji seviyesindeki) elektronları elinizle süpürebilirsiniz. Bu durumda ya masanız elektron kaybederken eliniz elektron kazanacak, ya da tam tersi olacaktır. İki durumda da bir taraf pozitif yüklenirken, diğer taraf negatif yüklenecektir.

  Yüklü parçacıkların davranışları Coulomb Kanunu ile incelenir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yüklü Parçacıklar Nedir Forum Tarih
Kalbimizin büyüklüğü ve ağırlığı Genel Sağlık 9 Ağustos 2015
Büyüklük Göstermek Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 29 Temmuz 2012
Beyin ve Bölümleri - Beynin Vücudumuzdaki Yeri ve Büyüklüğü Genel Sağlık 4 Temmuz 2012
Dünyanın Büyüklüğü Ne Kadar Uzay ve Gökyüzü 11 Ocak 2012
Vektörel Büyüklük Ne Demektir Konu Dışı Başlıklar 28 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş