Worms: Reloaded Oyunu

'Oyunların Tam Çözümü' forumunda SeLeN tarafından 11 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Worms: Reloaded Oyunu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Worms - Reloaded - Worms Reloaded Oyun İncelemesi - Worms Reloaded Oyunu Hakkında - Worms Reloaded Oyun Tanıtımı  [​IMG]

  Küçücük kurtlarla savaş meydanına çıkmak, Worms serisini ilk kez oynayacaklar için ilginç birşeydir sanırım. Hele bu küçücük kurtlar, bazukaları, roket atarları kullanarak o meydanda savaşıyorsa?

  İşte Worms serisi, çocukluk günlerimi süsleyen nadir oyunların başında gelir. Aynı bilgisayar üzerinden bazı arkadaşlarımızla beraber birbirimizin o sevimli kurtçuklarını yok etmeye çalışmak, bilgisayarın evlere yeni yeni uğradığı dönemlerdeki en zevkli etkinliklerden birisiydi.

  Worms serisi, ilk olarak 1995 yılında çıkan oyunuyla Andy Davidson’un ellerinden Amiga’larımıza konuk oldu. Ardından Worms serisi, 99 yılında çıkan Worms Armageddon ve onun peşinden gelen Worms World Party oyunları ile PC oyuncularının vazgeçilmezlerinden birisi haline gelmişti.

  [​IMG]

  Ancak Worms serisinin “yeni çağa ayak uydurma” girişimleri, büyük hüsranlarla sonuçlanmıştı. Seriden farklı olarak karşımıza 3D olarak çıkan Worms 3D, Worms Forts: Under Siege ve Worms 4: Mayhem’in önceki oyunlar gibi fazla ilgi görememesiyle Worms serisi, Pclerimizden epey uzaklaşmıştı. Tabiki bu 3 boyutlu olarak yayınlanan oyunların pek beğenilmemesinde, oynanabilirliğin vasatı aşamaması da etkiliydi.

  Team 17, durumu anlamış olacak ki; Worms serisinde değişikliğe giderek tekrardan 2 boyutlu günlere dönmüştü. Ancak bu sefer kurtçuklar uzun bir süre boyunca PC ekranlarında görünmemiş, konsollara yönelmişti. İşte Team 17, tam 9 yıl sonra Worms: Reloaded ile 2 boyutlu olarak PC platformuna geri dönüş yaptı.

  Aslında Worms: Reloaded, geçtiğimiz sene Xbox 360’da Xbox Live Arcade’de yayınlanmış olan Worms 2: Armageddon’un PC versiyonuna uyarlanmış hâli. Ancak, ilk oyunu PC’ye çıkan ve 9 yıl sonra geri dönen bir oyun için ‘reloaded’ ismini seçmek pek de yanlış kaçmamış.

  [​IMG]

  Worms: Reloaded, oynanabilirlik açısından seriyle aynı olarak karşımıza çıkıyor. Oyunumuz yine, ortaçağdaki bir kaleden cehennemi andıran mağmalara, bir futbol sahasından şehirlere kadar türlü türlü haritalarda geçiyor. Tabiki yine seriye uygun olarak bu haritalarda bazı variller, patlayıcı mayınlar korkulu rüyamız hâline gelebiliyor. Ayrıca bu haritalara Worms: Reloaded ile ‘sentry gun’lar da eklenmiş. Bunların haricinde Worms: Reloaded’da saldırılar yine eski Worms oyunlarında olduğu gibi sırayla yapılıyor.

  Worms serisinin en beğenilen oyunlarından Worms Armageddon ve Worms World Party oynadıysanız Worms Reloaded’da pek de yabancılık çekmezsiniz. Ancak benim gibi yıllardır oyamamış kişiler varsa, direk olarak multiplayer moduna girip rezil olmaktansa; oyuna alıştırma kısımlarından başlamalarını öneriyorum.

  Worms Reloaded’a ilk girişimizi yaptığımızda bizden bir takım oluşturmamız isteniyor. Takımımızın ismini yazdıktan sonra daha çeşitli bir seçenek ekranı karşımıza çıkıyor. Bu seçenek ekranında takımımızdaki kurtçukların takacağı şapkadan konuşacağı sese, öldükten sonra hemen üstünde beliren mezar taşından, koruyacağı kaleye kadar -ve daha fazla özellik- seçim yapmak bizlere sunulmuş. Ön sipariş ile verilen bolca kabartılmış ‘bonus’ stili saçları kurtçuklarıma takıp, tenini siyah renk yaptıktan sonra Worms: Reloaded’in o neşeli, zevkli atmosferine girişimi yapmış bulunuyorum.

  Worms: Reloaded’in özelleştirme seçeneğinden bahsetmişken harita editörüne değinmeden de geçemeyeceğim. Worms: Reloaded’i güzelleştiren, farklılaştıran bir diğer yanı ise daha çeşitli imkanların sunulduğu harita editörü. Bu editörle birlikte bilgisayarımızdan herhangi bir resimi, oyundaki haritamızın arka planına yansıtabiliyor, yaratıcılığımızı konuşturabiliyoruz. Harita editörü sayesinde oyuna kurtçukların nerede başlayacağını, mayın, sentry gun, varil gibi çeşitli etkenlerin nerelere yerleşeceğini belirleyebiliyoruz.

  [​IMG]

  Bunların yanı sıra Worms: Reloaded ile gelen özellikler bunlarla sınırlı değil. Yukarıda da ismini andığımız, hedefine girdiğinizde kurtçuğunuzu acımasızca tarayan Sentry Gun’ın yanı sıra oyuna, yukarıdan bırakılan ve haritadaki engelleri silen(bildiğiniz gibi oyunda silahımızın cephanesi isabet ettikçe haritalar zarar görüyor, yok oluyor) Super Bunker Buster başta olmak üzere Worms Reloaded’a yep yeni 14 adet silah eklenmiş. Ancak tabiki oyunda eski silahların çoğu bulunurken, longbow, minigun gibi silahlar Worms serisinin eski oyunlarında kalmış durumda.

  Worms: Reloaded’da geçtiğimiz yıl çıkan Worms 2: Armageddon’daki gibi 35 adet campaign görevi bulunuyor. Campaign görevlerini yaptıkça gelen puanlarla birlikte, oyunun ana menüsünde bulunan ‘Shop’ seçeneğinden bazı silahlar, kaleler, şapkaları satın alabiliyoruz. Bu arada campaign görevlerinden bahsetmişken, oyundaki tek kişili bölümlerde(campaign dahil) bilgisayara karşı oynarken, rakibimizin yapay zekasının önceki oyunlara göre epey geliştirildiğini de ekleyelim. Ancak tabiki bazen rakibimiz kendi arkadaşlarını vurabiliyor, kendi kendini bazukayla patlatabiliyor.

  [​IMG]

  Bunların haricinde Worms: Reloaded’in campaign seçeneği, bölüm başlarındaki bir veya iki cümleden oluşan ‘hikaye yapısıyla’ 5-6 saat arasında bir oynanışa sahip. Tabiki bu, profesyonelliğe bağlı olarak azalabilir bir durum. Worms: Reloaded, campaign modundan başka tek başınıza oynayabileceğiniz modlara. İlk olarak Quick Game bölümünde yapay zekanın yönettiği kurtçuklara karşı savaşabiliyorsunuz. Quick Game’daki maçınız bittikten sonra karşınıza isabet oranı en yüksek olan kurtçuğunuz gibi maçın enlerini görebiliyorsunuz.

  Quick Game seçeneğinin yanı sıra Worms: Reloaded’daki Custom Game’da hangi takıma karşı oynayacağınızı, hangi mod ile, hangi haritada oynayacağınızı seçebiliyorsunuz. Bu seçeneğin kendi içerisinde ayrılmış olan modlarda ise klasik hâline gelmiş, bitiş noktasına iplerle birlikte en hızlı şekilde ulaşmaya çalıştığınız Rope Racing, iki kale arasındaki savaş olan Fort gibi seçenekler bulunuyor.

  Ayrıca oyunda bulunan diğer modlardan Body Count’da olabildiğince fazla kurtçuk öldürdüğümüz bir mod olurken, Warzone modu belkide yapay zekanın işleyişini en iyi gördüğümüz mod oluyor. Warzone modunda, 30 adet birbirinden zorlu bölümü geçmeye çalışıyoruz. Bunların yanı sıra oyunda kendi yaratıcılığınıza bağlı olarak bazı modları oluşturmak da sizin elinizde.

  Gelelim oyunun en zevkli bölümü olan multiplayer seçeneğine… Menümüzden multiplayer bölümüne geldiğimizde gözümüze çarpan ilk kötü etken LAN seçeneğinin olmaması oldu. Ancak oyun, Team Fortress 2, Counter-Strike gibi oyunların da kullandığı Steam’in altyapısını kullandığı için LAN’ın olmaması pek büyük bir problem gibi gözükmüyor. İnternet üzerinden oynama seçeneklerinin yanı sıra Worms: Reloaded’de bir de girişte de bahsettiğim bir bilgisayar üzerinden çoklu oynanan ‘Local Match’ seçeneği bulunuyor. Çocukluk arkadaşlarınızla bir araya gelip eski günleri yâd etmek için bire bir.

  Worms: Reloaded, internet üzerinden veya aynı bilgisayar üzerinden 4 takıma kadar çoklu oyuncu desteği sunuyor. Bu seçeneklerde ise, Rope Racing, Fort gibi daha önce Custom Game’da bahsettiğimiz modlar bulunuyor.

  [​IMG]

  Worms: Reloaded’in multiplayer seçeneğinin uzun soluklu olmasını sağlayacak olan en büyük etkenlerden birisi de, oyunun Steamworks kullanması. Steam kullanmasıyla birlikte oyunda koskoca bir dünya sıralaması karşımıza çıkıyor. Bu sıralama tablosunda, oyunda bulunan her mod için ayrı bir tablo bulunuyor. Oyuncular ise tabiki bu sıralamada 1. sırayı almak için mücadele veriyor.

  İlk başta da bahsetmiştik. Worms serisi, 2D olduğunda daha bir güzel geliyor. Kendine özgü grafiksel yapısıyla Worms: Reloaded’i seriyi sevenlerin beğeneceğini ve pek zorluk çekmeyeceğini söyleyebilirim. Ancak grafiklere epey düşkün olanlar için aynı şeyleri söylemek mümkün değil.

  Seslere gelecek olursak; Worms: Reloaded'in o şirinliğini biraz da seslere borçlu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Takımımızı oluştururken de gördüğümüz ses seçeneklerinden anlayacağımız üzere oyunda sesler titizce hazırlanmış. Ayrıca bir uyarı yapmak gerekirse, uzun süredir Directx’inizi güncellemiyorsanız bu seslerden mahrum kalabilirsiniz. Oyunu Steam üzerinden yükledikten sonra büyük bir hevesle oyununuzu açmadan önce Directx’inizi güncellemenizi öneririz.

  [​IMG]

  Peki ya Worms: Reloaded’in serinin en beğenilen oyunları olan Worms: Armageddon veya Worms: World Party’den farkı nedir? Gelin bir de buna göz atalım…

  Öncelikle Worms: Reloaded’da bazı silahların bulunmadığını söylemiştik. Team 17’nin, bu durumu seriye Worms: Reloaded ile gelen yep yeni silahlarla kapamaya çalıştığını görüyoruz. Açıkcası yeni silahlar, eskilerini pek aratmayacak gibi gözüküyor.

  Silahların yanı sıra Worms: Reloaded’da, takımdaki kurtçuk sayısında bir azalma görüyoruz. Worms: Reloaded’da takımdaki kurtçukların sayısı 8’den 4’e düşmüş. Hâliyle bu da kurtçukları yönetirken artık daha dikkatli olmamız anlamına geliyor.

  Ayrıca Worms: Reloaded oynayan bir çok kişinin tepkisini çeken şey ise oynanabilirlik. Worms: Reloaded’da oynanabilirlik bahsettiğimiz önceki oyunlara göre daha ‘hantal’ bir yapıya ulaşmış. Sanırım bunda Xbox’a çıkan Worms 2: Armageddon’un aynen uyarlanmasının katkısı büyük. Özellikle Ninja Rope kullanırken bu hantallığı epey hissedebiliyoruz. Ancak oyunun çıktığı günün sonrası bir güncelleme getiren Team 17’nin bu aksaklıkları yine güncellemelerle çözebileceğini umuyoruz. Ki zaten Team 17, oyuna sürekli yeni achievementler, bölümler gibi güncellemelerin geleceğini önceden haber etmişti.

  İşte genel olarak Worms: Reloaded, şirinliğiyle ve kendine özgü havasıyla oynayanlara eğlenceli dakikalar yaşatan bir oyun. En son çıkan Worms: World Party’nin multiplayer seçeneğinin yaklaşık 9 yıldır hâla oynanmasına bakacak olursak kesinlikle Worms: Reloaded’ın da uzun soluklu olacağını söyleyebilirim.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Worms Reloaded Oyunu Forum Tarih
Worms Reloaded Oyunu Tam Çözümü Oyunların Tam Çözümü 4 Ocak 2011
Worms Telefon Teması Cep Temalar 3 Aralık 2010
LG KP500 Worms World Party Oyunu N-Gage & Os9x Oyunları 18 Ekim 2010
Worms World Party N-Gage Oyunu N-Gage & Os9x Oyunları 5 Ağustos 2010
Worms 2010 Java Download Java Oyunları 7 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş