Yönetim Şekilleri (Devlet Yönetim Biçimleri) Nelerdir?

'Ülke Kültürleri' forumunda Mavi_inci tarafından 21 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Yönetim Şekilleri (Devlet Yönetim Biçimleri) Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yönetim Şekilleri (Devlet Yönetim Biçimleri) Nelerdir?

  Yönetim biçimleri

  Yönetim biçimleri, devletlerin idare şeklidir. Devlet şekli cumhuriyet olan, yani halk egemenliği olan devletlerde, yönetim biçimi bununla özdeş olarak demokrasi olmayabilir. Yönetim biçimi ile devletin kuruluşunun ve milletlerin hayat tarzlarının, dünya görüşünün derin bir ilgisi vardır.
  Örneğin Mustafa Kemal Paşa'nın cumhuriyeti kurarak monarşiye son vermesinde Meclis Yönetimi'ni esas alması, dünyada tek bir oluşumdur. Çünkü genellikle cumhuriyete geçen sistemlerde, diktatörlük veya ideolojik yönetimler egemendir. Bir cumhuriyetin meclise dayanması doğası gereğidir.

  Yönetim biçimleri şunlardır:

  * Aristokrasi
  * Cumhuriyet
  * Demokrasi
  * Despotluk
  * Federasyon
  * Komünizm
  * Konfederasyon
  * Meritokrasi
  * Monarşi
  * Mutlakiyet
  * Oligarşi
  * Otokrasi
  * Parlamenter monarşi (Meşrutiyet)
  * Plütokrasi
  * Teknokrasi
  * Teokrasi
  * Totalitarizm


  • Totalitarizm

  Küçük bir politik grubun önemli bütün yetkileri tekelinde toplayarak, demokratik olmayan bir biçimde, devletçilikle ve sıkı bir denetim rejimiyle toplumu yönetmesi akımı ve uygulamasıdır.

  • Teokrasi
  Yasama, yürütme ve yargı fonksiyonlarına ilişkin bütün devlet gücünün, ancak ilâhî kaynaklı olması halinde meşruiyet ve hukukîlik kazanacağını savunan ve bu gücün sadece Tanrı'nın yeryüzündeki vekiller tarafından kullanılabileceğini öngören teoriyi ifade eder.

  • Federasyon

  Birden fazla devletin kendi istekleriyle bir araya gelerek dışarıya karşı tek bir siyasal güç olarak görülmeleri ve bu amaçla kurdukları örgütün oluşturan devletlerin üzerinde olması; iç işlerinde ise, gene aralarındaki anlaşmaya göre geniş veya dar ölçüde özerk olmaları. Bu devlet içinde yaşayan çeşitli uluslar da büyük bir özerklik içinde ama aynı devlet içinde dışarıya karşı birliklerini bozmadan yaşamlarını sürdürebilirler.

  • Konfederasyon

  Bağımsız devletler tarafından, egemenliklerini muhafaza etmek şartıyla, ortak ve sınırlı menfaatlerini sağlamak maksadıyla, bir antlaşma ile kurulan devletler topluluğudur. Konfederasyonda, devletler ancak belli ve sınırlı maksatlarla birleşmişlerdir. Konfederasyonu meydana getiren konfedere devletlerin devletlik vasfı, konfederasyon halinde de devam eder. Ortak menfaatlerini gerçekleştirmeye yarayacak nispette bir işbirliği yaparlar; bunun dışında müstakil devlet sıfatlarını, hak ve vazifelerini tamamıyla korurlar.

  • Monarşi
  Bir hükümdarın devlet başkanı olduğu bir yönetim biçimidir. Bir monarşiyi diğer yönetim biçimlerinden ayıran en önemli özellik, devlet başkanının bu yetkiyi yaşamı boyunca elinde bulundurmasıdır.

  • Oligarşi
  Sadece belirli bir zümrenin bir ülkeyi yönetmesiyle ortaya çıkan yönetim biçimidir. Genelde yönetimdeki grup, askeri, siyasi veya maddi olarak ülkenin önde gelen gruplarından birisidir. Bazı siyaset bilimciler, yönetim şekli ne olursa olsun, her devletin yönetiminde mutlaka bir oligarşi olduğunu belirtirler.

  • Doğrudan Demokrasi
  Doğrudan hükümet de denilen doğrudan demokrasi, halkın egemenliğini bizzat ve doğrudan doğruya kullandığı demokrasi tipidir. Doğrudan demokraside devlet için gerekli olan bütün kararlar, yurttaşlar topluluğu tarafından aracısız ve temsilcisiz olarak bizzat alınırlar. Doğrudan demokrasi, halkın halk tarafından yönetilmesini öngörmektedir. Dolayısıyla doğrudan demokrasi sistemi, demokrasinin ideal anlamına en yakın olan sistemdir.

  • Temsili Demokrasi
  Demokratik ülkelerde milletin egemenlik hakkını doğrudan değil de, seçtiği temsilciler (milletvekilleri) aracılığıyla kullandığı bir demokrasi uygulamasıdır. Genellikle nüfusu yüksek ülkelerde kullanılır.

  • Mutlakiyet

  Bir hükümdarın kayıtsız şartsız idaresi altında bulunan hükümet şeklidir. İdareyi elinde bulunduran mutlak hâkimdir ve kimseye hesap vermez. İktidar miras yoluyla alınabildiği gibi seçimle de olabilir.

  • Despotluk

  Hiçbir yasaya bağlı kalmaksızın ve buyrukçunun çıkarından başka hiçbir amaç gözetmeksizin, zorbaca uygulanan ve buyruklara dayalı yönetim biçimidir.

  • Meşrutiyet

  Hükümdarların mutlak yetkilerinin bir bölümünü anayasal kurumlara ve meclise devrettiği yönetim biçimidir.

  Vikipedi
   

 2. Pala hüsnü derler benim namıma vay vay vay vay husnu millet hüsnüden razı baana husnu diyorlar şuçlular titriyorlar karakolun gururu neşesisin diyorlar . :) google girip arama motoruna hüsnü animasyon yaz ve biraz gül:)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yönetim Şekilleri (Devlet Forum Tarih
Geçmişten günümüze kadar olan yönetim şekilleri kısaca Sorular ve Cevaplar 24 Ocak 2017
Demokrasiyi diğer yönetim şekillerinden ayıran özellikler nedir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Türk devletlerinin yönetim şekilleri zaman içinde neden farklılık göstermiştir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Türk devletleri hangi yönetim şekilleri ile yönetilmiştir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Devletlerin yönetim şekilleri kısaca Eğitim Bilgileri 26 Mart 2013

Bu Sayfayı Paylaş