Yönetsel Yetenekler

'Açık Öğretim AÖF' forumunda SeLeN tarafından 7 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Yönetsel Yetenekler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  aöf sosyal hizmetler bölümü dersleri - yöneticinin özellikleri - yöneticide aranan özellikler

  Teknik Yetenek

  Yöneticinin doğrudan yönetmekle sorumlu bulunduğu alan hakkında gerekli bilgiye sahip olması şeklinde ifade edilebilir. Yöneticilerin etkinliğini yükselten faktörlerden biri, yöneticinin yapmakta olduğu işe ilişkin teknik bilgi düzeyi olmaktadır. Ancak şunu hemen belirtelim ki, teknik yetenek yönetsel başarı ve etkinlik için gerekli bir koşul olsa bile tek başına yeterli değildir.

  Ayrıca yönetim basamakları yükseldikçe teknik yeteneğe duyulan gereksinmenin azaldığı, buna karşı beşeri ilişkilere ve kavramsal yeteneğe duyulan gereksinmenin arttığı görülür. Üst basamak yöneticilerinin üretimle ve tek tek işçilerin ne yaptıklarıyla ilgilenecek zamanları oldukça sınırlıdır. Bu kişiler açısından önemli olan, işletmenin bütününe ilişkin politika belirleme, plan yapma ve önemli işler için gerekli düzeyde kavramsal yeteneğe sahip olmaktır.

  Beşeri İlişkiler Yeteneği

  Etkili yönetim için gerekli yeteneklerden bir diğeri de, insanları içten gelen bir istekle çalışmaya ikna edebilme ve grup olarak amaçların gerçekleştirilmesinde işbirliği yapmalarını sağlayabilme yeteneği olarak ifade edilebilir. Amaca ancak insan unsuru ile ulaşılabileceğinden yöneticinin bu alanda yetenekli olmasının önemi kendiliğinden ortaya çıkar.

  Kavramsal Yetenek

  Gerekli bilgileri bir araya toplamak suretiyle işletmenin bütünü için yeni planlar hazırlama, politikalar saptama ve planlanmış eylemlerin uzun dönemdeki muhtemel sonuçlarını önceden tahmin edebilme yeteneği olarak ifade edilebilir. Bu yetenek türü, üst yönetim basamaklarına doğru çıkıldıkça boyutları küçülen bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Alt kademe yöneticilerinin planlama ve örgütsel politikanın saptanması ile ilgili eylemleri, orta ve üst yönetim basamaklarına oranla oldukça düşüktür.

  Yönetim etkinliği için gerekli unsurlar olarak kabul edilen söz konusu yeteneklerden hiç biri tek başına, yalnız bir yönetim basamağı ile ilişkilendirilemez. Görevleri gereği şu ya da bu basamaktaki yöneticiler belirli bir yetenek türüne daha fazla gereksinme duyuyor olsalar bile, diğer yetenekler yönünden de arzulanan düzeye ulaşamadıkları sürece etkili yönetici olamazlar.

  Farklı yönetim basamaklarında gereksinme duyulan teknik ve kavramsal yeteneğin miktarı zaman içinde yükselme veya düşme göstermektedir. Buna karşılık beşeri ilişkiler kurma ve geliştirme yeteneğinin bütün yönetim basamaklarında gün geçtikçe daha çok önem kazandığı ve hakim yetenek türü olma niteliğini kazandığı söylenebilir. Yöneticinin sahip olduğu bilgi ve yetenekleri boyutu ile yönetim basamakları arasındaki ilişki aşağıdaki gibi bir şekil üzerinde gösterilebilir.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yönetsel Yetenekler Forum Tarih
Bir Ulusun Yaşam Yeteneklerini İnsanlardaki Gülümsemelerle Ölçüyorum Kompozisyon Örn Edebi Türler Halk Edebiyatı 28 Ocak 2014
Bir Ulusun Yaşam Yeteneklerini İnsanlardaki Gülümsemelerle Ölçüyorum Kompozisyon Makaleler-Denemeler 19 Ocak 2014
Atatürk'ün askeri yetenekleri ile liderlik özellikleri hakkında söylenmiş sözler Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 27 Eylül 2011
Burç Özellikleri - Burclar ve Ögrenme Yetenekleri. Burçlar Alemi - Astroloji 8 Kasım 2010
Şamanın trans deneyimi ve psişik yetenekleri! Diğer Dinler İnançlar 11 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş