Yücekonak Köyü Karakoçan Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yücekonak Köyü Karakoçan Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yücekonak Köyü Karakoçan - Yücekonak Köyü Hakkında - Yücekonak Köyü Tanıtımı - Yücekonak Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı:Ağa Dilek
  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok  Elazığ
  Bilgiler
  Nüfus 146 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 23600
  Alan Kodu 0424
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Elazığ
  İlçe Karakoçan
  Web Sitesi

  Yücekonak, Elazığ ilinin Karakoçan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. köyde şuanda oturanların öncüleri(Kürtler) yaklaşık 300 yıl önce geldiği köyün büyükleri tarafından anlatılmıştı. 1950 lerde bölgede bütünköylerin adı değiştiği gibi köyümüzünde adı değiştirildi. QAWUMAN olan ad Yücekonak olarak değiştirildi. Ancak halk halen QAWUMAN adını kullanır.
  köyü nezaman ve hangi halklara tarafından kurulduğu arkeolojik çalışma yapılmadığından kesin olarak bilinmemektedir. ancak gerek yaşlıların anlatımı gerekse günümüze ulaşan eserler Kürtlerden önce Ermenilerin burda yaşadığı anlaşılır. Çeşitli zamanlarda ve değişik yerler inşaat yapımı için yepılan temel kazılarında yeraltında çok iyi işlenmiş taş duvarlar ve mezarların çıkması vb. köyün eski bir yerleşim yeri, hatta bir merkez olabileceği intibasını güçlendirmektedir.
  Köyünün önemli tarihi yerleri arasında köyün üst tarafında bulunan; halk tarafından "keloşk" olarak adlandırıla kale ve köyün içinde olan göldür. Kale gönümüze ulaşan kalıntılarından başka birşeyi kalmamış. Burda define arayıcıların yaptığı kaçak kazılardan dolayı tahribatlar yapılmış olmasına rağmen kalenin kurulduğu tepe heybetini korumakta ve gezip görülmeye değer bir yerdir. Göl hakkında da herhangi bir araştırma yapılmadığından ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Ancak büyük emekle toprak kazılarak oluşturulmuş olan gölün sulama amaçlı yapıldığı anlaşılmaktadır. Kazıda gölden çıkan toprak yakın tarafına (erdireş) dediğimiz yere yığılmış ve burası sonra mezarlık olarak kullanılmıştır. Görselliği ve köye kattığı gözellikle görülmeye değer bir eserdir. Gölün önemli özellikleri; aşağıya doğru yapılmış basamaklarla suyun içine inilebilir, gölün en derin yeri yaklaşık 24 metredir. gölün özeri yarım metreye yakın kalınlıkta çimle kaplıdır.çim sahilden büyüyerek gelişmiştir. çimin özerinde ot bitiyor ve biçiliyor. göle yönelik halk tarafından söylenen çeşitli efsaneler vardır. QAWUMAN köyü yeşilliğinin yanı sıra soğuk suları, iyi meyveleri ve hayvansal ürünleri ile ünlüdur. gezilip görülmeye değer şirin bir yerdir. Qawumanda belirttilen kale ve gölün dışında yoğun tarih izleri görülmektedir. Buranın tarihi gerçekliğinin açığa çıkarılarak bugünün ve gelecek nesillerin bu bilgilerden yararlanması için biran önce bilimsel bir şekilde arkeolojik çalışmaların başlatılması gerekir.
  Kültür

  Köyün [[ yemeklerinden ayran çorbası çok güzeldir gelip görülmeye değer yerdir zilfet
  Coğrafya

  Elazığ iline 122 km, Karakoçan ilçesine 18 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimdir
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 150
  2000 146
  1997 147
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi hayvancılık ve tarıma dayalıdır
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Ağa Dilek (Köy Camii Yapımı,İmam Evi Yapımı,Su Şebekesi Yapımı)
  1999 - Adil Kılıç (Mezarlık Etrafı Düzenleme,Dinlenme Yeri Yapımı)
  1994 - Sabri Bulut (Su Giderlerinin Yapımı, Hacı Sabri Köprüsü Yapımı)
  1989 - Nurettin Kılıç (Köye Elektrik ve Telefon Gelmesi)
  1984 - Cemal Kılıç (Çile Baskı ve Dayatma Süreçlerinde görev yaptığından zorluk ve sıkıntılar faaliyet yapmasına engel olmuştur.)

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Öğretmen ?. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yücekonak Köyü Karakoçan Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş