Yücebelen Köyü Torul - Gümüşhane

'Gümüşhane Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yücebelen Köyü Torul - Gümüşhane konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Torul Yücebelen Köyü - Yücebelen Köyü Hakkında - Yücebelen Köyü Tanıtımı - Yücebelen Köyü Resimleri
  İlçe: TORUL

  İl: GÜMÜŞHANE

  Köy Muhtarı: SADIK SELVİ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (456) 631 10 07

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:2000- 392

  1997- 392

  İle Uzaklığı: 40 km

  İlçeye Uzaklığı: 16 km

  Rakım: 1550 m


  Tarihi

  M.Ö. 300'lü yıllarda Venedik Ticaret Kolonilerinin maden ve orman işleme alanı olarak Silve adıyla kuruldu.Latince "Orman" anlamına gelen Silve ismi köyün tüm zamanlarında kullanılmıştır. 1214'ten sonra Rum ahalinin de iskan edildiği köy 1461 yılında Osmanlı Devleti hakimiyetine girmiştir.1797 veba salgınının ardından neredeyse tamamen boşalan bölgeye 1800'lü yılların başında Osmanlı Devleti tarafından Merzifon'dan getirilen Bayat, Çepni, Dodurga kollarından Oğuz boyları iskan edilmiştir.


  Ekonomi

  Bölgenin çoğrafi yapısı ve iklim özelikleri nedeniyle sanayisinin gelişmemiş olması köy halkını tarım ve hayvacılık yapmaya zorlamıştır.Köyde yapılan tarım ve hayvancılık ticari değil halkın kendi ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir.İş imkânlarının olmaması nedeniyle gençlerin eğitimine yönelmesi Köyün eğitim seviyesini yükseltmiştir.Bunun sonucu olarak Yücebelen Köyü Gümüşhane iline bağlı köylerde en çok üniversite mezununa sahip köy olma geleneğini sürdürmektedir.Köydeki tarım ve hayvancılığın ekonomik değerinin olmaması bir kısım insanın inşaat sektörüne yönelmesini sağlamıştır.Bu yüzden köyde çok sayıda inşaat ustası bulunmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu mevcut olup, değişmekle birlikte 20 civarında öğrenci bu okulda eğitim görmektedir.Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yolun bir bölümü asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]  Köyünüze Ait Bigi Ve Resimleri Bu Konu Altında Açabilirsiniz

   

Bu Sayfayı Paylaş