Xbox 360 (X360) Tanıtım

'Ps2 Ps3 Ve Tüm Oyun Konsolları' forumunda HiTMaN47 tarafından 18 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. HiTMaN47

  HiTMaN47 Üye

  Xbox 360 (X360) Tanıtım konusu Aylardır türlü spekülasyonları yapılmakta olan Xbox 2, resmi adıyla Xbox 360'ın (veya Xenon) sistem özellikleri açıklandıkça tartışmalar ivmeli artışa geçti. Oyuncu ve yazar kesimi çeşitli iddialar ortaya atıp tartışa dursun, bu tartışmalara bizzat Bill Gates'in de karışıp "PlayStation 3'ten çok daha başarılı bir konsolla ortaya çıkacağız, bu sefer Sony'yi yeneceğiz" şeklinde açıklamalarda bulunması işleri iyiden iyiye kızıştırdı. Biz de bu kadar kızgın bir ortamda kayıtsız kalmayıp, Xbox 360'a bir bakış atalım istedik.

  Bilindiği üzere yaklaşık 4 sene önce piyasaya çıkan Microsoft'un PlayStation'a rakip oyun konsolu Xbox, sistem özellikleri PlayStation 2'den üstün olmasına karşın 1 sene sonrasında çıktığı PS2'nin önüne bir türlü geçemedi, hala da geçebilmiş değil. Her ne kadar aksiyon oyunları ve teknolojik açıdan PlayStation 2'den üstün olsa da Microsoft'un gecikmesi, konsolun tam manasıyla potansiyelini kullanamamasına neden oldu. Bu sefer Microsoft, zamanında Sony'nin yaptıklarını aynen yapıyor; oyunları duyur, haberleri ve spekülasyonları eksik etme, daha düşük konfigürasyona sahip olsan da zamanında piyasaya çıkarak pazardan öncelikli payı aldı.
  [​IMG]
  Evet, düşük konfigürasyon; zira Xbox 360'ın PlayStation 3'ten işlemci gücü daha düşük. Hatta bazı kesimler PlayStation 3'ün, Xbox 360'tan 3 kat hızlı çalıştığını belirtiyorlar. PlayStation 3'ün gizemli cell teknolojisi hakkında henüz kesinleşmiş bilgiler bulunmasa da Xbox 360'ın sistem özellikleri resmi ağızlardan duyuruldu. 165 milyon transistöre sahip CPU, her biri 2 thread'e sahip 3 adet simetrik 3.2 GHz'lik IBM çekirdeğinden oluşuyor. CPU'nun aynı anda 6 thread'i yaratabilmesi sayesinde programcılar, oyunlarını rahatlıkla optimize edebilecek. Bu da demek oluyor ki, oyun teknolojisinin 3.2 GHz'ın yetersiz kalacağı kadar gelişeceği bir gelecekte yapımcılar Xbox 360 için daha rafine yapımlar ortaya koyabilecekler. CPU'nun hafıza genişliği 5.4 GHz iken 32 yola sahip. IBM'in ürettiği işlemci bu anlamda başarılı görünüyor.

  İşlemci ile bağlanan grafik işlemcisi, CPU'dan daha az miktarda, 150 milyon transistöre sahip. Gelişmiş bir shader dilini kullanarak 48 shader ünitesi yaratabilen bu GPU, aynı anda hem vertex hem pixel shader'larını işleyebiliyor; tıpkı günümüz PC'lerindeki gibi. Ayrıca GPU, 10 MB framebuffer, 10 MB DRAM ve 512 MB'lık bir hafızaya sahip.

  PlayStation 2 ve Xbox'ın her ikisine birden sahip olanlar, Xbox'ın ne kadar gürültülü olduğunu rahatlıkla farkedebilirler. Microsoft da bu durumun farkında olacak ki gürültüyü azaltıcı bazı çalışmalar yapmış. Su havalandırmasına benzeyen bir yapıdaki soğutma sistemi ve fan sayesinde hem gürültü azalıyor, hem de konsol serin ve ferah kalıyor. İçerideki sıcak havayı emip, bir kanal yoluyla dışarıya salan bu sistem, Xbox 360'ı Xbox'tan çok daha sessiz bir konsol yapıyor.

  Ekim dolaylarında, Sonbahar aylarında piyasaya çıkması beklenen konsolun fiyatı henüz bilinmiyor. Ancak kutusunda neler bulunacağı şimdiden belli:

  * 20 GB'lık HDD

  * Kablosuz kontrol kolu

  * Xbox Live

  * Kablolu kulaklık seti

  * Ethernet kablosu
  [​IMG]
  Konsolun özelliklerini kısaca, maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz:


  * Her biri 3.2 GHz hızında, e 3 simetrik işlemci. IBM üretimi olan bu işlemciler, yapay zeka ve fiziklerin yükünü üstlenecekler.


  * 512 MB hafızalı, ATI grafik işlemcileri ise görselliğin tavan yapmasına uğraşacaklar.


  * 512 MB GDDR3 RAM'ine sahip olan konsol, 700 MHz DDR hafızasına sahip. Ayrıca 22.4 GB bus genişliği hafızası, 256 GB EDRAM hafıza genişliği ve 21.6 GB front-side bus da genel hafızanın ayrıntıları.


  Tüm Xbox 360 oyunları, 16:9 aspect ratio'suna ayarlı olacaklar. 720p ve 1080i değerlerinde HD çıkışı ve birden fazla kanala sahip ses çıkışı ile surround özelliği de mevcut. Standart ve yüksek video çıkışı desteği de bulunan konsolda 48 KHz, 16-bit ses desteği bulunuyor. 320 bağımsız, 256'nın üzerinde ses kanalı ile grafiksel doygunluğu seslerde de yaşayabileceğiz.
  [​IMG]

  * 20 GB'lık harddiske Xbox Live sayesinde demo, video, harita, silah, bölüm vs. indirebilirsiniz. Aynı zamanda USB'den Xbox 360 hard diskine MP3 aktararak oyunlarda MP3'lerinizi dinlemek de mümkün. 20 GB HDD az geldiyse bunu çıkartabilir, yerine daha yüksek hafızalı bir HDD takabilirsiniz. Ancak Xbox 360 satışa çıktığında 20 GB ile yetinmek durumundasınız.

  * Microsoft imzalı, kablosuz kontrolör ile oyunları daha rahat oynayabileceğiz. Ayrıca Microsoft'un, hem Xbox 360 hem de PC'de çalışacak olan kontrol kolu da E3 fuarında gösterime çıkacak. Bu kontrol kolundan hem oyunları rahat şekilde oynayabilecek, hem video ve MP3'leri oynatabilecek, hem de konsolla istediğimiz her şeyi yapabileceğiz. Ek ve ses jakları artık kontrolörün altında yer alıyor. Siyah ve beyaz tuşlar ise artık 'bumper' ismiyle anılıyorlar ve kontrolörün omuz kısmına taşınmışlar.

  * Sahibinin tercihine göre konsol, yatay veya dikey olarak konumlanabilecek.

  * Xbox 360, PlayStation 2'nin büyüklüğünde olacak.

  * 2 aşağıda, 1 de yanda olmak üzere 3 adet USB 2.0 girişi bulunuyor. Bunları kullanarak Xbox 360'ınıza dosya aktarımı yapabilecek, çeşitli aksesuarlar takabileceksiniz.
  [​IMG]

  * Tam 4 adet kontrolör desteği bulunuyor. Bu sayede 4 kişilik oynanan oyunlarda evinizde parti verebileceksiniz.


  * 1280x960 gibi yüksek çözünürlükteki bir kameranın Xbox 360 aksesuarı olabileceği belirtiliyor. Ancak piyasaya çıkan paketin içinde kamera bulunmayacak.


  * Xbox 360'ta oyuncu profili bulunuyor. Bu profil, hem offline, hem de online oyunlardaki tüm skorlarınızı kaydediyor ve tüm oyuncuların görmesini sağlıyor. Bu da Xbox Live üzerinden bir oyun oynarken dişinize göre bir rakip bulmanızda en kolay çözüm.


  * DVD-Video, DVD-ROM, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD-DA, CD-ROM, CD-R, CD-RW, WMA CD, MP3 CD, JPEG Photo CD gibi formatları çalıştırabilen, 12x hızında bir DVD rom bulunuyor. Bu tip formatta bir diski, Xbox 360 hard diskine kopyalamak mümkün. Dilerseniz bu kopyaladıklarınızı (örneğin MP3) her oyunda karışık olarak çalabilirsiniz.


  * Konsolun ortasında bulunan yeşil sarmal yapı, 'Ring of Light' adıyla anılıyor. Buradaki yüzük, yanarak size çeşitli aktiviteleri belirtecek. Örneğin Xbox Live üzerindeki haberleşmelerde, yeni oyun haberlerinde, vs.
  [​IMG]
  * Bir adet gümüş, bir de altın renkte Xbox Live paketin içinde bulunuyor tercihe göre. Gümüş olanın aylık ödemesi bulunmazken altın Xbox Live sahipleri aylık, standart bir ücret ödemek durumundalar. Xbox Live üzerinden devasa online oyunlar oynayabilecek, oyuncu profili sayesinde dişimize göre rakiplerle kapışabilecek, oyuncular hakkında genel bilgilere (şehir, isim vs.) ulaşabilecek, ücretsiz oyunlar, demolar, videolar indirebilecek, arkadaşlarımızla konuşabilecek ve onları oyuna davet edebileceğiz.

  * Konsolun çıkış tarihi tam olarak bilinmemekle beraber Ekim-Kasım dolaylarında çıkması bekleniyor. İlk olarak Amerika'da çıkacak olan konsol 7 gün sonra Avrupa'da, Aralık'ta ise Japonya'da çıkacak.

  * Önceden söylendiği gibi bir hard diskli, bir de hard disksiz 2 adet Xbox 360 piyasaya çıkmayacak. 20 GB hard diskli, yukarıdaki özelliklere sahip tek bir Xbox 360 piyasaya çıkacak.

  * Görüntülerden de görebileceğiniz üzere Xbox 360, şık, saf ve beyaz bir görünüme sahip. Boyutu PlayStation 2 kadar olan bu alet, yatay veya dikey olarak kullanılabiliyor. Aşağıya doğru görebileceğiniz simge, yukarıda da sözünü ettiğimiz 'ring of light'. Ayrıca kontrol kolları da görülebileceği üzere ele daha rahat oturacak şekilde tasarlanmış. Şık görünmesi de cabası.
  [​IMG]
  (ALINTI)
   
 2. Google

  Google Özel Üye

  Paylaşım için teşekkürler..
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Xbox (X360) Tanıtım Forum Tarih
Kinect Sports Xbox 360 Oyunu Oyunların Tam Çözümü 17 Eylül 2010
Kinect Adventures XBox 360 Oyunu Oyunların Tam Çözümü 17 Eylül 2010
Playstation Nintendo Xbox Çip Değiştirme Şemaları Elektronik Genel Bilgi 6 Mart 2010
Geleceğin oyun konsolları: PS4, Xbox 720 & Wii 2 Ps2 Ps3 Ve Tüm Oyun Konsolları 24 Ocak 2010
Xbox Live’da geçen hafta listesi yayınlandı Oyun Haberleri 24 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş