X Işınları Nerelerde Kullanılırlar - X Işınları Kullanım Alanı

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_Sema tarafından 4 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  X Işınları Nerelerde Kullanılırlar - X Işınları Kullanım Alanı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  X Işınları Nerelerde Kullanılır
  X Işınları Kullanıldığı Yerler Nerelerdir?
  X Işınları Hnagi Alanlarda Kullanılır?


  Alman asıllı fizikçi Wilhelm Conrad Röntgen, 1845 yılında Rheinland’da doğdu ve 1923 yılında Münih’de öldü. Çocukluğu ve ilköğretim yılları Hollanda’da ve İsviçre’de geçti. Zürih’te üniversite eğitimi gördü. 1876′da Strassburg’da, 1879′da Giessen ve 1888′de Würzburg Üniversitelerinde fizik profesörü olarak öğretim görevi yapan Conrad, 1900′de Münih Üniversitesi Fizik Kürsüsü’ne ve Yeni Fizik Enstitüsü’nün yöneticiliğine getirildi.

  1885 yılında kutuplanmış bir yalıtkan hareketinin, bir akımla aynı manyetik etkileri gösterdiğini açıkladı. Fakat asıl ününü, 1895 yılında X ışınlarını keşfetmesiyle kazandı. Bu ışınları inceleyen Röntgen, X ışınlarının bir doğru boyunca yatıldığını, yansıma ve kırılmaya uğramadığını, elektrik veya manyetik alanların etkisiyle yön değiştirmediğini ispatladı. X ışınlarının, cisimlerin içinden geçme kabiliyetlerini inceledi ve bu ışınların havayı iyonlaştırdığını ortaya çıkardı.


  1901 yılında tamamladığı bu araştırmaları sonucu, aynı yılın fizik dalında Nobel Bilim Ödülü’ne layık görüldü. X veya g ışımalarının miktar ölçümü birimine kendi ismini vermiştir. Günümüzde röntgen ışınları tıp alanında kullanılmaktadır.

  Röntgenin tıpta kullanımı, X ışınlarının organik dokular tarafından eşit olmayan derecelerde emilmesine dayanır. Eşit olmayan bu geçiş, radyolojik gölgeler meydana getirmektedir. Bunlar, ya flüoresan bir ekranda (radyoskopi) ya da gümüş tuzlarının fotoğraf filmi üzerine indirgenmesiyle (radyografi) değerlendirilir. İncelenecek doku ile çevresindeki doku arasında X ışınlarını geçirme miktarında bir fark yoksa, saydam olmayan kontrast maddeler kullanılır.

  X ışınları, ışık ışınlarıyla aynı özelliktedir. Fakat frekansları daha büyüktür. X ışını, içinden geçtiği gazı iyonlaştırma özelliği taşır. X ışınlarının tespiti ve şiddetinin ölçülebilmesi için bu ışınlar, iyonlaşma odasından yani altın yapraklı elektroskopa bağlı iki tablası bulunan gaz dolu bir kaptan geçirilir. Elektroskop yapraklarının düşüş hızı, iyonlaşma derecesini ve dolayısıyla bununla orantılı olan ışıma şiddetini ölçer. Şiddet, röntgen cinsinden değerlendirilir.

  Bir X ışını demeti, saydam olmayan bir cisimden geçerken yavaş yavaş enerjisini bırakır. Kaybedilen enerji kalınlığa göre artar ya da azalır. Ayrıca dalga boyu kısa ışınlar, maddeye daha fazla etki eder ve ağır elementler daha fazla enerji yutar. Bu özelliklerden dolayı, bir maddeye X ışını verilerek maddenin atom yapısı kesinlikle tespit edilebilmektedir
   

 2. asit ve bazların kullanıldıgı yerler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Işınları Nerelerde Kullanılırlar Forum Tarih
Röntgen Işınları Nedir Nerelerde Kullanılmaktadır Eğitim Bilgileri 18 Ağustos 2013
Wilhelm Röntgen X ışınlarını ne zaman buldu kısaca Bilim & Teknoloji 2 Mayıs 2014
Zararlı Güneş Işınlarından Nasıl Korunabiliriz Seviyeli-Ciddi Konular 22 Şubat 2014
Röntgen Işınlarını Kim Bulmuştur İcadı Röntgen Işınlarının Kullanım Alanları Bilim & Teknoloji 18 Ağustos 2013
Alfa Beta Gama Işınları Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 14 Ocak 2013

Bu Sayfayı Paylaş