Wolfenstein

'Oyunların Tam Çözümü' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Wolfenstein konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  [FONT=Trebuchet MS, Tahoma]Wolfenstein[/FONT]

  KATEGORİ : FPS, Aksiyom
  ÜRETİCİ FİRMA : Raven Software
  YAYINCI FİRMA : Activision
  OYUNUN SİTESİ : www.wolfenstein.com
  HANGİ OYUNA BENZİYOR? : Doom, Half Life
  SİSTEM GEREKSİNİMLERİ : Pentium IV 3.2 Ghz veya Athlon 64 3400+ işlemci, 1 GB RAM, 256 MB nVidia GeForce 6800 GT veya ATI Radeon X800 Ekran Kartı, 8 GB Boş Harddisk Alanı
  YAZAR : Onur TUFAN
  YAYIN TARİHİ : 21.8.2009  Şu günlerde pek iyi oyunlar çıkmıyor. Özellikle ertelenen Batman Arkham Asylum’da PC oyuncularının güzel oyun beklentilerini iyiceden azaltmıştı. Ancak bazı zor anlarda bazı efsaneler çıkagelir ve tüm sıkıntıları ortadan kaldırır. İşte Wolfenstein de bu aralar sıkıntıdan patlayan oyun severlerin kurtarıcısı olarak, yıllar sonra tekrardan aramızda.

  GEÇMİŞE KISA BİR BAKIŞ
  3D ve FPS oyun tarihine baktığımızda zirvede Wolfenstein ismini görürüz. İlk Wolfenstein oyunu olan Castle Wolfenstein 1981 yılında çıkmıştı. Oyundaki amacımız Nazilere ait gizli bilgileri alarak, onlar bizi yok etmeden hapsedildiğimiz kaleden kaçmaktı. Doğrusu o zamanın grafiklerine bakıp da, şuan ki grafiklere sahip oyunları oynayabileceğimiz kimin aklına gelirdi ki?

  Serinin ikinci oyunu olan Beyond Castle Wolfenstein ise 1984 yılında piyasaya sürüldü. Bu seferki amacımız Hitler'in adamlarıyla gizli görüşmeler yaptığı Berlin sığınağına bir operasyon düzenlemekti. Oyun grafik olarak ilkinin üstüne bir şeyler katmış olsa da hala aynı görüş açısı, aynı mantık ve aynı işleyişte oynanıyordu.

  Serinin 3'üncü oyunu da 1992 yılında, yalnız bu sefer her açıdan değişmiş olarak bizlerle buluştu. İlk 3 oyunu kendi arasında gözlemlediğimizde bu 3 oyunun, bir üçleme olduğunu görüyoruz. Yani Wolfenstein oyunu öylesine devam ettirilmiş bir oyun değildi. Üçüncü oyun olan Wolfenstein 3D ile birlikte seri, her ne kadar günümüz 3 boyutlu oyunlarıyla arasında ışık yılı kadar uzaklık olsa da, sonunda 3 boyutlu grafiklere kavuşuyordu. Baş karakterimiz William "B.J." Blazkowicz son kez görev başındaydı, en azıyla zamanın oyuncuları böyle düşünüyordu. Bu oyunla birlikte Nazi Almanyası'nın da kesin olarak sonu geliyordu, çünkü oyunun boss karakteri Adolf Hitler'den başkası değildi.

  1992 yılında Wolfenstein: Spear of Destiny çıka geldi, oysaki ilk 3 oyunla birlikte seride sonlanmıştı. Bu seferki amacımız Versay'dan çalınan Spear Of Destiny'i (Kaderin Mızrağı) Nazilerden geri almaktı ve bu iş için bir kez daha Blazkowicz görev başındaydı. Oyun yine 3d grafiklerle hazırlanmış, ekranı ortalayan bir FPS görüş açısına sahipti ve Wolfenstein 3d'nin üzerine hiçbir şey katmıyordu. Şüphesiz iki oyunun da aynı yıl içerisinde çıkmaları bu durumu ortaya çıkarmıştı.

  1992 yılında çıkan son oyunla birlikte Wolfenstein efsanesi de derin bir sessizliğe gömüldü, ta ki 2001 yılında geliştirilen Return to Castle Wolfenstein oyununa kadar. Bu oyun aslında ilk Wolfenstein oyununun bir yeni yapımıydı, ancak Wolfenstein'ın son oyunundan bu yana aradan geçen yaklaşık 10 yılın ardından oyun piyasasının görsel açıdan geldiği nokta gerçekten takdire şayandı. Ajan William "B.J." Blazkowicz, Himmler tarafından yürütülen SS Paranormal Division hakkındaki söylentileri araştırmak için Almanya'ya yollanan bir ajandı. Ancak görevini tamamlayamadan Naziler tarafından yakalanıp Wolfenstein Kalesi’ne hapsedildi. Oyundaki amacımız ise bu kaleden kaçıp, SS Paranormal Division'ın uğraş alanlarını (cesetler üzerinde araştırma yapma, biyoteknoloji ve yeni silahlar geliştirme çabaları) araştırmaktı. Ve oyun boyunca da paranormal düşmanlarımızla uğraşarak amacımızı başarıyor, SS Paranormal Division'ın gerçek amacı olan Saxon Prensi I. Heinrich'i geri getirerek onun karanlık güçlerinden faydalanma girişimlerini sonlandırıyor ve böylece görevimizi başarıyla tamamlıyorduk.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Wolfenstein Forum Tarih
Wolfenstein RPG [s60v3] Java Oyunları 8 Kasım 2009
Wolfenstein RPG 240x320 Java Java Oyunları 6 Ekim 2009
Wolfenstein - Türkçe Yama 1.0 indir Oyun Yamaları İndir 4 Ekim 2009
WOLFENSTEİN 3D (S60) (önizleme+eklenti) Sis Uzantılı Oyunlar 25 Ağustos 2009
Wolfenstein 3D Oyunun Hilesi Oyun Hileleri 31 Temmuz 2009

Bu Sayfayı Paylaş