Wolverine Karekteri - Hayali Karakterler

'Masal Kahramanları' forumunda SeLeN tarafından 13 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Wolverine Karekteri - Hayali Karakterler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hayali Karakterler Wolverine - Wolverine Karakter - Wolverine Resimleri - Wolverine Kimdir - Wolverine Hakkında  Wolverine, Marvel Comics tarafından yaratılmış bir kurgusal karakterdir. James Howlett olarak doğmuş, ama tanınan ismi Logan'dir. Len Wein, John Romita Sr., Herb Trimpe tarafından tasarlanmış ve yaratılmıştır.

  [​IMG]

  Marvel Dünyası'nda birçok çizgi romanda bulunmuştur. Başlıca, X-Men, (New) Avengers, Incredible Hulk, Secret Defenders, Alpha Flight, Weapon X, HYDRA, S.H.I.E.L.D. gibi grup ve çizgi romanlarda mevcuttur.

  Wolverine X-Men'e; "All New, All Different" başlangıcında; Giant-Size X-Men' çizgi romanının birinci sayısında katılmıştır (Mayıs 1975) Wolverine; Vietnam Savaşı sonrasında; popüler Amerikan kültüründe otoriteye uymayan, kahramanlık karşıtı bir karakter olarak gözükmüştür. Öldürücü ve zalim gücü de 1980'lerin sonuna doğru tüm çizgi roman anti-kahramanları tarafından kullanılmıştır.

  Sonuç olarak; X-Men markasının en fazla ilgi gören kahramanı olmuştur. Kendine özgü çizgi romanı 1988'de çıkmış ve birçok çizgi filmde, video oyunlarında ve filmlerde de bulunmuştur. Hugh Jackman'in X-Men filmlerinde canlandırdığı Wolverine; ilk film ardından izleyenleri tarafından en beğenilen karakter olmuş ve diğer iki filmde de ana karakter olmuştur.

  Özellikleri

  Bir mutant olan Wolverine, hayvani his ve reflekslere ayrıca kendi kendini iyileştirme özelliğine sahiptir. Bu sayede alabileceği tüm yaraları kendiliğinden iyileşir. Bu iyileşme özelliği sayesinde; Weapon X tarafından bir süper asker olması için tüm iskeleti neredeyse parçalanamaz bir metal olan Adamantium ile kaplanmıştır.Kaplama sırasında kemikten olan keskin pençeleri adamantium ile kaplanmış, ve bunun sonucunda Wolverine yenilmez olmuştur.Bu pençeler çok keskindir.Demiri bile keser.Ve asla parçalanmayacak kadar güçlüdür. Ayrıca, yumruk yumruğa dövüşte de tam bir ustadır. (üvey)Abisi Victor Creed'de (nam-ı diğer Sabretooth) tıpkı Wolverine gibi hayvani his ve reflekslere ve kendi kendini iyileştirme özelliğine sahiptir. Ayrıca Victor'ın kaplan gibi tırnakları vardır. Wolverine'nin asıl adı Jimmy dir. Wolverine ismini ona karısı önermiştir. Kendi kendine iyileşme özelliği sayesinde hem Wolverine'nin hem de Sabretooth'un hücreleri sürekli kendini yenilemektedir. Bu yüzden asla yaşlanmazlar. Abisi Victor'la beraber sayısız savaşa katılmışlardır. Beynine adamantium mermisi yediği için hafızasını kaybetmiştir hiç bir şey hatırlamamaktadır. Abisini, arkadaşı Gambit'i, katıldığı gizli devlet örgütlerini unutur ve kısa süre sonra X-Men'e katılır.

  Bulunduğu seriler

  [​IMG]

  Hulk

  Wolverine ilk olarak The Incredible Hulk'un 180'inci sayısında (Haziran 1974) bir sonraki bölümde sahne alacak konuk karakter olarak tanıtılmıştır. Yazarlığı Len Wein , ilüstrasyon'u Herb Trimpe tarafından yapılmış ve Jack Abel tarafından renklendirilmiştir. Hulk'un 181'inci sayısında da ilk kez çizgi roman dünyasına adımını atarken; John Romita, Sr. da sarı-mavi kostümünü çizmiştir.

  Doğa üstü güçlere sahip, Kanada hükümetinin bir ajanı olarak sunulmuştur. Bulunduğu bölümde, pençeleri her zaman dışarıdadır ve içeri girmez.

  X-Men

  [​IMG]

  Wolverine'in çizgi-roman severlerle bir sonraki buluşması; gördüğü ilgi üzerine 1975 yılındaki Giant-Size X-Men'in ilk sayısında olmuştur. Dave Cockrum tarafından çizilmiştir. Kapak tasarımı hazırlanırken kaskındaki kulakları normalde büyük olmayan Wolverine; kapağın çizeri Gil Kane yanlışlıkla büyük kaskla çizilmiştir. Ancak Dave Cockrum bu tasarımı çok daha beğenmiştir. Batman'e benzediğini düşünerek bunu kendi hikâyesi ve tasarımına taşımıştır. Cockrum ayrıca Wolverine'i ilk defa maskesiz çizen kişidir, bu da karakterin ana hatlarını oluşturur.

  Bunun takibinde o dönemde gösterilen ilgisi düşen X-Men'in yeniden canlanması Uncanny X-Men'in 94'üncü sayısında Wolverine'ın katılmasıyla olur. Gelen birçok karakterler arasında, hikâye Wolverine'in Cyclops'un kız arkadaşı Jean Grey'e tutulmasıyla olur.

  Devam eden serilerde; Claremont ve Cockrum Wolverine'ı seriden çıkartmak ister; ancak bu kararları onları çizgi romanı çizmekten uzaklaştırır. Cockrum yerine gelen tasarımcı John Bryne, karakteri öne çıkartır. Açıklaması da; kendisi de Kanadalı olduğunu ve başka bir Kanadalı karakterin çıkmasını görmek istememesidir.

  Bryne daha ilerde Alpha Flight isimli Kanada'lı süper kahramanlar grubu yaratır. Bu grubun amacı Wolverine'i ele geçirmek ve eğitmektir. Bryne ayrıca kahverengi ve ten renginde yeni bir kostüm daha çizer.

  John Bryne ayrıldıktan sonra; Wolverine Uncanny X-Men'de bulunur ve Eylül-Aralık 1982 arasında dört adet limitli serisi üretilir. (Bu seriler de halen X-Men koleksiyoncuları için en pahalı limitli dizilerden biridir)

  Takibinde Kitty Pryde ve Wolverine'nin Claremont ve Al Milgrom tarafından altılı bir seri çizgi romanı sunulur. Takibinde Wolverine'i Marvel Comics'in başlıca tüm tasarımcıları çizer.

  Wolverine'in orijini

  Wolverine'in yaratıcılarından Len Wein; Logan'ı mutantlaşmış bir buz porsuğu (wolverine'ın ingilizce manası buz porsuğudur) olarak tasarlamıştır. Sebebi de yüksek evrimde evrimleşen bir insan olmasıdır. Logan'ın mutantlaşmış bir buz porsuğu olduğuna; The Incredible Hulk #180-181 serisi çizeri Cockrum da onaylamıştır. Ancak o; Wolverine'i Örümcek Adam tarzında bir evrime geçtiğini düşündüğünü söyler. Ama bu; John Romita'nın maskesiz 40 yaşında ve kıllı Logan'ı çizmesiyle değişir. Len Wein orijinal olarak Wolverine'in eldivenlerini pençeli olarak tasarlamıştır; ancak daha sonra Stan Lee'nin orijinalliğini korumasını istemiş ve mutantlaşmış bir buz porsuğu düşüncesini reddetmiştir.

  2001 yılında çizilen Origin isimli mini-seri'de; Wolverine'ın geçmişi 19'uncu yüzyıla dayandırılır. Alberta, Kanada'da başlayan hikâyeye göre; Wolverine James Howlett, Elizabeth Howlett'in kapıcı Thomas Logan ile olan yasak aşkından doğar. Eşi John Howlett ile beraber James'i büyütürler. Her ne kadar; Wolverine'in iyileşme güçleri olmasına rağmen; James çocukluğunu her zaman yardım edilmesi gerekilen hasta bir çocuk olarak geçirir. Thomas Logan, John Howlett'i öldürdükten sonra James Thomas'ı patlayan bir sinir ile öldürür ve pençeleri ilk kez dışarı çıkar. Kısa bir süre sonrasında özellikleri ve hisleri gelişir. Annesi de intihar ettikten sonra, orduya katılan Logan burada "Wolverine" takma ismini alır ve hikâyeler gelişir.

  Bu katkı aslında; çizerin metal alışımlı adamantium teroisine biraz ters düşer; ancak ilerleyen bölümlerde bunun pençeleri için değil de dayanıklığı üzerine olduğu anlatılır.

  Wolverine in ilk başta pençeleri kemikten oluşmaktadır fakat ileride üzerinde uygulanan deney sonrasında vücuduna adamantium aktarılır ve kemikleri adamantium la guclenmiş olur böylece pençeleri de son halini alır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Wolverine Karekteri Hayali Forum Tarih
Wolverine - Weapon X - Barry Windsor-Smith Kitap, Resim ve Dergi 29 Kasım 2011
Wolverine (Wolverine Kimdir? - Wolverine Hakkında) Masal Kahramanları 18 Ocak 2010
X-Men Origins: Wolverine Oyunun Hilesi Oyun Hileleri 4 Kasım 2009
X–Men Origins: Wolverine 2009 Java Oyunları 31 Ağustos 2009
X2: Wolverine's Revenge Oyunun Hilesi Oyun Hileleri 31 Temmuz 2009

Bu Sayfayı Paylaş