Windowsun katilimsiz kurulumu

'Windows XP' forumunda semyav5mitq tarafından 28 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Windowsun katilimsiz kurulumu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  WINDOWSUN KATILIMSIZ KURULUMU
  Öncelikle işletim sisteminizin kurulum CD'sindeki "SUPPORT\TOOLS" klasörünün içindeki "Deploy.cab" dosyasını bilgisayarınıza kopyalayın ve açın.
  "setupmgr"'a tıklayarak Windows Kur Yönetici Sihirbazını çalıştırın.
  Yeni bir yanıt dosyası oluştur"kısmını seçip ilerliyoruz.
  Windows Kur Yöneticinde oluşturacağımız yanıt dosyası bir kaç farklı kurulum yüklenmesine olanak sağlar.
  · Windows Katılımsız Yükleme
  · Sysprep Yüklemesi
  · Uzaktan Yükleme Hizmetleri
  Biz Windows Katılımsız Yüklemeyi seçip ilerleyeceğiz ama diğer seçenekleri de biraz açıklayayım.
  · Windows Katılımsız Yükeme: Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi Windows'umuzu CD'den kurup kurulum sırasında bize sorulan soruların yanıtlarını otomatik olarak verilmesi için bir yanıt dosyasına oluşturacağımız bölüm.
  · Sysprep Yüklemesi: Deploy klasörünün içindeki "syspreb.exe" dosyasını çalıştırarak makinenin imajını alıp diğer makinelere dağıtmak için kullanılan her bir kullanıcı için oluşturduğumuz yanıt dosyası. Fakat Microsoft bile bunun çok kullanışsız olduğunun farkında (CD'lere bölemiyorsunuz vs.) ve zaten piyasadaki 3.party yazılımlar bu işi çok daha iyi yapıyor.
  Uzaktan Yükleme Hizmeti: Adı üzerinde Windows'u uzaktaki başka bir makineden yüklemek için yanıt dosyası oluşturuyorsunuz diyelim ve bu konunun detaylarına girerek fazla kafa karıştırmayalım
  Şimdi geldiğimiz kısım Windows kurulumu sırasında kullanıcının etkileşim düzeyini belirleyeceğimiz kısım. Biz elimizi ayağımızı sürmeyeceğimize göre "Tam otomatik" kısmını seçip ilerleyeceğiz.
  Şuan için networkle işimiz yok biz Windows'u CD'den yükleyeceğimize göre "Hayır bu yanıt dosyası bir CD'den yüklemek için kullanılacak" kısmını şeçerek ilerliyoruz.
  Daha sonra normal windowsu kurarkenki bilgileri bizden isteyecek.
  "Görüntü Ayarları" kısmını "Varsayılan" olarak bırakmanızı tavsiye ederim. Eğer ekranın tazeleme oranını 85 Hertz yaparsanız bilgisayarınızın açılmama olasılığı çok fazla. Bunları daha sonradan sürücülerinizi yükledikten sonra ayarlarsınız.
  Bütün seçenekleri kendinize göre ayarladıktan sonra "Son" sekmesini tıklayarak geçiyoruz ve yanıt dosyamızı oluşturmuş oluyoruz. Deploy klasörünün içine bakarsanız 2 adet dosya oluşturmuş olduğunuzu görürsünüz. "Unattend.txt" ve "Unattend.bat". Bizim işimize yarayacak olan "Unattend.txt" dosyası.
  Şimdi en önemli kısma geldik. Bu dosyayı diskete atarken direk atmıyoruz isim ve uzantı değiştirerek atıyoruz. Windows bu ismi arıyor yoksa normal kurarmış gibi siz elle Next'lere devam edersiniz.
  Yapmanız gereken tek şey "Unattend.txt" dosyasının ismini "winnt.sif" olarak değiştirmek ve diskete atmak. Buna dikkat edin diyorum çünkü bir çok kullanıcı dosya uzantısını değiştirdim sanıyor ancak Windows varsayılan ayarlarında dosya uzantıları gizli olduğundan sonuç "winnt.sif.txt" oluyor. Buraya bir kez daha dikkat edin diyerek artık "winnt.sif" dosyasını diskete atmakla yanıt dosyamızla işimiz bitiyor.
  Windowsunuzu cd den boot olarak başlatın ve disketi yerleştirin. Eğer her seferinde yine cd ye dönüyorsa first boot u c: olarak ayarlayın
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Windowsun katilimsiz kurulumu Forum Tarih
Windowsunuzu Formatsız Uzun Süre Kullanmak İsteyenler İçin TavsiyeLer...!!! Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 19 Ağustos 2008
Xp Casusunu Silin Pcnızde Wındowsun casusu var Windows XP 19 Ağustos 2008
Pro Evolution Soccer(PES) 2010 DEMO Katılımsız Demo Oyun İndir 26 Eylül 2009
Sidebar XP Orjinal Katılımsız + Türkçe S-T 8 Haziran 2009
Nlite ile Katılımsız, Updateli ve Sürücü entegreli XP CD'si hazırlama.(Resimli) Resimli Program Anlatımı 25 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş