Windows Live Messenger Kişel Bilgi Toplama

'Msn ve Sohbet Programları' forumunda SeLeN tarafından 14 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Windows Live Messenger Kişel Bilgi Toplama konusu Kişisel Bilgilerinizin Toplanması - Microsoft Hizmetlerine Nasıl Erişilir - Microsoft Site Ve Hizmetlerinde Toplanan Kişisel Bilgilere Ne Oluyor
  Kişisel Bilgilerinizin Toplanması

  Bazı Microsoft sitelerinde e-posta adresiniz, adınız, ev veya iş adresiniz ya da telefon numaranız gibi kişisel bilgileri sağlamanızı isteriz. Ayrıca, posta kodu, yaş, cinsiyet, tercihler, ilgi alanları ve sık kullanılanlar gibi demografik bilgiler de toplayabiliriz. Bir satın alma işlemi yaparsanız veya ücretli bir abonelik hizmetine kaydolursanız, Microsoft ödeme hesabı oluşturmak için kullanılacak kredi kartı numaranız ve fatura adresiniz gibi ek bilgiler toplarız.
  Bazı Microsoft hizmetlerine erişmek için,
  Windows Live ID veya Microsoft Passport Network kimlik bilgileriniz olarak tanımladığımız bir e-posta adresi ve parola ile oturum açmanızı isteriz. Aynı kimlik bilgilerini birçok farklı Microsoft sitesi ve hizmeti yanında bazı Microsoft ortaklarında oturum açmak için kullanabilirsiniz. Bir Microsoft sitesinde veya hizmetinde oturum açtığınızda, otomatik olarak diğer Microsoft sitelerinde ve hizmetlerinde de oturumunuz açılabilir. Hizmetlerimize cep telefonundan erişirseniz, kullanıcı adı ve parolanıza alternatif bir kimlik bilgisi olarak telefon numaranızı ve PIN kodunuzu kullanabilirsiniz. Kimlik bilgilerini oluşturma işleminin bir parçası olarak, alternatif bir e-posta adresinin yanı sıra kimliğinizi doğrulamada ve parolanızı sıfırlamada yardımcı olacak sorular ve gizli yanıtlar sağlamanız da istenebilir. Bazı hizmetler ek güvenlik gerektirebilir ve bu durumda ek bir güvenlik anahtarı oluşturmanız istenebilir. Son olarak, kimlik bilgilerinizi ve ilişkili bilgileri tanımlamak için kimlik bilgilerinize benzersiz bir kimlik numarası atanır.

  Microsoft siteleri ve hizmetleriyle etkileşiminizle ilgili bilgiler toplayabiliriz. Örneğin, sitemizde web sitesi analiz araçları kullanarak geldiğiniz site, sitemizi bulmak için kullandığınız arama motorları ve anahtar sözcükler, sitemiz içinde görüntülediğiniz sayfalar, tarayıcınızdaki eklentiler ve tarayıcınızın genişliği ve yüksekliği gibi bilgiler dahil olmak üzere tarayıcınızdan bilgi alabiliriz. Görüntülediğiniz sayfalar, tıklattığınız bağlantılar ve site ve hizmetlerimizde yaptığınız diğer işlemler hakkında bilgi toplamak için tanımlama bilgileri ve web işaretleri (aşağıda açıklanmıştır) gibi teknolojiler de kullanabiliriz. Ek olarak, tarayıcınızın ziyaret ettiğiniz tüm Web sitelerine gönderdiği, IP adresiniz, tarayıcınızın türü ve dili, erişim zamanları ve başvuru veren Web sitesi adresleri gibi bazı standart bilgileri de toplarız. Ayrıca reklam görüntüleriz (aşağıdaki Reklam Görüntüleme bölümüne bakın) ve Microsoft dışı site ve hizmetlerle ilgili Web sitesi analiz araçları sağlarız ve bu üçüncü taraf sitelerde görüntülenen sayfalarla ilgili bilgi toplarız.
  Microsoft'tan bülten veya promosyon e-postaları aldığınızda, size daha özel e-posta iletişimi ve başka bilgiler sağlayabilmek amacıyla, e-postanın açılıp açılmadığını ve hangi bağlantıları tıklattığınızı belirlemek için web işaretleri (aşağıda açıklanmıştır), özelleştirilmiş bağlantılar veya benzer teknolojiler kullanabiliriz.
  Microsoft ile etkileşiminizin daha tutarlı ve kişisel olmasını sağlamak için, bir Microsoft hizmeti tarafından toplanan bilgiler diğer Microsoft hizmetleri tarafından elde edilen bilgilerle birleştirilebilir. Topladığımız bilgilere diğer şirketlerden elde edilen bilgileri de ekleyebiliriz. Örneğin bazı hizmetleri coğrafi konumunuza bağlı olarak özelleştirebilmek için, diğer şirketlerin IP adresinize bağlı olarak coğrafi konumunuzu tespit etmemizi sağlayan hizmetlerini kullanabiliriz.

  Kişisel Bilgilerinizin Kullanımı

  Microsoft, sitelerini ve hizmetlerini işletmek ve geliştirmek için kişisel bilgilerinizi toplar ve kullanır. Bu kullanımlar size daha etkin müşteri hizmeti sunma, aynı bilgileri tekrar tekrar girme gerekliliğini ortadan kaldırarak sitelerin ve hizmetlerin kullanımını kolaylaştırma, ürünlerimizi hizmetlerimizi ve teknolojilerimizi geliştirme amacına yönelik araştırma ve çözümleme gerçekleştirme ve ilgi ve tercihlerinize uygun olarak özelleştirilmiş içerik ve reklamlar görüntülemeyi içerebilir. Bilgilerin reklam amacıyla kullanılması hakkında daha fazla bilgi için, aşağıdaki Reklam Görüntüleme bölümüne bakın.
  Kişisel bilgilerinizi sizinle iletişim kurmak için de kullanırız. Hoş geldiniz mektupları, ödeme anımsatıcıları, teknik hizmet sorunlarıyla ilgili bilgi ve güvenlik duyuruları gibi zorunlu olarak sağlanan belirli hizmet iletişimleri de gönderebiliriz. Windows Live Hotmail gibi bazı Microsoft hizmetleri, hizmetin bir parçası olarak kabul edilen düzenli üye mektupları gönderebilir. Microsoft ve bağlı kuruluşlarının sağladıkları diğer ürün ve hizmetler hakkında size bilgi vermek için zaman zaman ürün anketleri veya promosyon postaları da gönderebiliriz.
  Microsoft site ve hizmetlerinde toplanan kişisel bilgiler, ABD'de veya Microsoft'un ya da bağlı kuruluşlarının, alt kuruluşlarının veya hizmet sağlayıcılarının tesisi bulunan başka herhangi bir ülkede depolanabilir ve işlenebilir. Microsoft, Avrupa Birliği kaynaklı verileri alma, kullanma ve saklama konularıyla ilgili, ABD Ticaret Bakanlığı'nın belirlediği Safe Harbor ilkelerine uygun hareket eder.


  Kişisel Bilgilerinizin Paylaşılması

  Bu bildirimde tanımlananın haricinde, kişisel bilgilerinizi Microsoft ve denetimi altındaki yerel büroları ve yan şirketleri dışında kimseye açıklamayız. Bazı Microsoft siteleri, belirli Microsoft ortaklarının ürünleri, hizmetleri ve teklifleriyle ilgili olarak sizinle bağlantıya geçebilmeleri için kişisel bilgilerinizi bu ortaklarla paylaşmayı tercih edebilmenize olanak tanır. MSN gibi diğer siteler, kişi bilgilerinizi pazarlama amacıyla üçüncü taraflarla paylaşmaz, ancak bunun yerine size, Microsoft'un dış iş ortakları adına, söz konusu iş ortağının özel teklifleriyle ilgili olarak Microsoft'tan ileti almayı (kişisel bilgilerinizi üçüncü taraflara aktarmadan) isteyip istemediğinize karar verme seçeneği verebilir. Daha fazla bilgi için aşağıdaki İletişim Tercihleri bölümüne bakın.
  Bazı Microsoft hizmetleri ortak markalara sahip olabilir ve başka bir şirketle birlikte sunulabilir. Bu tür hizmetlere kaydolursanız veya bu hizmetleri kullanırsanız, hem Microsoft hem de diğer şirket, ortak markalı hizmetler aracılığıyla toplanan bilgileri elde edebilir.
  Bazı durumlarda, postaların işlenme ve teslim edilmesi işlemleri, müşteri destek hizmeti sağlama, web sitelerini barındırma, ticari işlemleri gerçekleştirme veya hizmetlerimizle ilgili istatistiksel analizler yapma gibi bazı sınırlı hizmetleri bizim adımıza yapmaları için başka şirketlerle anlaşırız. Bu hizmet sağlayıcıların yalnızca hizmeti sağlayabilmek için gerekli olacak kişisel bilgileri almalarına izin verilir. Söz konusu bilgilerin gizliliğini korumaları şart koşulur ve bunları başka herhangi bir amaç doğrultusunda kullanmaları yasaktır. Ancak, kredi kartı işlemleri için, sahtekarlıkları sağlayan sağlayıcılarımız hizmetlerini geliştirmek amacıyla toplanmış veriler kullanabilir. Bu, sahte kredi kartı kullanımlarını daha doğru bir şekilde saptamalarına yardımcı olur. Şu nedenlerle, iletişimlerinizin içeriği dahil olmak üzere sizinle ilgili bilgilere erişebilir ve bilgileri açıklayabiliriz: (a) yasalara uyma ya da yasal taleplere veya legal süreçlere yanıt verme; (b) hizmetleri kullanımınızı yöneten sözleşmelerimizi ve ilkelerimizi uygulamak dahil olmak üzere, Microsoft'un veya müşterilerinin haklarını ve mülkiyetini koruma veya (c) iyi niyet çerçevesinde Microsoft çalışanlarının, müşterilerinin veya kamunun kişisel güvenliğinin korunması için gerekli olduğuna inandığımızda.


  Kişisel Bilgilerinize Erişme

  Kişisel bilgilerinizi çevrimiçi olarak görüntüleme veya düzenleme olanağınız vardır. Kişisel bilgilerinizin başkaları tarafından görüntülenmesinin engellenmesine yardımcı olmak için, kimlik bilgilerinizle (e-posta adresi ve parola) oturum açmanız gereklidir. Kişisel bilgilerinize erişmenin en uygun yolu, kullandığınız sitelere veya hizmetlere bağlıdır.

  Microsoft.com - Microsoft.com Profil Merkezi'ni ziyaret ederek microsoft.com'daki profilinize erişebilir ve profilinizi güncelleştirebilirsiniz.

  Microsoft Ödeme Hizmetleri - Microsoft Ödeme hesabınız varsa, Microsoft Ödeme Web sitesindeki "Kişisel Bilgiler" veya "Ödeme Bilgileri" bağlantılarını tıklatarak bilgilerinizi güncelleştirip yeni ekleme yapabilirsiniz.

  Microsoft Connect - Kayıtlı bir Microsoft Connect kullanıcısıysanız, kişisel bilgilerinize Microsoft Connect web sitesindeki Manage Your Connect Profile (Connect Profilinizi Yönetin) (İngilizce) bağlantısını tıklatarak erişip düzenleyebilirsiniz.

  MSN ve Windows Live - MSN veya Windows Live hizmetlerini kullandıysanız, MSN / Windows Live Hesap Hizmetleri'ni ziyaret ederek profil bilgilerinizi güncelleştirebilir, parolanızı değiştirebilir, kimlik bilgilerinizle ilişkilendirilmiş benzersiz kimliği görüntüleyebilir veya belirli hesapları kapatabilirsiniz.

  MSN Genel Profil - MSN'de bir genel profil oluşturduysanız, genel profilinizi MSN Üye Dizini'ne giderek de genel profilinizi düzenleyebilir veya silebilirsiniz.

  MSN Anahtar Sözcük Reklamı - MSN Anahtar Sözcük reklamı satın aldıysanız, kişisel bilgilerinizi Microsoft adCenter Web sitesini (İngilizce) ziyaret ederek gözden geçirebilir ve düzenleyebilirsiniz.
  Microsoft İş Ortağı Programları - Microsoft İş Ortağı Programları'na kaydolduysanız, İş Ortağı Programı Web sitesindeki Manage Your Account (Hesabınızı Yönetin) (İngilizce) bağlantısını tıklatarak profilinizi gözden geçirebilir ve düzenleyebilirsiniz.

  Xbox - Xbox Live veya Xbox.com kullanıcısıysanız, kişisel bilgilerinize Xbox.com'daki My Xbox (İngilizce) sayfasından veya konsolunuzdan (Xbox 360'ta Edit Gamer Profile (Oyuncu Profilini Düzenle) altında Privacy Settings'i (Gizlilik Ayarları) veya Original Xbox Live panosunda Account Management'taki (Hesap Yönetimi) Info Sharing'i (Bilgi Paylaşımı) seçerek) erişebilir ve düzenleyebilirsiniz.

  Zune - Zune hesabınız veya Zune Pass aboneliğiniz varsa, Zune.net (İngilizce) sitesinde (profil sayfanızda Manage My Account'u (Hesabımı Yönet) tıklatın) veya Zune yazılımı aracılığıyla (Zune.net'te uygun sayfaya gitmek için oturum açın, Zune etiketinizi tıklatın, sonra My Account'u (Hesabım) veya Privacy Settings'i (Gizlilik Ayarları) tıklatın) kişisel bilgilerinizi görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

  Bazı Microsoft siteleri ve hizmetleri, yukarıdaki bağlantılar aracılığıyla erişilemeyen kişisel bilgiler toplayabilir. Ancak bu gibi durumlarda, hizmetin açıkladığı alternatif erişim yollarıyla bu bilgilere erişmeniz mümkündür. Web formumuzu (İngilizce) kullanarak bize yazarsanız, isteği göndermenizden sonraki 30 gün içinde sizinle bağlantı kurarız.

  İletişim Tercihleri

  Aldığınız e-postadaki özel yönergeleri izleyerek, gelecekte Microsoft sitelerinden ve hizmetlerinden tanıtım içerikli e-postaların size gönderilmesini durdurabilirsiniz.
  Belirli Microsoft site ve hizmetlerinden gelen promosyon e-postaları, telefon aramaları ve yazılı postalarla ilgili olarak, aşağıdaki sayfaları ziyaret edip oturum açarak seçim yapabilme olanağınız da vardır:

  Microsoft.com Profil Merkezi, Microsoft.com'dan pazarlama bilgilerini almayı isteyip istemediğinize, Microsoft.com'un seçili üçüncü taraflarla kişi bilgilerinizi paylaşıp paylaşamayacağına ve ürün ve hizmetlerle ilgili bültenlere abone olmaya veya aboneliğinizi kaldırmaya karar verebilirsiniz.

  MSN ve Windows Live İletişim Tercihleri (İngilizce) sayfası, MSN veya Windows Live'dan pazarlama malzemeleri almayı isteyip istemediğinize karar vermenizi sağlar. MSN Bültenler web sitesine adresine giderek MSN Haber Bültenlerine abone olabilir veya aboneliğinizi kaldırabilirsiniz.
  Xbox.com veya Xbox Live hesabınız varsa, iletişim tercihlerinizi ve kişi bilgilerinizi Xbox ortaklarıyla paylaşıp paylaşmayacağınızı, Xbox.com'daki My Xbox (İngilizce) sayfasında veya konsolunuzda (Xbox 360'ta Edit Gamer Profile (Oyuncu Profilini Düzenle) altında Privacy Settings'i (Gizlilik Ayarları) veya Original Xbox Live panosunda Account Management'taki (Hesap Yönetimi) Info Sharing (Bilgi Paylaşımı) seçerek)
  ayarlayabilirsiniz.


  Microsoft İş Ortağı Programları'na kaydolduysanız, iletişim tercihlerinizi ve kişi bilgilerinizi diğer ortaklarla paylaşıp paylaşmamayı, İş Ortağı Programı Web sitesindeki Manage Your Account (Hesabınızı Yönetin) (İngilizce) bağlantısını tıklatarak belirleyebilirsiniz.

  Zune hesabınız veya Zune Pass aboneliğiniz varsa, iletişim tercihlerinizi ve kişi bilgilerinizi Zune ortaklarıyla paylaşıp paylaşmayacağınızı Zune.net'te (İngilizce) (profil sayfanızdan Manage My Account'u (Hesabımı Yönet), Newsletter Options'ı (Bülten Seçenekleri) tıklatın) veya Zune yazılımı aracılığıyla (Zune.net'te uygun sayfaya gitmek için oturum açın, Zune etiketinizi tıklatın, My Account'u (Hesabım) tıklatın, Newsletter Options'ı (Bülten Seçenekleri) tıklatın) ayarlayabilirsiniz.

  Bu seçenekler çevrimiçi reklamların görüntülenmesiyle ilgili değildir. Belirli Microsoft hizmetlerinin bir parçası kabul edilen ve hizmeti iptal etmedikçe düzenli aralıklarla alabileceğiniz zorunlu hizmet iletişimlerinin alınmasını da etkilemezler.

  Reklam Görüntüleme

  Bizim ve iş ortaklarımızın sunduğumuz Web sitelerinin ve çevrimiçi hizmetlerin birçoğu reklamlar sayesinde desteklenmektedir. Microsoft Reklam Platformu aracılığıyla, kendi sitelerimizde ve reklam ortaklarımızın sitelerinde reklam görüntüleyebiliriz.
  Size çevrimiçi reklam gösterdiğimizde, size her reklam gösterdiğimizde bilgisayarınızı tanımak için bilgisayarınıza kalıcı bir tanımlama bilgisi yerleştiririz. Birçok farklı Web sitesinde reklam görüntülediğimizden, zaman içinde sizin veya bilgisayarınızı kullanan diğer kişilerin görüntülediğimiz reklamları nerede gördüğünüz ve/veya tıklattığınızla ilgili bilgi derleyebiliriz. Bu bilgileri karakter özellikleriniz, ilgi alanlarınız ve tercihlerinizle ilgili öngörülerde bulunmak ve ilginizi çekebileceğini inandığınız hedeflenmiş reklamlar görüntülemek için kullanırız. Reklamların ne kadar etkili olduğunu belirlemek için, bu bilgileri katılan reklam Web sitelerini sonraki ziyaretinizle, alımlarınızla veya diğer etkinliklerinizle de ilişkilendirebiliriz.
  Topladığımız bilgilerin bir kısmını size gösterdiğimiz reklamları kişiselleştirmek için kullansak da, sistemlerimizi reklamları sizi kişisel olarak ve doğrudan tanımlamayan verileri temel alarak seçecek şekilde tasarladık. Örneğin, görüntüleyeceğimiz reklamları şu verileri temel alarak elde ettiğimiz belirli genel ilgi alanı kategorilerine ve kesimlerine göre seçebiliriz: (a) hesabınızı oluştururken girmiş olabileceğiniz bilgiler (örneğin, yaş, posta kodu, cinsiyet) dahil olmak üzere demografik veriler veya ilgi alanı verileri, diğer şirketlerden edinilen demografik veriler veya ilgi alanı verileri ve IP adresinizden belirlenen genel bir coğrafi konum, (b) Microsoft'un ve reklam iş ortaklarının Web sitelerini ve hizmetlerini kullanırken görüntülediğiniz sayfalar ve tıklattığınız bağlantılar ve (c) Microsoft'un Live Search gibi Internet arama hizmetlerini kullanırken girdiğiniz arama terimleri.
  Kişiselleştirilmiş reklamlar görüntülediğimizde, gizliliğinizi korumak amacıyla tasarlanmış birkaç önlem alırız. Örneğin, reklam kişiselleştirme için kullanılan sayfa görüntüleme, tıklatma ve arama terimi verilerini, kimliğinizi doğrudan belirleyen kişi bilgilerinizden veya diğer verilerden (adınız, e-posta adresiniz vb.) ayrı depolarız. Bu verilerin izinsiz birleştirilmesini engellemek üzere tasarlanmış teknolojik önlemler ve işlemsel önlemler de aldık. Ayrıca size kişiselleştirilmiş reklamlar almama olanağı da veriyoruz. Daha fazla bilgi veya almama özelliğini kullanmak için, çıkma sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  Atlas yan kuruluşumuz aracılığıyla da üçüncü taraf reklam görüntüleme sağlıyoruz ve Atlas gizlilik bildirimini http://www.atlassolutions.com/privacy.aspx (İngilizce) adresinde okuyabilirsiniz.

  Microsoft sitelerindeki çevrimiçi reklamların çoğunluğu Microsoft tarafından görüntülenmekle birlikte, diğer reklam ağları dahil olmak üzere üçüncü taraf reklam sunma şirketlerinin sitelerimizde reklam görüntülemesine izin olanak tanıyoruz. Bu şirketler arasında şimdilik şunlar bulunur, ancak bunlarla sınırlı değildir: 24/7 Real Media, Advertising.com, Bidclix, BlueStreak, Burst Media, DoubleClick, EuroClick, Eyeblaster, EyeWonder, Falk, Interpolls, Kanoodle, Mediaplex, Pointroll, TangoZebra, Yahoo! Publisher Network ve Zedo.
  Bu şirketler kendi tanımlama bilgilerine göre reklam hedeflemeden çıkmanın bir yolunu sunabilir. Daha fazla bilgi bulmak için yukarıdaki şirket adlarını tıklatıp şirketlerin Web sitelerindeki bağlantıları izleyebilirsiniz. Bu şirketlerin bazıları, üye şirketlerin reklam hedeflemeden çıkma için tek bir konum kullanmalarını sağlayan Network Advertising Initiative'in (İngilizce) üyesidir.
  [​IMG]Sayfanın başına git

  Kişisel Bilgilerinizin Güvenliği

  Microsoft, kişisel bilgilerinizin güvenliğini korumayı ilke edinmiştir. Kişisel bilgilerinizi yetkisiz erişimden, kullanımdan ve açıklanmaktan korumaya yardımcı olmak üzere çok çeşitli güvenlik teknolojileri ve yordamları kullanırız. Örneğin, sağladığınız kişisel bilgileri denetim altındaki tesislerde bulunan ve sınırlı erişime sahip bilgisayar sistemlerinde depolarız. Kredi kartı numarası veya parola gibi çok gizli bilgileri Internet üzerinden aktarırken, bu verileri Güvenli Yuva Katmanı (SSL) protokolü gibi şifreleme yöntemleriyle koruruz.
  Hesaplarınızı ve kişisel bilgilerinizi korumak için bir parola kullanılıyorsa, parolanızı gizli tutmak sizin sorumluluğunuzdadır. Bu bilgiyi başka kimseyle paylaşmayın. Bilgisayarınızı başka kişilerle paylaşıyorsanız, sonraki kullanıcıların bilgilerinize erişmesini engellemek için bir siteyi veya hizmeti terk etmeden önce her zaman oturumu kapatmalısınız.

  Çocukların Kişisel Bilgilerinin Toplanması ve Kullanılması

  Birçok Microsoft sitesi ve hizmeti genel kullanıcılara yöneliktir ve bilerek çocuklardan kişisel bilgi toplamaz. Bir Microsoft sitesi yaş bilgisi topladığında ve kullanıcılar kendilerini 13 yaşın altında olarak tanıttığında, site bu kullanıcıların kişisel bilgilerini sağlamalarını engelleyecek ya da çocuklarının kişisel bilgilerini toplama, kullanma ve paylaşma konusunda ebeveynlerin iznini gerektirecektir. 13 yaşın altında olduğunuz bildiğimiz çocuklardan, hizmetlerimizi sağlamak için gerekli olandan daha fazla bilgi istememekteyiz.
  Çocuğunuza Microsoft hizmetlerini kullanması için izin verirseniz, bunun e-posta, anlık ileti ve çevrimiçi gruplar gibi genel kullanıcı kitlesiyle iletişim hizmetlerini içereceğini ve çocuğunuzun diğer tüm yaşlardaki kullanıcılarla iletişim kurabileceğini ve bunlara kişisel bilgilerini açıklayabileceğini unutmayın. Ebeveynler daha önce yaptıkları izin değişikliklerini değiştirebilir ve iptal edebilir ve çocuğunun kişisel bilgilerini gözden geçirebilir, düzenleyebilir veya bilgilerin silinmesini isteyebilir. Örneğin, MSN'de ve Windows Live'da ebeveynler Hesap Hizmetleri'ni ziyaret edip, "Çocuklar için izin" seçeneğini tıklatabilir. Bu gizlilik bildirimi daha önce ebeveynin izin verdiği çocukların kişisel bilgilerini toplama, kullanma ve bilgilerin açıklanması kapsamını genişletecek şekilde değiştirirsek, ebeveyn bilgilendirilecek ve ebeveynin ek iznini almamız gerekecektir.
  MSN Premium, MSN Plus veya MSN 9 Dial-Up hesabınız varsa ve MSN Client yazılımının 9.5 veya önceki sürümlerini kullanıyorsanız, bu hesabın diğer kullanıcıları için MSN Ebeveyn Denetimleri'ni ayarlamayı seçebilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen MSN ile ilgili ek gizlilik bilgilerini okuyun. MSN Client yazılımının 9.6 veya üstü sürümünün kullanıcılarına Windows Live OneCare Aile Güvenliği (İngilizce) kullanmalarını öneririz.

  Ayrıca http://kids.msn.com/ (İngilizce) adresinde özellikle çocuklar için tasarlanmış bir bölge sunuyoruz. MSN Kids'in özel gizlilik bildiriminde çocuklara ve ebeveyne MSN Kids bölgesi tanıtılır, bu bölgede sunulan ek gizlilik koruma önlemleri açıklanır ve çocuklara çevrimiçi ortamda kendilerini nasıl koruyacaklarına ilişkin ipuçları verilir.


  Çevrimiçi ortamda yabancılarla iletişim kurma ve onlara kişisel bilgilerini açıklama konularında çocuklarınızla kesinlikle konuşmanızı öneririz. Internet'i güvenle kullanma hakkında ek bilgi edinmek için çocuğunuzla birlikte çevrimiçi güvenlik kaynakları adresini ziyaret edebilirsiniz.

  Tanımlama Bilgilerinin Kullanımı

  Microsoft web siteleri, çevrimiçi deneyiminizi kişiselleştirmenize yardımcı olmak ve hizmetlerimizde oturum açabilmenizi sağlamak için "tanımlama bilgileri" kullanır. Tanımlama bilgileri, Web sayfası sunucusu tarafından sabit diskinize yerleştirilen küçük metin dosyalarıdır. Tanımlama bilgileri, bu tanımlama bilgisini size gönderen etki alanındaki Web sunucusu tarafından daha sonra okunabilecek bilgiler içerir. Tanımlama bilgileri, program çalıştırmak veya bilgisayarınıza virüs göndermek amacıyla kullanılamaz.
  Tanımlama bilgilerinin temel amaçların biri, daha sonraki ziyaretlerinizde aynı bilgileri her seferinde yeniden girme gereğinizi ortadan kaldırarak size zaman kazandırmak ve kişiselleştirilmiş içeriğinize uygun reklamları görüntülemek amacıyla tercihlerinizi ve diğer bilgileri bilgisayarınızda depolamaktır. Microsoft Web siteleri tanımlama bilgilerini bu gizlilik bildiriminin

  Kişisel Bilgilerinizin Toplanması ve Reklam Görüntüleme bölümlerinde anlatıldığı şekilde de kullanır.

  Windows Live ID veya Microsoft Passport Network kimlik bilgilerinizi kullanarak bir sitede oturum açtığınızda, benzersiz kimlik numaranızı ve oturum açtığınız zamanı sabit diskinize şifrelenmiş bir tanımlama bilgisinde depolarız. Bu tanımlama bilgisi, sitede her sayfada yeniden oturum açmanıza gerek kalmadan sayfalar arasında gezinmenize olanak sağlar. Oturumu kapattığınızda bu tanımlama bilgileri bilgisayarınızdan silinir. Tanımlama bilgilerini oturum açma deneyimini iyileştirmek için de kullanırız. Örneğin, e-posta adresiniz oturumu kapattıktan sonra da bilgisayarınızda kalacak bir tanımlama bilgisinde depolanabilir. Bu tanımlama bilgisi e-posta adresinizin önceden girilmesini sağlar; böylece bir sonraki oturum açışınızda yalnızca parolanızı yazmanız yeterli olur. Başkalarının da kullandığı bir bilgisayarı kullanıyorsanız veya başka bir nedenle bu bilginin depolanmasını istemiyorsanız, oturum açma sayfasında uygun radyo düğmesini seçebilirsiniz; böylece artık bu tanımlama bilgisi kullanılmaz.
  Tanımlama bilgilerini kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Çoğu Web tarayıcısı tanımlama bilgilerini otomatik olarak kabul eder, ancak dilerseniz tarayıcı ayarlarınızı tanımlama bilgilerini reddedecek şekilde değiştirebilirsiniz. Tanımlama bilgilerini reddetmeyi seçerseniz, tanımlama bilgilerine bağımlı olan Microsoft site ve hizmetlerinde oturum açamayabilir veya diğer etkileşimli özellikleri kullanamayabilirsiniz ve tanımlama bilgilerine bağımlı olan bazı reklam tercihlerine uygulanamayabilir.
  Tanımlama bilgilerini kabul etmeyi seçerseniz, daha sonra kabul ettiğiniz tanımlama bilgilerini silme olanağınız bulunmaktadır. Internet Explorer 7'de, tanımlama bilgilerini silmek için "Araçlar", "Gözatma geçmişini sil" seçeneğini seçip "Tanımlama Bilgisi Sil" düğmesini tıklatabilirsiniz. Tanımlama bilgilerini silmeyi seçerseniz, bu tanımlama bilgileri tarafından denetlenen tüm ayarlar ve tercihler (reklam tercihleri dahil) silinir ve yeniden oluşturulmaları gerekebilir.


  Web İşaretlerinin Kullanımı

  Microsoft Web sayfaları, Web işaretleri olarak da bilinen (bazen tek piksellik gif olarak adlandırılır), sitelerimizdeki tanımlama bilgilerinin tesliminde yardımcı olmak üzere kullanılabilecek ve ilgili sayfaları ziyaret eden kullanıcıları saymamızı ve ortak markalı hizmetleri vermemizi sağlayan elektronik görüntüler içerebilir. Tanıtım amaçlı e-posta iletilerine veya haber bültenlerimize, iletilerin açıldığını ve gerekli eylemde bulunulduğunu belirlemek için Web işaretleri ekleyebiliriz.
  Microsoft, üçüncü taraflardan da, tanıtım amaçlı kampanyalarının ve siteleriyle ilgili diğer işlemlerin etkililiğiyle ilgili birleşik istatistikler derlemesinde yardımcı olabilecek Web işaretleri alabilir. Sitelerimizdeki Web işaretlerinin kişisel bilgilerinize erişmek için üçüncü taraflarca kullanılmasını yasaklarız.
  Son olarak, Microsoft sitelerindeki bir reklamın tıklatılmasının hangi sıklıkta reklamı veren şirketin sitesinden yapılan bir alışverişe veya başka bir eyleme dönüştüğüne ilişkin istatistikleri tutabilmek amacıyla, bu şirketlerin sitelerine Web işaretleri koymak için Microsoft sitelerine reklam veren şirketlerle birlikte çalışabiliriz.
  İstenmeyen E-postaların Denetlenmesi

  Microsoft, istenmeyen ticari e-postaların denetimi konusuna önem vermektedir. Microsoft, Windows Live Hotmail'in veya Microsoft tarafından sağlanan diğer e-posta hesaplarının istenmeyen posta göndermek için kullanılmasını yasaklayan katı bir
  İstenmeyen Postayla Mücadele İlkesi'ne sahiptir. Microsoft, e-posta abone listelerini üçüncü taraflara satmaz ve kiralamaz. Microsoft, genişletilmiş süzme özellikleri gibi yeni teknolojiler geliştirerek bunları etkin şekilde uygulamasına karşın, istenmeyen e-postaların gönderilmesini ve alınmasını tamamen önleyen bir teknoloji henüz geliştirilememiştir. Önemsiz e-posta araçları kullanmanız ve çevrimiçi ortamda e-posta adresinizi başkalarına açıklarken dikkatli olmanız, alacağınız istenmeyen e-posta miktarının azalmasına yardımcı olacaktır.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Windows Live Messenger Forum Tarih
Windows Live Messenger Xp 2011 Msn ve Sohbet Programları 14 Ocak 2012
MSN Hata Kodu 0x800B0004 Windows Live Messenger Hatası Nedir, Sorun Nasıl Giderilir? Msn Ve Mail Yardım 10 Ağustos 2011
Windows Live Messenger'ı Tamamen Nasıl Kaldırırım, Msn Kaldırma Msn Ve Mail Yardım 24 Temmuz 2011
Windows Live Messenger’de 800488fb Hatası ve Çözümü Msn Ve Mail Yardım 30 Mayıs 2011
MSN Hata Kodu 8100035b Windows Live Messenger Hatası çözümü Msn Ve Mail Yardım 24 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş