YÖK Başkanı Özcan'ın Açıklamasına Tepki

'Mardin Tanıtımı' forumunda Dine tarafından 17 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  YÖK Başkanı Özcan'ın Açıklamasına Tepki konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  11.Nisan da yapılan YGS sınavında tercihleri dışında yerlerde sınava girmek zorunda kalan Üniversite adaylarının konusu hala gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Son olarak Yök Başkanı Yusuf Ziya Özcan, böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtip Provokatörlerin işi söylemine her kesimden tepki geldi.

  YÖK Başkanı Özcan gazetecilerin konuya ilişkin sorusunu verdiği yanıtta, 25 bin adayın birinci tercihlerinde sınava giremediğini, bunlardan 7 bin tanesinin ikinci tercihlerinde sınava girebildiğini, 17 bin öğrencinin de yakın illerde sınava girdiğini söyleyen Özcan, “Ama hiç kimse Mardin'den Kıbrıs'a, Mardin'den Edirne'ye yollanmıyor. Kesin böyle bir şey yok. Bunlar sadece provokatörlerin ortaya attığı sözlerdir'' iddiasında bulunurken olayı yaşayan veli ve öğrenciler açıklamaya tepki gösterip sınav tercihimiz ve sınava girdiğimiz yerler belli, ispatlamaya hazırız dediler.
  YGS sınavında öğrencilerin mağduriyetini gidermek ve sınavlarından geri kalıp bir yıl kaybetmemeleri için Adana, Malatya ve Adıyaman araç tahsis eden Kızıltepe Belediye Başkan Vekili Şerife Alp konuya ilişkin olarak,“Herkes bizim öğrencileri otobüslere bindirip sınav yerlerine gönderdiğimizi gördü. Biz o öğrencileri Kızıltepe’de otobüse bindirip sonra başka bir durakta indirmedik. Özcan bizi provokatörlükle suçluyor, asıl provokatörlüğü kimin yaptığı ortada” açıklamasında bulundu.

  Kızıltepe Belediyesi Çok Amaçlı Eğitim Destek Evi Müdürü Nurullah Tunç ise yaptığı açıklamada, “YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın Sınav yerleri değişikliğiyle ilgili yaptığı açıklama tamamıyla gerçeklikten yoksun ve coğrafyamızı küçük düşürmeye yönelik haddini aşan bir açıklama olmuştur. Öğrencilerimizi, ilimizi, bölgemizi, ülkemizi ve kendine sahip çıkanları Provokatör olarak nitelemesi 1982 Anayasası zihniyeti olup, hakaret içeren niteliktedir.Eğer YÖK bir çok noktada demokratik,adil ve bilimsel olsaydı 17 bin öğrencimizi Adana, Malatya ,Denizli, Zonguldak, Mersin, Adıyaman, Kayseri, Kıbrıs ve benzeri onlarca vilayete yollamazdı..Bunlar içerisinde en yakını 5 saatlik kara yolu mesafesi olan Adıyaman'dır.YÖK başkanı Kızıltepe'ye 12 saat uzaklıkta olan Kayseri'ye verildiği çok doğal bir şekilde doğrulamaktadır.Öğrencinin psikolojik,ekonomik,sosyal..vb durumunu hiç düşünmeden böyle bir uygulamayı sorgulaması gerekirken yaptığı bu açıklamaları talihsizcedir.Evet bizler demokrat,duyarlı,ilerici anlayış ve kurumlar olarak artık YÖK'ün her anlamda daha fazla sorgulanması gerektiğini düşünüyoruz.YÖK anti demokratik bir kurum olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.
  YÖK başkanının Kıbrıs’a öğrenci gönderilmedi açıklaması bir çarpıtmadır. Adil Yavuz, Sinan Urtekin adlı öğrenciler bizzat KKTC/Lefkoşe'de sınava, yani sürgüne gönderilmişlerdir. Bu öğrenciler gibi ondan fazla kişi Kıbrıs’a gönderilmişlerdir. Farz edelim ki bu öğrenciler KIBRISI tercih etti, siz hangi akla dayanarak bu öğrencileri başka bir ülke olan KIBRISA gönderirsiniz. ÖSYM bu sınavı Türkiye'de yapamayacak kadar aciz ve çaresiz mi? Denizli gibi bir ile Burhan Kurt adlı yoksul öğrenciyi isteği dışında 20 saatlik yere nasıl verirsiniz?
  Biz 26 Marttan beri KIZILTEPE BELEDİYESİ ÇOK AMAÇLI EĞİTİM DESTEK EVİ olarak yaptığımız demokratik eylem, yürüyüş, oturma eylemleri, seminer, panel, bildiri dağıtmayla bu haksızlığı Ülke gündemine basın ve medya mensubu arkadaşlarla beraber taşıdık.
  ÖSYM: ''Kızıltepe Şamata kopartıyor'' dedi.
  Hükümet ilişkileri ve haberleri yok gibi açıklamalar yaptı.
  Yine ÖSYM: Evet 17 bin öğrenciyi istekleri dışındaki yerlere kurayla gönderdik, dedi
  BDP bu durumu MECLİSE taşıdı.
  CENGİZ ÇANDAR, HAŞMET BABAOĞLU, ESER KARAKAŞ, YALÇIN DOĞAN... vb onlarca YAZAR bu sürgünü KÖŞELERİNE taşıdı.
  Tüm demokratik kurumlar bu haksızlığa karşı ciddi duruş sergiledi.
  HALK ve VİCDAN sahibi herkes bu haksızlığı kınadı.Son olarak Cumhurbaşkanı ABDULLAH GÜL böyle saçmalık olamaz,bu durum kabul edilemez,ülkeye döner dönmez sorumluları çağırıp konuşacağım ve hesap soracağım dedi..
  Tüm bu açıklamalar ve duyarlılıklar üzerine YÖK Başkanını bu talihsiz açıklaması,bölgemizde tepkiyle karşılanmış olup,Öğrencilerin ve kamuoyunun YÖK ve ÖSYM'ye olan güvenini ciddi bir şekilde sarsmıştır..YÖK başkanı doğru konuşmak,kamuoyunu doğru bilgilendirmek sorumluluğuna sahiptir.Ancak son sınav sürgünüyle ilgili olarak manipüle edici açıklama yapmış olması,YÖK'ün ne kadar aciz bir hale geldiğini gözler önüne sermiştir.
  Bilime önem veren ve hep mağdur edilen MEZOPOTAMYA coğrafyası olarak inadına başaracağız ve inadına bölücü bir anlayışı esas almış gözüken YÖK'ÜN Kâbusu olmaya devam edeceğiz.
  Demokratik refleksi güçlü olan anlayışlara karşı anti demokratik bir kurum olan YÖK BAŞKANINDAN ancak böyle bir açıklama beklenirdi.
  Bizler HUKUKİ boyutuyla da hakkımızı aramaya devam edeceğiz, anti demokratik anlayış ve pratikleri mahkûm etmeye ve deşifre etmeye devam edeceğiz.
  Pes etmeyeceğiz,pes ettirmeye devam edeceğiz..
  Değerli öğrencilere de şunu söylemek istiyorum: Moralinizi bozmayın, ÖSYM başka bir sınavda böyle bir haksızlığı yapmaya cesaret edemeyecektir. Sizler bu ülkenin geleceğisiniz ve sizler bu ülkeyi bir gün özgür, demokratik, eşitlikçi ve adil hale getireceksiniz.” Açıklamasında bulundu.

  kiziltepeajansi​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - YÖK Başkanı Özcan'ın Forum Tarih
Yeni YÖK başkanı Gökhan Çetinsaya kimdir Biyografi & Otobiyografi 11 Aralık 2011
YÖK Başkanı 18 Mart tarihini işaret etti Eğitim Haberleri 19 Şubat 2010
YÖK Başkanı’na TÜSİAD daveti Eğitim Haberleri 18 Şubat 2010
Eski Cumhurbaşkanı "Var Mısın Yok Musun"da! Magazin Haberleri 28 Ocak 2009
Duygularıyla mı yoksa akıllarıyla mı hareket eden insanlar daha başarılı olur? Sorular ve Cevaplar 30 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş