Yörük Ali Efe Kimdir - Yörük Ali Efe Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_inci tarafından 28 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Yörük Ali Efe Kimdir - Yörük Ali Efe Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yörük Ali Efe (Yörük Ali Efe Kimdir? - Yörük Ali Efe Hakkında)

  Yörük Ali Milli Mücadele kahramanlarından Yörük Ali Efe, 1896 yılında Aydın'da doğdu. Aydın bölgesi yörüklerinin Sarı Tekeli aşiretinden olan Yörük Ali Efe, Çerkez Ethem ve Demirci Mehmet Efe'den sonra Kuva-yı Milliye'nin önemli kişilerinden idi.

  Milli Mücadeleye katıldığı zaman 23 yaşındaydı. Daha önce, 1916 yılında askere alınarak Kafkas Cephesi'ne gönderildiği sırada askerden kaçmış, dağa çıkarak Alanya'lı Molla Ali çetesine katılmıştı. Molla Ali, çarpışmada ölünce onun yerine çete başı oldu. Menderes Irmağını salla geçerken jandarmanın pususuna düşen çetenin bütün elemanları vurulmuştu. Yalnızca Ali Efe, salın ipini kesip kendini akıntıya bırakarak hayatını kurtarabilmişti.

  Bu olaydan sonra çetecilikten vazgeçerek eşkıya avında bir süre hükümete yardımcı olan Ali Efe, Mondros Mütarekesinin ardından ortalık karışınca çete kurdu. Kıllıoğlu Hüseyin Efe ile birlikte Millî Mücadeleye katılarak zaman zaman Yunanlılara baskınlar yaptı.
  Ali Efe'nin gün gittikçe genişleyen ve Millî Aydın Alayı adını alan milis kuvvetleri Kurtuluş Savaşında büyük yararlıklar göstermiş, Aydın'ın Yunan işgalinden kurtulmasında büyük rol oynamıştı.

  Savaş sona erince çetesini dağıtarak Yenipazar'ın Kavaklı köyüne çekilen ve Yörük soyadını alan Ali Efe, İzmir'de geçirdiği tramvay kazasında bacaklarını kaybederek sakat kaldı.

  Yörük Ali Efe, 1953 yılında öldü.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yörük Kimdir Yörük Forum Tarih
Yörükoğlu Atilla Millik Akçin İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Afyonkarahisar Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 11 Mart 2012
Yörüklerin Yaşayısı Hakkında Bilgi Ülke Kültürleri 29 Aralık 2011
Yörük Kültürü, Yörükler Hakkında Bilgi Ülke Kültürleri 13 Nisan 2011
Yörükali Efe İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Aydın Aydın Tanıtımı 28 Şubat 2011
Izzet Ayaydın Ali Sarıyörük İlköğretim Okulu İncirliova Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 3 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş