YÖK'ün devrim niteliğindeki yeni taslağı

'Eğitim Haberleri' forumunda frmartuklu tarafından 19 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. frmartuklu

  frmartuklu Özel Üye

  YÖK'ün devrim niteliğindeki yeni taslağı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  YÖK Kanunu'nun bazı maddelerinde değişiklik içeren taslak üniversitelerin görüşüne sunuldu.Taslakta öğrencileri sevindirecek düzenlemeler var. Düzenleme üniversitelerin elindeki bazı yetkileri de alıyor

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) öğrenci, öğretim üyeleri ve üniversitelerle ilgili önemli düzenlemelere imza atan yasa değişikliği taslağını üniversitelere gönderdi. Üniversiteden atılmayı da kaldıran taslakta yabancı dili başaramayan öğrencilerin başka üniversiteye geçmesine olanak veren düzenleme de yer alıyor. İkinci öğretimde örgün öğretimin yaklaşık 2 katını ödeyerek okuyan öğrencilere de başarılı olmaları halinde kolaylık geliyor. YÖK Kanunu'nun bazı maddelerinde değişiklik içeren taslak kanun üniversitelerin görüşüne sunuldu. Taslakta öğrencileri sevindirecek bazı düzenlemelere de gidilirken üniversitelerin elindeki yetkilerin bir kısmının alınması da dikkat çekti. AKŞAM'ın ulaşığı taslakta şu düzenlemeler yer aldı:
  DİL BİLMEYENE ATILMA YOK
  Kanunun 49'uncu maddesinde değişiklik öngören taslakta, devrim niteliğinde bir düzenlemeye gidiliyor. Yabancı dilde değitim veren (ODTÜ, Galatasaray, İTÜ gibi) üniversiteleri kazanan öğrenciler yabancı dil sınıfını geçemezlerse aldıkları puanların muadili başka üniversitelere geçebilecek. Mevcut sistemde yabancı dili başaramayan adayların üniversite ile ilişikleri keziliyor. Taslak düzenleme kabul edilirse dil bilmeyen adaylar aldıkları puanların muadili Türkçe eğitim yapan bir bölüme geçiş yapabilecekler.

  İKİNCİ ÖĞRETİME İNDİRİM
  Kanunun 46'ncı maddesinde yapılacak düzenleme ile başarılı ikinci öğretim öğrencileri de daha ucuza eğitim olanağına sahip olacak. Örgün öğretimin iki katını da aşan ciddi ücretlerle okuyan ikinci öğretim öğrencilerinden tüm derslerini başarı ile geçip ilk yüzde 10'a giren öğrenciler normal örgün eğitim ücreti ödeyecek.

  YÖK'E YENİ YETKİLER
  Ders içerikleri, sınav çeşitleri, ders başına nota katkısı, öğrencilerin programlara ilişkin değerlendirmeleri, başarı notlarının yüzlük harf sistemine dönüştürülmesi, yandal ve çift anadal programlarının uygulanmasına ilişkin kararları ise YÖK verecek.

  'ROBİN HOOD' YÖK...
  Kanunun 55'inci maddesinde yapılan bir düzenleme ile YÖK vakıf üniversite gelirlerinin yüzde 1'ine, devlet üniversitelerinin döner sermaye gelirlerininin yüzde 1'ine ve ÖSYM'nin devreden finansmanının yüzde 25'ine el koyabilecek. Bu paralarla bir 'Araştırma fonu' oluşturulacak ve çoğunluğu yeni kurulan üniversitelere araştırma desteği olarak dağıtılacak.

  6 yılda bitirilecek
  Kanunun 44'üncü maddesinde yapılan değişiklik ile 4 yıllık bir bölümü bitirme süresi 7 yıldan 6 yıla çekildi. Ancak mevcut kanunda 7 yılda bitiremeyen öğrencilerin üniversite ile ilişiği kesilirken taslak ile öğrencilere ücretle ders alma hakkı tanındı. Mevcut kanunda öğrencilere 'beş derse kadar' sınav hakkı tanınıyor. Taslak kanunda ise 6 yılda üniversiteyi tamamlayamayan öğrenciler derslere kayıt yaptırmak şartı ile derslerini verebilecekler. Bu dersler için alınacak ücret yüzde 50 fazla olacak.

  (Akşam)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - YÖK'ün devrim niteliğindeki Forum Tarih
Yağma Yok Ne Demek - Yağma Yok'un Anlamı FrmArtuklu TatLı SöZLük 5 Mayıs 2011
YÖK'ün gündemi "ÖSS" Eğitim Haberleri 29 Ocak 2009
YÖK'ün "örgütlenmeyin" emri yargıya taşındı Eğitim Haberleri 13 Ocak 2009
YÖK'ün MYO için Getireceği Yenilikler ( UYGULAMA MÜHENDİSLİĞİ ) Mühendislik 30 Aralık 2008
Kaderi YÖK'ün ellerinde Eğitim Haberleri 20 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş