XP Kullananlar Neden Windows 7'ye Geçmiyor

'Diğer İşletim Sistemleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 24 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  XP Kullananlar Neden Windows 7'ye Geçmiyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  XP Kullananlar Neden Windows 7'ye Geçmiyor

  Windows 7 için XP'yi bırakmam diyenler hiç de az değil. İşte bu durumun altında yatan 7 neden...

  Windows 7'ye geçmek için pek çok iyi sebep var. Ancak Windows XP'yi terk edip Windows 7'ye gibi geçmemek için de çeşitli sebepler ortaya konabilir. Özellikle Windows Vista'ya geçmeyip bu işletim sistemini atlayanlardan bir kısım kullanıcı, daha uzun süre Windows 7'ye ihtiyaç olmadan yola Windows XP ile devam edebileceğini düşünüyor.

  Peki ama bu durumun nedenleri ne olabilir? Windows XP kullanıcılarının Windows 7'ye geçmemek için ortaya sürdüğü sebeplerden, düşüncelerden ve yorumlardan 7 tanesini, 7. Windows'a atıfta bulunmak için sizin için derledik...

  1. Güvenlik
  Test edilene kadar uzak durmak...

  Windows 7'nin güvenliği zayıf. Hangi Windows sürümünün çıkar çıkmaz süper güvenlik sunduğu görülmüş? Aradan birkaç ay geçip de ilk servis paketi yayınlanana kadar herhangi bir Windows sürümü hackerların oyun alanıdır. Yeni yazılan trojanler, virüsler ve casus yazılımlar, büyük güvenlik açıkları keşfedilene kadar ortada cirit atacak.

  2. Masraf
  Yeni işletim sistemi satın almanın maliyeti...

  Windows 7 pahalı, daha doğrusu işletim sistemi kadar parça değiştirmek de para tutuyor.

  Hali hazırdaki işletim sistemini terk etmek demek artık o işletim sistemine ödenen paradan yarar sağlamamak demek.

  3. Format
  Format atmak zahmetli bir iş

  Windows XP'den Windows 7'ye geçmek için temiz bir kurulum yapmak gerekiyor. Başka bir tabirle format atmak. Vista kullanıcıları ise denk sürümler arasında rahat geçiş yapabiliyor. Ancak Ultimate, Professional, Home gibi farklı fiyat dilimleri arasında geçişte sorun var.

  4. Sürücüler
  Her parçaya uygun sürücü olacağının garantisi yok...

  Bir önceki maddeyi destekleyen bir sebep bu. Bütün sürücüleri ve neredeyse bütün yazılımları yenilemek gerekecek. Sonuç itibariyle en büyük zahmeti 32 bit XP kullananlar 64 bit'e geçerken yaşayacak.

  Bilgisayarın bütün parçaları için 64 bit Windows 7 sürücüleri kurmak gerekecek. Windows 7 içerisinde gelen sürücüler yeterli olacak mı?

  Bu arada eski Windows XP yazılımlarını sanal XP ile çalıştırmayı düşünen Sony Vaio kullanıcıları için sanal XP desteği olmadığını da hatırlatalım.

  5. Büyük yenilik yok
  Windows 7'ye geçmek için dev sebep?

  Windows XP hali hazırda düzgün çalışıyor, bütün yamaları yapılmış, programlar sorunsuz. Office 2007 çalıştırıyor, kaldı ki çoğu kullanıcı hala Office 2003 kullanıyor. Elindeki mevcut kurulumdan memnun olan kullanıcılar için pratik kullanımda Windows 7 karşı konulmaz bir yenilik içermiyor.

  6. Yeni ara yüz
  Ufak farklar büyük sıkıntılar yaratabilir

  Windows XP kullanıcıları yeni ara yüze alışmak zorunda kalacak. Bu tahmin edilenden daha büyük bir sıkıntı olabilir. Her ne kadar Windows 7 ara yüzü şık ve kullanımı kolay bir ara yüz olsa da alışma sürecinde iş gücü kaybı yaşanacak. Alışıldık ayarlar, sorun düzeltmeler geçersiz olacak. Basit şeylerin yerini yeni baştan arayıp bulmak zorunda kalmak kullanıcılara sıkıntı verecek.

  7. Eski bilgisayar
  XP'nin düşük ihtiyaçları...

  Eski bir bilgisayar Windows XP'yi terk etmemek için iyi bir sebep. Windows 7'nin sistem ihtiyaçları oldukça düşük olabilir, buna karşın Windows XP'nin sistem ihtiyaçları daha düşük. Minimum gereksinimler bir yana kötü donanımda Windows XP gayet iyi çalışıyor. Ayrıca Microsoft'un Windows 7 Starter Edition'u perakende olarak satmayacağını da hatırlatalım.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Paylaşım için teşekkürler...
   

Bu Sayfayı Paylaş