Xbox 360 İnceleme.

'Ps2 Ps3 Ve Tüm Oyun Konsolları' forumunda Siraç tarafından 30 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Xbox 360 İnceleme. konusu
  Xbox 360 İnceleme.

  [​IMG]

  Evet Xbox severler ya da en azından oyun oynamayı sevenler. Xbox 360 konusunda hepiniz birşeyler duymuş olabilirsiniz fakat bu incelemeyi kaçırmamanız gerekiyor. Xbox 360'ı baştan sona masaya yatırdık ve sizlere ayrıntılı olarak bu yeni jenerasyon oyun konsolunun özelliklerinden bahsetmeye çalışacağız.

  [​IMG]

  Bir önceki Xbox sürümüne göre çok yenilikler içeren Xbox 360, Microsoft'un oyun konsolu piyasasına yeni armağanı. Playstation 3'ün planlanan çıkışından (şu an için, Sony her zaman sipriz yapabilir, tarih kaydırma konularında üzerlerine yoktur) yaklaşık 6 ay önce Microsoft zor bir hamleye imza attı. Amerikada 22 Kasım, Avrupada ise 2 Aralık tarihinde oyun severlerin karşısına çıktı. Xbox 360 almaya gittiğinizde karşınıza iki seçenek sunuldu. Biri Core, diğeri ise Premium versiyon. Premium versiyon Amerika'da 399$, Core ise 299$'a satışa çıktı ve kısa sürede tükendi. Avrupada ise 399 Euro ve 299 Euro'dan satışa çıktı ve Amerika'da olduğu gibi tükendi sayılabilir.

  [​IMG]
  Xbox 360, Xbox'ın aksine hem yatay hem de dikey kullanılabiliyor.

  [​IMG]
  Xbox 360 (Dikey)

  [​IMG]
  Xbox 360 (Yatay)

  Xbox 360, çıkışıyla çok fazla oyun desteği ile gelmese de tatmin edici oyunlar içlerinden çıktı. Ama yine de genel kanı olarak daha vurucu oyunlar bekleniyordu. İlk çıkış oyunları ise şöyle:
  Amped 3 (2K Sports)
  Call of Duty 2 (Activision)
  Condemned: Criminal Origins (Sega)
  FIFA 06: Road to the World Cup (Electronic Arts)
  Gun (Activision)
  Kameo: Elements of Power (Microsoft Game Studios)
  Madden NFL 06 (Electronic Arts)
  NBA 2K6 (2K Sports)
  NBA Live 06 (Electronic Arts)
  Need for Speed Most Wanted (Electronic Arts)
  NHL 2K6 (2K Sports)
  Perfect Dark Zero (Microsoft Game Studios)
  Peter Jackson's King Kong (Ubisoft)
  Project Gotham Racing 3 (Microsoft Game Studios)
  Quake 4 (Activision)
  Ridge Racer 6 (Namco)
  Tiger Woods PGA Tour 06 (Electronic Arts)
  Tony Hawk's American Wasteland (Activision)

  Xbox 360 Teknik Özellikleri
  Xbox 360'ın teknik özelliklerine şöyle bir bakmakta yarar var. Microsoft'un 2. jenerasyon oyun konsolu kabaca 3.2 GHz IBM PowerPC temelli işlemci, özel ATI grafik işlemcisi, çok kanallı ses özelliklerine sahip. Wireless (Kablosuz) controller ve 720p-1080i kalitede oyun kalitesine sahip. Sistem Wi-Fi'a hazır ve 20GB takılabilir hard disk opsiyonu ile gelmekte.

  Xbox 360'ta bu sefer ektra bağlantılar için toplam 3 tane USB 2.0 bağlantısı sunulmuş. Bir tanesi arka tarafta Ethernet kablosunun yanına, diğer ikisi ise gizli bir bölmecik olan ön tarafta Power butonunun hemen altına yerleştirilmiş. İster memorystick, ister IPod gibi aletlerinizi bu şekilde Xbox 360'a bağlayabiirsiniz. Fakat bu aletlerden bilgi transferi yapılamıyor şu an için.

  Harddisk
  Harddisk bir önceki Xbox'ta 3,5" lik kullanılarak içinde yer alırken, Xbox 360'ta 2,5" lik Notebook harddisk modeli kullanılmış ve dışarı alınmış. Yalnız harddisk Core versiyon pakette yer almıyor ya Premium versiyon almanız ya da ayrıca Harddiski satın almanız gerekiyor. Xbox 360'ta Xbox oyunlarını oynayabilmeniz için ise Harddisk zorunlu. Çünkü Xbox 360'ta bir nevi güncelleştirilebilir emülatör yöntemi kullanılıyor. Şu an bu yöntemle 200'ün üzerinde oyun destekleniyor fakat bu güncelleştirmeler sayesinde bu sayı artabilecek. Bu yöntemin kullanılmasındaki neden olarak ise Next Gen (yeni jenerasyon) oyun konsolunu yaratabilmek olduğu açıklandı. Eğer geçmişe her oyunu direk oynayabilecek bir oyun konsolu yaratılmış olsaydı, o zaman yeni jenerasyon Xbox'tan bu kadar ilerilere gidememiş olabilirdi
  Eğer Xbox Live kullanıyor iseniz ve örneğin PES5 (Pro Evolution Soccer 5) oynuyor ve hastasıysanız online'dan vazgeçemiyorsanız üzülmeyin Xbox 360 ve Xbox karşılıklı olarak online oynayabilmekte. Xbox'ınızı tamamen tozlu raflara kaldırabilirsiniz.

  [​IMG]
  Xbox 360 Harddisk

  [​IMG]
  Xbox 360 Harddisk Demontaj

  Controller
  Bu kısım en önemli bölümlerden biri denilebilir. Xbox 360'la birlikte (Premium versiyonda mevcut, Core versiyonda ise kablolu bir Controller bulunuyor ama ayrıca Wireless Controller satın alınabilir) Wireless Controller geliyor.
  Wireless Controller 2 adet AA pille çalışıyor, Controller'la beraber kutudan 2 adet Energizer pil de çıkıyor böylece gece yarısı pili nereden bulacağım şimdi diyerek dövünmüyorsunuz. Controller'da bu kez eski siyah ve beyaz tuşlardan (açıkçası kullanışsız olan) kurtulunmuş ve bunlar işaret parmağı hizasındaki tuşların olduğu yere eklenmiş ve Playstation 2'deki Controller mantığında yerleştirilmiş.

  [​IMG]

  Xbox 360 Wireless Controller (Ön)
  Controller'a önden bakıldığında orta kısmın üstünde yerleştirilmiş çok şık bir Xbox 360 logo topunu görebiliyorsunuz. Bu aynı zamanda bir tuş ve her yerde iken (oyun içinde bile) bu tuşu kullanarak ana işlemleri yapmak hatta oyun esnasında iken müziği açıp oyun oynamaya devam edebilirsiniz. Bu tuş aynı zamanda Xbox 360 kapalı iken uzaktan konsolu açmaya yarayarak hep istenilen bir şeyi gerçekleştirmiş oluyor. Üstelik bu bölümde Live'a bağlı iken arkadaşlarınızla sohbet etmeniz bile mümkün. Bu tuşun etrafında yer alan halkada ise ışıklı alan. Resimde de göreceğiniz gibi Xbox 360 topunun sol üst kısmı yeşil ışıklı görünüyor, bunun anlamı bu Controller'in Xbox 360'a 1. Controller olarak wireless bağlandığını ifade ediyor. Xbox 360'ın üzerinde ise Açma-kapama düğmesinin etrafında yine aynı mantıkta bir ışık sistemi var bu da hangi Controller'lar şu anda bağlı olduğunu gösteriyor. "Start" tuşu bu topun sağına, "Back" tuşu ise sol tarafına konumlandırılmış. Diğer tuşlar ve analog stickler yine Xbox Controller S'tekiyle neredeyse aynı. Bu controller Wireless olması yüzünden kapsama alanını merak edebilirsiniz, şunu söylemem gerek mesafeden dolayı çekmeme gibi bir problem yaşamanız olası değil, hatta içeride bulunan odalarınızdan bile kullanabilirsiniz tabi ekranı görmeden ne yaparsınız orası başka.

  [​IMG]

  Xbox 360 Wireless Controller (Arka)
  Controller'ın arka tarafında ise pil haznesi triggerlar yer alıyor. Ayrıca orta kısımda siyah görünen soket bölümü ise Xbox Controller'ı şarj etmeye yarayan kablo bağlantısı için konumlandırılmış.

  [​IMG]
  Xbox 360 Wireless Controller (Pil bölmesi)

  Media Remote
  Xbox 360 için Media Remote Controller (Xbox 360 Mini Media Remote, Premium Paket ile sınırlı sayıda birlikte veriliyor) ise bir önceki Xbox'taki Remote Controller'dan çok daha şık bir tasarıma kavuşmuş. Ayrıca Infra-red Xbox 360'ın üzerinde bütünleşik olarak yer aldığı için ekstra bir aparat takmanıza gerek kalmıyor. Xbox'ta ise bir tane Controller portunu işgal ederek 4'üncü Controller takmanızı engelliyordu. Ayrıca Controller'da bu sefer Y, X, A, B tuşları da mevcut. Bir önceki Xbox'ta DVD çalıştırabilmek için Remote Controller kit satın almanız gerekirken bu sefer buna aslında ihtiyaç yok DVD film taktığınız anda normal Controller'lar ile DVD özelliklerini kumanda etmeniz mümkün.


  [​IMG]
  Xbox 360 Media Remote Mini
  Media Remote'ta yeni özelliklerden biri ise Xbox Media Center tuşu. Bu tuş ile Xbox 360 ve Windows XP'nin Xbox Media Center versiyonu direk iletişime girebilecek. Elimizde Windows XP'nin Xbox Media Center versiyonu olmadığından bu bağlantıyı test etmedik. Remote Controller'da, Gamepad'de olduğu gibi en üst orta kısmında Xbox 360 logo tuşu bulunuyor ve aynı işlevleri görüyor.


  [​IMG]
  Xbox 360 Controller ve Mini Media Remote
  Xbox 360 Live Headphone
  Xbox 360 Headphone (Premium pakette çıkıyor) eğer daha önceki Xbox'ta kullandıysanız aynı işlevi görüyor. Tasarımı ise Xbox 360'a uygun ve kaliteli malzemeden gerçekleştirilmiş. Bu sefer bir önceki Xbox'ta Gamepad'in üst kısıma yerleştirilen bağlantı alt tarafından monte ediliyor ve daha nazik ufak bir görüntüye sahip

  [​IMG]
  Xbox 360 Headphone


  Güç Kaynağı / Adaptör
  Xbox 360'ta güç kaynağı, konsolun kasasının içinden çıkartılarak dışına alınmış. Boyutları ise resimden de anlaşılacağı gibi oldukça büyük. Forum sitelerinde ve bazı makalelerde adaptörün ısınması konusunda problemlerden bahsediliyor. Açıkçası 48 saatlik Xbox 360'ın sürekli açık durma testimizde çok makul ölçülerde bir ısınma hissettiğimiz söylenilebilir.
  [​IMG]
  Xbox 360 Adaptör


  [​IMG]
  Xbox 360 Güç Girişi ve Adaptör
  HDAV Bağlantı Kablosu
  Xbox360'ta birlikte gelen HDAV kablosu (Premium versiyonda geliyor, Core versiyonda standart Composite ve stereo ses bağlantısı geliyor)toplam 6 uca sahip. 3'ü composite ve stereo, diğer 3'ü ise Component (Y,Pr,Pb) high-definitionvideo bağlantısını gerçekleştiriyor. TV ve HDTV'yi belirlemek i.in konnektörün üzerine bir swith yerleştirilmiş ve eüer HDTV kullanıyorsanız switch'i HDTV blümüne kaydırmanız gerekiyor. Aynı konnektörde göreceğiniz kare şeklindeki siyah bölüm ise Dolby® Digital 5.1 optik ses çıkışı soketi.Bu kablo sayesinde DVD'leri izlerken progressive-scan özelliği kullanılabiliyor.

  [​IMG]
  [​IMG]
  Xbox 360 HDAV Konnektörü
   
 2. Google

  Google Özel Üye

  Emeğine sağlık, paylaşım için teşekkürler...
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Xbox İnceleme Forum Tarih
Assassin's Creed XBOX260 İnceleme Ps2 Ps3 Ve Tüm Oyun Konsolları 30 Ekim 2008
Kinect Sports Xbox 360 Oyunu Oyunların Tam Çözümü 17 Eylül 2010
Kinect Adventures XBox 360 Oyunu Oyunların Tam Çözümü 17 Eylül 2010
Playstation Nintendo Xbox Çip Değiştirme Şemaları Elektronik Genel Bilgi 6 Mart 2010
Geleceğin oyun konsolları: PS4, Xbox 720 & Wii 2 Ps2 Ps3 Ve Tüm Oyun Konsolları 24 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş