Windows XP Ders Notları

'Windows XP' forumunda semyav5mitq tarafından 28 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Windows XP Ders Notları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  . MSN Messenger'ı kapatmak***Windows Messenger Windows XP ile beraber masaüstünüze girdi. Program ekranın sağ alt köşesinde görev çubuğuna yerleşiyor ve konuşma balonları yardımıyla devamlı olarak bir kullanıcı hesabı açmanızı istiyor. Ancak bu çok uzun sürmeyecek!
  İPUCU: Bu sohbet aracının tacizlerinden basit bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bunun için Başlat menüsündeki Tüm Programlar/ Windows Messenger komutunu çalıştırın. Bu sayede söz konusu sohbet istemcisi ekrana gelecektir. Ekrana gelen pencere üzerindeki hesap açma sorusuna olumsuz yanıt verin. Şimdi program ana penceresindeki Araçlar/Seçenekler komutunu çalıştırın ve Tercihler kartını aktif hale getirin. Genel başlığı altında bulunan ilk iki seçenekteki işaretleri kaldırın. Böylece Messenger'ın çalışmasını engelleyebilirsiniz. Komple kaldırmak için daha önce bahsettiğimiz. Grup ilkesi(gpedit.msc) yararlanabilirsiniz.
  Bilgisayar yönetimiDenetim masası- yönetimsel araclar-bilgisayar yönetimi
  Burda kullanıcıları denetlemeyi haklar vermeyi günlük olayları takip ederek ne gibi sistemde sorunlar olduğunu takip edebilir.
  Ayrıca sürücüler üstünde işlemler yapabiliriz. Yeni sürücü tanımlar dosya biçimini değiştirir. Formatlama yapabiliriz.
  Hizmetler bölümünde bilgisayarın hangi programı çalıştırıp çalıştırmayacağını belirleyebiliriz.
  . Hata bildirimini engellemek***XP bir program kilitlenecek olursa NT'den tanıdığımız Dr. Watson hata raporcusunu otomatik olarak çalıştırır. Ancak bu araç önceki versiyonundan farklı olarak her seferinde hafızanın bir kopyasını da Microsoft'a göndermek istiyor.
  İPUCU: Başlat/Denetim Masası penceresinde Performans ve Bakım bağlantısı altında bulunan Sistem üzerine tıklayın. Ekrana gelen pencere üzerinde bulunan Hata Bildirimi düğmesine tıklayın. Daha sonra "Hata bildirimini devre dışı bırak" seçeneğini işaretleyin ve "Önemli hata oluştuğunda bana bildir" seçeneğindeki işareti kaldırın.
  Java desteğiİlk defa Windows XP kuran veya XP yüklü bir bilgisayar alanların ilk karşılaştığı sorunlardan biri XP'nin Java'yı desteklememesidir. Web sohbet odaları veya bankacılık ve e-ticaret sitelerinde genellikle java kullanılmaktadır. Fakat Microsoft Sun ile olan rekabetinden dolayı XP işletim sistemine java desteği koymamıştır. Bilindiği gibi Amerika'da Microsoft aleyhine açılan davalar sonunda XP servis paketinde hem java desteği hem de Internet Explorer Medya player programlarını uninstal seçeneği konulmuştur.

  Fakat şu an yeni çıkan servis paketi İngilizce sürüm içindir. Ayrıca herkesin malumu kullanıcıların çoğu terbiye edilmiş Windows XP kullandıkları için bu yeni servis paketini yüklemeleri durumunda XP'ye elveda demek zorunda kalacaklardır. Uzun lafın kısası eğer java desteğine sahip olmak istiyorsanız http://sss.tr.net/java/msjavx86.exe adresinden bu dosyayı çekip kurduğunuzda sorun kalmayacaktır.
  Windows 2000 oturum açma yöntemini kullanmak***Windows XP kendine has bir oturum açma yöntemine sahiptir. Şayet buna alışamadıysanız Windows 2000 yöntemini tekrar kullanabilirsiniz.
  İPUCU: Başlat/Denetim Masası komutunu çalıştırın ve Kullanıcı Hesapları bağlantısına tıklayın. Bunun sonucunda ekrana gelen "kullanıcıların oturum açma ve kapatma şeklini değiştir" bağlantısına tıklayın ve "Karşılama ekranını kullan" seçeneğindeki işareti kaldırın. Böylece bir sonraki açılıştan itibaren karşınıza eski alışıldık oturum açma rutini çıkar.
  Başlat Menüsünü Hızlandırın***Menülerin daha hızlı açılmasını istiyorsanız Regedit'e girip "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" anahtarına gidin ve "MenuShowDelay" değerini "1" yapın.
  Windows XP'yi Hızlı Kapatma***Yine "start > run -regedit" 'deyip Regedit'e giriyoruz burada "HKEY_CURRENT_ USER\Control Panel\Desktop" anahtarına gidin ve "AutoEndTask" DWORD değerinin değerini "1" yapın.
  Bootvis ile sistem açılışını hızlandırmak***XP daha önceki Windows versiyonlarına kıyasla çok daha hızlı açılıyor isterseniz açılış süresini daha da kısaltabilirsiniz.
  İPUCU: Windows XP'nin açılışını hızlandırmak için Microsoft tarafından ücretsiz olarak sunulan ve üzerine tıklayarak yükleyebileceğiniz Bootvis isimli aracı kullanabilirsiniz. Kuruluma ihtiyaç duymayan programı kullanmak için arşiv dosyasını açmanız yeterli olacaktır. Bootvis'i çalıştırın ve Trace/Next Boot+Driver Delays komutunu çalıştırın. Son olarak ayarlar üzerinde değişiklik yapmadan OK düğmesine tıklayın. Bootvis sistemi yeniden başlatacak ve ardından açılış işlemini analiz edecektir. Aynı zamanda sistemin açılışındaki her bir adımı grafik olarak da görüntüleyebilirsiniz. Daha sonra elde edilen sonuçlar doğrultusunda açılışın düzenlenmesi için Trace/Optimize System komutunu çalıştırın. Bunun sonucunda Windows XP bir kez daha yeniden başlatılacak ve açılış işlemi optimize edilecektir. Bundan böyle işletim sisteminiz daha öncekine kıyasla biraz daha hızlı açılacaktır.
  Ağ bağlantılarını hızlandırmak***Windows XP normalde yeni hizmeti "Ouality ofService"i (QoS) otomatik olarak yükler. Bu hiçbir şey kazandırmamasına rağmen DSL bağlantılar da dahil olmak üzere online bant genişliğinizin yüzde 20'sinin kaybolmasına neden olur.
  İPUCU: QoS servisini kapatmalısınız. Bunun için Başlat/Çalıştır komutunu kullanarak "gpedit.msc" dosyasını açıp Grup ilkesi penceresini görüntüleyin ve Bilgisayar Yapılandırması/Yönetim Şablonları/Ağ altında bulunan "QoS Paket Zamanlayıcısı" klasörünü aktif hale getirin. Burada bulunan "Ayrılabilir bant genişliğini sınırla özellikleri" öğesine iki kere tıklayın ve ekrana gelen penceredeki Etkin seçeneğini işaretleyin. Bunun sonucunda aktif hale geçen "Bant genişliği sınırı" kutusuna da "0" değerini girmelisiniz. Artık Internet bağlantınız öncekine kıyasla daha hızlı olacaktır.
  Prefetch'i Silin Hızlanın***İlk defa Windows XP'de gördüğümuz "Prefetch" yeni ve kullanışlı bir teknik olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bazen Windows XP'yi kullandığımızda "Prefetch"in kullanılmayan linklerle dolduğunu görürüz ve bu da bilgisayarı yavaşlatır. Size önerim "Prefetch" klasörünü ayda bir kez silmeniz bunun için "c:\windows\prefetch" adresinden "Prefetch" klasörünün içinde ne varsa silin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayarınız bir nebze olsun hızlanacaktır.
  Rahatsız edici konuşma balonlarını kaldırmakZaman zaman Windows görev çubuğunda ekrana gelen konuşma balonları sizi örneğin Windows turu hakkında bilgilendirmek ister. Daha önemli şeyler ile ilgilenmeniz gerektiğinden bu daveti her seferinde reddetmek zorunda kalırsınız.
  İPUCU: Başlat/Çalıştır komutu yardımıyla "regedit" dosyasını çalıştırarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini çalıştırın ve "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ Curr enlVersion\Explorer\Advanced" anahtarını aktif hale getirin. Farenin sağ düğmesini kullanarak pencerenin sağ tarafındaki boş bir alana tıklayın ve açılan nesne menüsündeki Yeni/DWORD Değeri komutunu çalıştırın. Bu yeni öğeye isim olarak "EnableBalloonTip" yazın ve değerini de "0" olarak atayın. Windows XP yeniden başlatıldıktan sonra sıkıcı konuşma balonları sizi artık çalışırken rahatsız edemezler. Bu balonları yeniden aktif hale getirmek isterseniz biraz önce oluşturduğunuz öğenin değerini "1" olarak değiştirmeniz yeterli olacaktır.
  Kilitlenme sonrasında otomatik restartXP'nin ne kadar güvenli çalıştığını duymuşsunuzdur. Ancak bu işletim sistemi de çeşitli sorunlardan ötürü kilitlenebilir ve tabii ki aksi yönde herhangi bir şey yapılmadığında hareketsiz kalabilir.
  İPUCU: Sistem kilitlendiğinde bilgisayarın otomatik olarak yeniden başlatılmasını sağlayan fonksiyonu etkinleştirin. Bunun için ilk olarak Başlat/Denetim Masası penceresindeki Sistem simgesini çalıştırın ve ekrana gelen pencere üzerindeki Gelişmiş kartını aktif hale getirin. Başlangıç ve Kurtarma başlığı altında bulunan ayarlar düğmesine tıklayın ve "Otomatik olarak yeniden başlat" seçeneğini üzerine tıklayarak işaretleyin. Bu sayede bilgisayar sistem kilitlendiğinde sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak yeniden başlatılacaktır
  . Dahili PC hoparlörünü kapatmakDahili PC hoparlörü çıkartabildiği tek mono bip sesi ile zamanın çok gerisinde kalmasına rağmen tüm bilgisayarlarda halen bulunuyor. XP normalde tüm sesler için ses kartını kullanıyor ancak bazen PC Speaker'dan da ses gelebiliyor.
  İPUCU: Aslında XP PC hoparlörüne gerçekten ihtiyaç duymaz. Bunun için ilk olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini daha önce anlatıldığı şekilde çalıştırın ve "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Sound" anahtarını aktif hale getirin. Burada bulunan "Beep" öğesinin değerini değiştirmek için üzerine iki kere tıklayın ve PC hoparlörünün XP altında kullanılmasını engellemek için değer olarak "No" kelimesini girin. Hoparlörü tekrar aktif hale getirmek için de söz konusu değeri daha sonra "Yes" olarak değiştirmeniz yeterli olacaktır. Bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra Windows XP çalıştığı sürece bip sesi duyulmayacaktır.
  Windows XP CD'Sİ İstemesinSabit Diskinizde fazladan yer var diyelim(600MB'tan fazla) Windows XP cd'sindeki "İ386" klasörünü olduğu gibi sabit diskinize kopyalayın.(örneğin c:\i386) ve bunu Regedit'te belirtin. Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion" anahtarına gidin burada "SourcePath" anahtarını bulun ve karşısına "1386" klasörünü kopyaladığınız adresi yazın (c:\i386) gibi.

  Bilgisayar Otomatik KapanmıyorWindows XP'den çıkarken bazen bilgisayarın otomatik olarak kapanmadığı olur. Bu sorunu halletmek için Regedit'e girip "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" anahtarına gidin burada "PowerOffActive" DWORD değerini bulun ve değerini "1" olarak değiştirin.
  Bilgisayarı Yeniden Başlatmadan Windows XP Yeniden BaşlasınWindows XP'de yaptığınız bazı değişikliklerden sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız gerektiğini söyler ama bilgisayarı yeniden başlatıp zaman kaybetmeden sadece Windows XP'yi yeniden başlatmak istiyorsanız "shutdown" butonuna basarken "shift" tuşuna da basılı tutun böylece bilgisayarı yeniden başlatmadan Windows XP'yi yeniden başlatmış oluyorsunuz.
  Sabit Disk Performansını ArtırınEğer Windows XP'de NTFS kullanıyorsanız (eğer kullanmıyorsanız şiddetle tavsiye ederim) diskinizin 125% kadarını MFT için kaydeder.(MFT = Master File Table) MFT fragmantasyonu sistem performansının orantılı biçimde düşmesine neden olabilir. Örneğin bilgisayarınızda yüzlerce program yükleyip kullanıyorsanız MFT kullanımı daha yüksek olacaktır bu yüzde duruma göre 25% çıkması daha faydalı olacaktır. Eğer yüzdeyi bu değere çıkarmak istiyorsanız Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet \Control\FileSystem" anahtarına gidin sağ tıklayıp "new > DWORD value" deyip yeni bir DWORD değeri oluşturun ve isim olarak "NtfsMftZoneReservation" verin değer olarak 2 yazın ( 1=125% 2=25%)
  Açılış Diskinin Otomatik Optimize EdilmesiOtomatik açılış diskinin optimize edilmesi için Regedit'e girip
  "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft \Dfrg\BootOptimizeFunction" anahtarına gidin burada "Enable" anahtarını bulun ve değerini "Y" yapın.
  BSOD Çıktığında Yeniden BaşlasınHer ne kadar Windows XP'nin en güvenli en hatasız Windows olarak lanse edilse de buna inananların sayısı bir elin beş parmağını geçmez sanırım. Bilgisayarınızın olası bir "sistem çökmesi" ya da "BSOD" olayında (BSOD = Blue Screen of Death yani ünlü mavi ekran) sistemi otomatik olarak yeniden başlatması için Regedit'e girip
  "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\C ontr ol\CrashControl" anahtarına gidin ve "AutoReboot" anahtarını bulun ve değerini "1" yapın.
   

 2. Eski donanım sürücüleri
  Eski donanımlarınızın XP sürücüleri yoksa ve XP otomatik olarak onları tanımıyorsa Windows 2000 sürücülerini indirip deneyin.
  Kurulum sırasında size uyarı mesajları verilse dahi devam etmek istediğinizi ısrarla belirtin. Herhalde 100'e yakın XP kurulumunda yüzlerce kez bunu yaptım ama herhangi bir sorun çıkmadı yani XP çökmedi ya da herhangi bir yan etki yaratmadı. Windows 2000 sürücülerinin XP üzerinde çalışma oranını yüzde 90 olarak belirlemek yanlış olmaz sanırım.
  Administrator Bazı programları kurmaya çalıştığınızda oturumu kapayıp Administrator olarak sisteme girmenizi isterler. Bunun için oturumu kapatmanıza gerek yok. Klavyeden SHIFT tuşuna basılı tutarak kurmak istediğiniz programın se-tup dosyasına farenin sağ tuşuyla tıklayın. Çıkan menüden 'Run As' seçeneğini seçip daha sonra çıkan pencereden en sevdiğiniz kullanıcı olan Administrator'ı seçerek şifresini girin ve OK'i tıklayın. Bu olay aynı zamanda başlat menüsündeki programlar için de geçerli oluyor.
  Hibernate Hibernate özelliğini biliyorsunuzdur. Windows'u 'hibernate' edersiniz bilgisayarınızı tekrar açtığınızda çok daha hızlı açılır ve de kaldığınız yerden devam edersiniz. Hani çok eski Commodore 64 kullanıcıları bilir: İCE-64 diye bi ooooo sistemi vardır bu da ona benziyor. Hafızayı kaydet sonra kaldığın yerden devam et. Ama bilgisayarınızı kapatırken bu özellik nedense menüde yoktur. Shift tuşuna basılı tuttuğunuzda hemen görünüverir. İlginç doğrusu. Microsoft bu olaya espritüyel açıdan bakıyor herhalde. En sevdiğiniz pastayı buzdolabının görünmeyen bir köşesine kaldıran anneniz gibi
  Bir yığın dosyayı yeniden adlandırmak Elimizde bir RESİMLER dizini var. Bunların isimleri karmakarışık. Bunların arasından istediklerimizi seçip bir sıraya koymamız lazım. Aynı anda 30 dosyanın ismini değiştirmeyi düşündünüz mü hiç ? Mesela benim garip isimlerle 30 tane resmim var. Dijital fotoğraf makineleriyle çekilen resimler genelde hep seri numarası gibi garip isimlerle isimlendiriliyor. Bunları alperl alper2 alper3vs. şeklinde sıraya sokabilirim. Diğer resimleri de aynı şekilde isimlendirebiliyorum. İstediğiniz dosyaları seçin. Sonra F2'ye basın ve ilk dosyanın değişecek ismini XP size sorsun. Gerisini bırakin o halletsin. Çok basit ama çok yararlı değil mi ?
  Kendi kendine kapanmayan bilgisayar Eğer 'Kapan!' dediğinizde XP kapanıyorsa ama bilgisayarınız kendiliğinden elektriği kesip kapanmıyorsa sakın suçluyu bilgisayar olarak tesbit etmeyin. Birçok insan buna sinir oluyordur eminini. Tekrar rahatlamak için Control Panel'den Power Options'a (Güç Özellikleri) girin APM'yi aktif hale getirin. Artık sizin bilgisayarınız da XP'den aldığı komut doğrultusunda kapanacaktır.
  Network bağlantıları Ağ üzerinde başka bir bilgisayara bağlanırken XP öncelikle Scheduled Tasks'e (Zamanlanmış Görevler) bakar. Nedense bu bazen ilk bağlanırken 30 saniyeye varan yavaşlamalara neden olur. Bunu engellemek için Regedit'i açalım ve HKEY_LOCAL_MACHINE/ Software/Microsoft/ Windows/Current Version/ Explorer/RemoteComputer/ NameSpace yolunu bulalım. Buradan şu 'anahtarı' bulup silelim : {D6277990 4C6A11CF 8D87 OOAA0060F5BF). Ve Windows XP'yi yeniden başlatın.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Windows Ders Notları Forum Tarih
Windows XP Ders Notları Windows XP 14 Ağustos 2008
Windows 7'de bilgisayar neden yavaşlar? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 11 Mart 2014
Msn Kaydol Windows MSN Diğer Paylaşımlar 18 Eylül 2012
Dosya Uzantısını Değiştirmek Windows 7 Windows 7 9 Eylül 2012
Bilgisayarın Hızını Arttırmak Windows 7 Windows 7 5 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş