Yörünge Eğikliği

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Mavi_Sema tarafından 14 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Yörünge Eğikliği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yörünge Eğikliği
  Vikipedi, özgür ansiklopedi  Gökbilimde, bir yörüngenin eğikliği, o yörüngenin içinde bulunduğu düzlemin referans olarak alınan bir düzlemle yaptığı açıya verilen addır ve derece cinsinden ifade edilir.
  Referans düzlemi olarak genellikle etrafında dolanılan 'merkezi cisim'in ekvator düzlemi alınır. Örneğin Satürn'in uydusu Phoebe'nin yörünge eğikliği, Phoebe'nin yörünge düzlemi ile Satürn'ün ekvator düzlemi arasındaki açıya eşittir. 90 derecenin üzerindeki eğiklikler 'dolanan cisim'in 'ters yönde hareketli bir yörünge'ye sahip olduğu, yani yörüngesi boyunca 'merkezi cisim'in kendi etrafında döndüğü yönün aksi istikamette ilerlediği anlamına gelir. "Phoebe'nin yörünge eğikliği 174,8 derecedir" dendiğinde, bu Phoebe'nin Satürn'ün ekvator düzlemine (180-174,8) 5,2 derece açı yapan bir düzlemde ve Satürn'ün dönüş yönünün tersine doğru hareket ettiği anlaşılır.
  Güneş Sistemi'ndeki gezegenlerin ve doğrudan Güneş'in uydusu olan gökcisimlerinin Güneş çevresindeki yörüngelerinin eğiklikleri hesaplanırken bu kurala uyulmaz, merkezi cisim olan Güneş'in ekvator düzlemi yerine Yer'in Güneş etrafındaki yörüngesinin düzlemi olan tutulum düzlemi referans olarak alınır. Bu, söz konusu cisimlerin hareketlerini daha kolay değerlendirebilmek için yapılmış bir seçimdir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yörünge Eğikliği Forum Tarih
Dünya yörüngesinin şekli nasıldır kısaca Uzay ve Gökyüzü 26 Ağustos 2015
Yörünge Nedir Yörünge Ne Demektir Kısaca Uzay ve Gökyüzü 28 Şubat 2013
Hareket, Hareket Formülleri, Hareket Çeşitleri, Hareket Özellikleri, Yörünge Konu Dışı Başlıklar 7 Ağustos 2012
Atomun Yörüngesi Nedir Konu Dışı Başlıklar 4 Ocak 2012
Dünyanın Yörüngesinin Elips Olmasının Sonuçları Hakkında Bilgi Uzay ve Gökyüzü 22 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş