WOW Hakkında Genel Bilgiler

'Diğer Oyunlar' forumunda Siraç tarafından 25 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  WOW Hakkında Genel Bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  IRKLAR
  Alliance
  Humans

  Alliance tarafının çekirdek üyesini insanlar oluşturuyor. Azeroth'da kalan son insan şehri olan Stormwind'de yaşayan insanlar oyunun en dengeli ırklarından. Mage, Paladin, Priest, Rogue, Warlock ve Wariror sınıflarından birisini seçebileceğimiz insanlar aynı zamanda Alliance İçindeki en fazla sınıf seçimini yapabilen ırk. İnsanlar özellikle Mage ve Warlock olmak isteyen ama Gnome olmak istemeyen oyuncuların tek tercihi durumunda.

  Night Elfs

  Darnassus şehrinde yaşayan ve Azeroth'un eski ırkı olan Night Elf'ler oyunun gözdelerinden. Druid, Hunter, Priest, Rogue ve Warrior sınıflarından birini seçebileceğiniz Night Elf'lerin en önemli farkı; Alliance tarafında Druid sınıfı sadece bu ırkın seçebiliyor olması. İlgi çekici görünüşlerinden ve zarafetlerinden dolayı bir çok oyuncunun tercihi olan Night Elf'ler Alliance'ın en çok oynanan ırklarından birisi.

  Dwarfs

  Efsanevi şehir Ironforge'da yaşayan, kısa boylu olmasına rağmen ve dayanıklı bir ırk olan cüceler, yaş** güçlerinin yüksek olması ile öne çıkıyorlar. Paladin ve Warrior olarak oynayanların sevdiğİ ırklardan olan cücelerin seçebileceğİ sınıflar şöyle: Hunter, Paladin, Rogue, Priest ve Warrior

  Gnomes

  Cücelerle beraber Ironfoge'da yaşan Gnome'lar oyunun en kısa boylu ırkı. Oldukça sevimli gözükmesine rağmen fiziksel özelliklere önem veren oyuncuların seçmediğİ bir ırk olan Gnome'lar yüksek manaları sayesinde Mage ve Warlock oyuncuların gözdesi. Mage, Warlock, Rogue ve Warrior seçebilen Gnome'lar Alliance İçinde en az sınıf seçimine sahip ırk.

  Dreaneis
  Oyuna Burning Crusade eklentisi ile katılan bu tahilsiz ırk,Burning Legion un saldırılarından kaçmak İçin yaptıklar uzay gemisi ile kaçarken Azeroth a düştüler.Ve ondan sora orcların kötülüklerine şahit olmaları ile allience ye geçmeleri bir oldu.En büyük artıları allience başka bir ırkta olmayan Shaman sınıfını seçebilmeleri. Seçebildikleri sınıflar ise Shaman,Hunter,Paladin,Warrior ve Priest

  Horde
  Orcs

  Orc'lar Horde tarafının anahtar ırkı durumunda. Kalimdor kıtasına göç eden ve kendilerine yeni bir dünya kurmaya çalışan Orc'ların ana şehri ise Orgrimmar. Dengeli bir ırk olan Orclar yüksek yaş** gücüne sahipler. Her ne kadar oyundaki Horde oyuncu sayısı Alliance oyuncu sayısından düşük olsa da Orc'ları seven ve oynayan ciddi bir oyuncu kitlesi var. Orc'lar Hunter, Rogue, Shaman, Warlock ve Warrior sınıflarından birisini seçebiliyor.

  Taurens

  Yaşayış tarzı olarak Nigth Elf'lere benzeyen Tauren'ler Kalimdor kıtasının eski sakinlerinden. Ana şehirleri Thunder Bluff olan Taurenler Horde tarafında Druid sınıfını seçebilen tek ırk. İri vücutları ve mistik yapılarıyla dikkat çeken Taurenler Druid, Shaman, Hunter ve Warrior olarak oynanabiliyor

  Undeads

  Burning Leigon tarafından Undead haline getirilen ve daha sonra Burning Legion’a hizmet etmeyip kendi geleceklerini arayan ayrılıkçİ bir grup olan Forsaken Undead'ler eski insan şehrinin altına kurdukları Undercity’de yaşıyorlar. Gotik mekanlardan hoşlanan oyuncuların daha çok tercih ettiğİ Undead'lerin seçebileceğİ sınıflar şöyle: Mage, Warlock, Priest, Rouge, Warrior.

  Trolls

  Uzun boyları, dişleri ve mavi renkleriyle ilginç bir ırk olan Troller Orc'larla beraber Orgrimmar'da yaşıyorlar. Diğer ırklardan pek hoşlanmayan ve sadece Tauren'lerle Orc'lara güveni olan Troller fazla sayıda sınıf seçeneğine sahipler. Bunlar: Hunter, Shaman, Priest, Rogue, Warrior ve Mage

  Blood Elf
  Draenei ler gibi bu ırkta TBC eklentisi ile oyuna dahil oldu.Elflerin kara büyü yapmayı seven kısmı.

  MESLEKLER

  Her oyuncunun ana sınıfının haricinde kendisine birincil, bir tane de ikincil meslek öğrenebiliyor. Öğrendiğiniz mesleklerle zanaatkarlık yapabilir, kendi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Burada önemle vurgulanması gereken şey hangi sınıftan olursanız olun istediğiniz mesleğİ seçebilirsiniz. Her ne kadar bazı meslekler bazı sınıflar İçin daha uygun olsa da "Şu sınıf kesinlikle şu meslek grubunu seçmeli" demek yanlış olur. Örnek vermek gerekirse bir warrior madencilik(Mining) ve demircilik(Blacksmithing) seçerek kendi zırhlarını yapmak isteyebilir. Başka bir warrior ise zırhları satın almayı, kendisine ise meslek olarak simyacılığİ seçebilir. Böylece topladığİ bitkilerden (Herbalism) kendisine hazırlayacağİ posyonlarla sürekli posyon almak derdinden kurtulur. Oyundaki meslekler başlarda bağımsız gibi gözükse de ilerleyen levellarda birbirlerine bağlı hale geliyorlar. Öyle ki bir demirci hazırlayacağİ bir silahta kullanmak İçin bir simyacının (Alchemy) hazırladığİ karışıma ihtiyaç duyuyor. Oyunda öğrendiğiniz meslekten vazgeçip ilerde başka meslek seçebilirsiniz. Ayrıca bazı meslekler her yerde yapılabilirken örneğin demircilik sadece demirci ocağının yanında yapılabiliyor. Gelelim mesleklerin detaylı açıklamalarına:

  BİRİNCİL MESLEKLER

  HERBALISM ve ALCHEMY

  Herbalism ile doğada gezerek bin bir çeşit bitkileri toplayabilirsiniz. Simyacılık ise topladığınız bitkilerden şuruplar ve karışımlar hazırlamanızı sağlar. Topladığınız bitkileri satabileceğiniz gibi yaptığınız karışımları da satabilirsiniz. Her ne kadar bu iki mesleğİ beraber kullanmak gibi bir zorluğunuz olmasa da Herbalism ve Alchemy’nin beraber seçilmesi daha mantıklı gözüküyor. Aksi taktirde hammadde sıkıntısı veya elinizdekileri değerlendirememe durumu söz konusu. Şuruplara her sınıfın ihtiyacı olduğundan herhangi bir sınıf İçin daha iyidir demek zor. Hangi sınıf olursanız olun eğer çok fazla şurup tüketiyorsanız gönül rahatlığıyla seçebilirsiniz.

  SKINING ve LEATHERWORKING

  Deri yüzme mesleğini seçerek öldürdüğünüz hayvanların derilerini toplayabilirsiniz. Oyundaki bir çok yaratık derisi yüzülebilir olduğundan hammadde sıkıntısı çeken bir meslek değil. Dericilik ile toplanan derilerden deri malzemeleri yapabilirsiniz. Bu malzemeler deri zırhlar veya sadak (okların koyulduğu çanta) gibi çeşitli nesneler olabiliyorlar. Deri yüzme ve dericiliğİ de yukarıdaki gibi beraber seçmek mantıklı gözüküyor. Sınıf olarak deri zırh giyen sınıflar olan hunterlara, druidlere ve shamanlar bu mesleğİ tavsiye edebiliriz.

  MINING, BLACKSMITING VE ENGINEERING

  Mining mesleğİ adından anlaşılacağİ gibi madencilik. Bitki toplama gibi elinizdeki madenci çekicinizle doğada bulduğunuz çeşitli madenleri toplayabilirsiniz. Yukardakilerden farklı olarak madencilik iki ayrı mesleğe hammadde sağlıyor. Bunlar demircilik ve mühendislik. Demirciliğİ seçerek zincir zırhlar yapabilirsiniz. Eğer: "Kendi zırhımı ve silahımı kendim yapayım" diyorsanız; paladinlere ve warriorlara madencilik ve demircilik tavsiye edilebilir. Engineering ise mühendislik mesleğİ. Oldukça renkli mesleklerde biri olan mühendislik de çeşitli patlayıcılar yapmak, tüfeklere dürbün hazırlamak gibi seçenekler mevcut. Farklı bir meslek seçmek istiyorsanız yada tüfek kullanıyorsanız madencilik ve mühendisliğİ seçebilirsiniz.

  TAILORING


  Türkçesi terzilik olan bu meslekle beraber kumaş zırhlar ve her oyuncunun çok ihtiyaç duyduğu çantaları üretebilirsiniz. Hammaddeyi diğer mesleklerde olduğu gibi gezerek toplayamıyorsunuz. İhtiyaç duyduğunuz parçaları humonoid denen insana benzer yaratıkları öldürerek buluyorsunuz. Tailoringle beraber ikinci bir birincil meslek olarak deri yüzmeyi seçebilirsiniz. Çünkü ilerde yapacağınız kıyafetler İçin deriye ihtiyacınız olacak ama bu bir zorunluluk değil. Ayrıca bir çok tailor ikincil meslek olarak enchantingi seçiyor. Eğer "Kendi kıyafetlerimi kendim dikeyim" diyorsanız mage, priest ve warlock gibi sadece kumaş zırh giyen sınıflara önerilir.

  İKİNCİL MESLEKLER

  FISHING
  Bir dere veya göl kenarına oturarak doğayla baş başa kalmak ve saatlerce sakince balık tutmak istiyorsanız balıkçılığİ seçebilirsiniz. Tuttuğunuz balıkları aşçılara satabilirsiniz. Ayrıca balık tutarken oltanıza takılan çeşitli nesneler Alchemy de kullanıldığından, Herbalism ve Alchemy birincil mesleklerinin yanında balıkçılığİ seçebilirsiniz.

  COOKING

  Eğer her yaratıkla savaşmadan önce canınızın dolmasını bekliyorsanız ve bu yüzden sık yiyecek tüketiyorsanız aşçılık tam size göre bir meslek. Yaratıklardan çıkan yiyecek parçalarını veya balıkçılıkla tutulmuş balıkları leziz yemeklere çevirebilirsiniz. Bunları diğer oyunculara da satabilirsiniz.

  FIRST AID

  Terzilerde olduğu gibi yaratıklardan düşen kıyafet parçalarını kullanarak kendinize bandajlar hazırlayabilirsiniz. Özellikle savaş aralarında hızlı iyleşmek isteyenler İçin ilk yardımı tavsiye edebiliriz.

  SINIFLAR

  Oyunda seçebileceğimiz toplam 9 farklı sınıf var. Bazı sınıflar sadece bazı ırka özelken bazıları ise sadece Alliance veya Horde’a ait. Daha önce ırklar arasındaki dengenin iyi ayarlandığını söylemiştik. Aynı durum sınıflarda da mevcut. Resmi forumları takip ettiğimizde bir çok kullanıcının çeşitli sınıflar hakkında şikayetlerini görmek mümkünse de Blizzard uzun süren beta test aşmasından ve oyuncu tecrübelerinden yola çıkarak sınıflarda dengeyi oldukça iyi ayarlamış gözüküyor.

  DRUID

  Alliance tarafında sadece Night Elflerin, Horde tarafında da sadece Taurenlerin seçebildiğİ bir sınıf olan durid oynaması en zevkli sınıflardan birisi. Hem hasar verme hem de iyileştirme gibi destek yeteneklerinden dolayı melez bir sınıf olarak düşünebileceğimiz Druidin bir warrior kadar hasar vermesini beklemek veya bir Priest kadar iyileştirme büyüleri kullanmasını beklemek hata olur. Druidin en ilginç yeteneğİ ise "Shape Shifting" denilen şekil değİştirme büyüsü. Kumaş ve deri zırh giyebilen Durdilerle bir kaplana yada bir ayıya dönüşerek savaşa devam edebilirsiniz.

  HUNTER

  Night Elfler, Cüceler, Orclar, Taurenler ve Trolllerin sınıf seçeneklerinin arasında olan Hunterlar adından anlaşılacağİ gibi avcı sınıfı. 40. levela kadar kumaş ve deri daha sonra da zincir zırh giyebilen Hunterlar hayvanları ehlileştirme yeteneğine sahip. Genellikle yay ve tüfek gibi uzak mesafeden etkili silah kullanan Hunterlar beraberlerindeki hayvanlarıyla oldukça etkili olabiliyorlar. Bu özelliklerinde dolayı bir çok oyuncuya göre "oyunda tek başına takılma (Soloing)" konusunda en yetenekli sınıf. Yine de oyun tek başınıza takılmaktan ziyade sizi grup kurmaya zorluyor ve ilerleyen levellardaki görevleri tek başınıza yapmanız oldukça zor.

  MAGE

  Oyunda ki temel büyücü sınıfı. Sadece kumaş zırh giyebilen Magelerin büyü yetenekleri ise ateş, buz ve kadim büyülerinden oluşuyor. Oldukça yüksek hasar verebilen sınıfın dezavantajı ise yakın dövüşte etkili olamaması. Büyü yaparken darbe alırsanız yaptığınız büyü İçin konsantrasyonunuz bozuluyor ve büyünüze yeniden başlamak zorunda kalıyorsunuz. Size saldıran yaratığın vuruş hızı yüksekse ciddi sıkıntı olabiliyor. Her ne kadar oyundaki her büyünün çalışma mantığİ aynı olsa da tüm yetenekleri büyüden oluşan Mage İçin bu durum sıkıcı. Mage seçebilecek ırklar ise şöyle: İnsanlar, Gnomelar, Troller ve Undeadler.

  PALADIN


  Tanrıların sadık askerleri ve kuralların koruyucu olan Paladinleri sadece Alliance olan oyuncular seçebiliyor. Daha çok yakın dövüş ağırlıklı olan Paladinler Druidler gibi melez bir sınıf. Tüm zırh türlerini kullanabilen Paladinlerin iyileştirme özellikleri oldukça İşe yarıyor. Koruma büyüleriyle iyileştirme büyülerini kombine halde iyi kullanan bir Paladini öldürmek oldukça zor bir İş. Özellikle PvP yaparken eğer karşınızdaki bir Paladin ise tam öldü derken HP sinin sürekli yenilendiğini görürsünüz. Buna rağmen Paladinlerin eksi tarafı nispeten yavaş olmaları. Paladini sadece cüceler ve insanlar seçebiliyor.

  PRIEST

  Her MMORPG oyununda diğer oyuncuların en sevdiğİ, sürekli gruplarda aranan fakat oynaması da bir o kadar zor olan sınıftır; destek sınıfları. WoW İçinde bu kural çok değİşmiyor. İyileştirme ve koruma büyülerinin yanı sıra diğer oyuncuların özelliklerini geçici bir süre artırabilen (buff) yeteneklerine sahip olan Priestler diğer oyunlardaki gibi zayıf bir sınıf değil. Genelde hiç savaş yeteneğİ olmayan bu yüzden sürekli gruba ihtiyaç duyan bir sınıf yerine WoW da gerektiğinde kendi başının çaresine bakabilen bir sınıf Priest. Her ne kadar hasar ağırlıklı sınıflar gibi tehlikeli olmasa da Shadow yeteneklerinde uzmanlaşmış bir Priest oldukça tehlikeli olabiliyor.

  ROGUE

  Normal FRP-RPG oyunlarından tanıdığınız Thief (Hırsız) karakterin benzeri olan Rogueları, Taurenler hariç her ırk seçebiliyor. Temel olarak hızlı ve sürekli hasar vermeye odaklanan Rogue kumaş ve deri zırh giyebiliyor. Karanlıklar arasında gizlenebilen ve zehir kullanabilen Rogueların oynanışİ kimilerine zor gelebilecek türden. Çoğu zaman bir Rogue olarak düşmana gizlice arkadan yaklaşmak zorundasınız. Bir grup İçerisinde de bu durum avantaja dönüşebiliyor. Örnek verecek olursak, grup halinde saldırdığımız yaratık başka bir sınıfa (Warrior, Paladin gibi) saldırırken Rogue arkasına geçerek inanılmaz hasar verebiliyor.

  SHAMAN

  Sadece Horde karakterlerin seçebildiğİ melez bir sınıf olan Shamanlar oynanışİ ilginç sınıflardan birisi. Doğadaki hayvanların ve elementlerin ruhlarından kendine güç bulan Shamanlar level 40 kadar kumaş ve deri daha sonra da zincir zırh giyebiliyorlar. Yere diktiğİ totemlerle çevresindeki grup arkadaşlarına destek veren Shamlar hasar konusundada oldukça yetenekliler. Öyle ki forumlarda diğer sınıflardan bir miktar güçlü olduğunu düşünen oyuncuların sayısı hiçte az değil. PvP dede etkili olabilen Shamanları Orclar, Taurenler ve Troller seçebiliyor.

  WARLOCK

  Warlocklar karanlık sanatlarla ve şeytani büyülerde uzmanlaşmış bir büyücü sınıfı. Cehennemden sesledikleri yaratıkları kullanabilen ve düşmandan kendisine enerji ve mana çekebilen Warlocklar diğer büyücü sınıflar gibi sadece kumaş zırh giyebiliyorlar. Sürekli yanlarında bulunan cehennem yaratıklarıyla beraber oynanışİ bir miktar Huntera benzeyen bu sınıf diğer büyücüler kadar tek başına takılma konusunda zayıf değil. Warlocku seçebilecek ırklar ise şöyle: İnsanlar, gnomelar, orclar ve undeadler.

  WARRIOR

  Her ırkın seçebildiğİ tek sınıf olan Warrior diğer oyunlardan alıştığımız temel savaşçİ sınıfı. Her türlü silahı kullanabilen ve her türlü zırhı giyebilen Warrior mana kullanmıyor. Yapımcılar bir değİşiklik yaparak Warrior’a "Rage" denen özelliğİ eklemişler. Mananın tam tersi biçimde sürekli azalma eğiliminde olan ve normal zamanda boş olan rage özelliğini "Gaza gelmek" diye açıklayabiliriz. Her başarılı saldırının ardından rage puanı kazanıyorsunuz ve bu puanları özel saldırılar yapmak İçin kullanabiliyorsunuz. Başta alışmak zor gibi gözükse de seri biçimde yaratıklarla savaştığınızda sistemin oldukça iyi İşlediğini görüyorsunuz. Şu an İçin oyunda diğer sınıflardan daha zayıf olduğu düşünülen ve bu konuda en çok şikayet edilen sınıf Warrior. Her ne kadar ciddi bir zayıflık olmasa da bir çok oyuncu Blizzard dan bir sonraki yamada Warrior İçin birkaç küçük düzenleme bekliyor.

  ŞEHİRLER
  Oyunda ihtiyaçlarınızı karşılamak İçin, yeteneklerinizi geliştirebilmek İçin ve diğer oyuncularla alışveriş yapabilmeniz İçin 6 adet şehir bulunmakta.Gnomelar ve troller hariç herkese ırka ait bir şehir mevcut. Gnomelar, cücelerle beraber, troller ise Orclarla beraber yaşıyorlar.

  ALLIANCE ŞEHİRLERİ

  STORMWIND


  Orclarla ikinci savaşta yıkılan ve yeniden inşa edilen Stormwind, Burning Legion istilası sırasında zarar uğramamış bir şehir. Eski insan başkenti Lordaeron’İn düşmesiyle beraber insanların Azreoth’taki son sığınağİ olan Stormwind mimari açıdan oldukça güzel gözüken bir şehir. Prens Arthas’İn babasını öldürmesi, kendisinin de kuzeye gitmesi sonucunda Storwind’İ yaşİ daha çok küçük olan kardeşİ yönetiyor.

  IRONFORGE

  Orclarla yapılan ikinci savaşta birçok cüce şehri düşerken Ironforge’a hiç bir istila gücü ulaşamadı. Cücelerin mimarlıkta ve İşçilikteki ustalıklarının göstergesi olarak Dun Morogh dağının kalbine yapılan Ironforge madencilerin, demircilerin ve zanaatkarların merkezi konumunda. Kral Magni Bronzebeard yönetilen şehrin en önemli tarafı oyundaki alışverişlerin merkezini oluşturan "Açık Artırma Evi"nin de burada olması.

  DARNASSUS

  Tyrande Whisperwind tarafından yönetilen ve büyük ağaç Teldrassil de bulunan Darnassus doğayla İç İçe bir şehir. Mistik Moonwelllerle dolu Night Elflerin anayurdu Kalimdor kıtasının yanında bulunuyor. Night Elfleri diğer ırkların gözünden uzak tutan bu efsanevi şehir oyunun en ilginç ve kesinlikle ziyaret edilmesi gereken mekanlarından birisi.

  HORDE ŞEHİRLERİ

  ORGRIMMAR


  Orcların Kalimdor kıtasındaki yeni başkenti Orgrimmar ismini efsanevi savaşçİ Orgrim Doomhammer’dan alıyor. Durotar bölgesinin acımasız ve devasa kanyonuna kurulan Orgrimmar surlarıyla da dünyanın en korunaklı şehirlerinden birisi. Savaş şefi Thrall tarafından yönetilen şehir de Horde tarafının alışverişini yaptığİ "Açık Artırma Evi"de bu şehirde.

  THUNDER BLUFF

  Mulgore bölgesinin yeşillikleri üstündeki yüksek kayalıklarda kurulmuş olan Thunder Bluff bir ticaret merkezi. Her türlü zanaatkarın alışveriş İçin uğradığİ şehri kudretli şef Cairne Bloodhoof yönetiyor. Eski ırklardan olan Taurenlere yuva olan şehir Kalimdor Kıtasında bulunuyor.

  UNDERCITY

  İnsanların eski başkenti olan Lordaeron şehrinin yıkıntıları İçerisine inşa edilmiş olan Undercity Undeadlerin yeni şehri. Prens Arthas’İn Lich King tarafından kuzeye seslenmesinden sonra undeadleri kendilerine yeni bir gelecek hazırlamak üzere Sylvanas Windrunner yönetiyor. Kendilerine forsaken diyen bu undead grubu Undercity’İ inşa etmeye devam ediyor.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hakkında Genel Bilgiler Forum Tarih
Türkiye'nin Jeolojik Yapısı Hakkında Genel Bilgiler Ülkeler Coğrafyası 22 Aralık 2011
Analitik Kimya Hakkında Genel Bilgiler Konu Dışı Başlıklar 13 Aralık 2011
Çiçek Bakımı Hakkında Genel Bilgiler Doğa ve Bitkiler 1 Ekim 2011
Büyük Selcuklular Dönemi Hakkında Genel Bilgiler Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2011
Gazneli Devleti Hakkında Genel Bilgiler Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş