Windows 8'in farkı ne olacak?

'Diğer İşletim Sistemleri' forumunda Dine tarafından 16 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Windows 8'in farkı ne olacak? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Windows 8 hakkında cevabı merak edilen soruya cevap arıyoruz: Yeni Windows'un farkı ne olacak?

  [​IMG]  Ballmer'ın tanıttığı Windows 7 tablet sadece bir başlangıç

  Microsoft Windows 7'yi bitirince oturup paraları samaya başlamadı. Windows Phone 7'de, Silverlight'da ve mobil cihazlar için çalışmalar devam ediyor. Microsoft işletim sistemi piyasasının kralı olsa da, her alanda kıran kırana bir rekabet söz konusu.

  Windows 8 de elbette üzerinde çalışılan konulardan birisi. Microsoft'un ağzını bu konuda bıçak açmıyor, ancak Windows çalışmalarını takip ederek adı ne olursa olsun, dünyanın en önemli işletim sisteminin geleceğine bakmak mümkün.

  Bulut bilgi işlem sistemlerinin , cep telefonlarının, netbookların ve tablet cihazların önem kazandığı günlerdeyiz. Microsoft'un çalışmalarına da damgasını vuran bu oluyor. Taşınabilir cihazların donanım özellikleri , masaüstünden çok farklı. İşte bu da yazılım geliştirmede farklı soruları ve cevapları beraberinde getiriyor.
   

 2. Dine

  Dine Özel Üye

  Ne Intel, ne de AMD...  [​IMG]

  ARM işlemciler mobil cihazlarda

  çok yaygın

  Mobil alanda donanım farklarından bahsederken, en önemli fark işlemciler oluyor.

  Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda Intel ve AMD iki standart marka olduğu için işler kolay. Ancak cep telefonlarında ve mobil cihazlarda, düşük enerji tüketimi çok önemli olduğu için, farklı işlemciler geliştirildi.

  Örneğin ARM tabanlı işlemciler hem güçlü, hem de verimli ve oldukça yaygın kullanıma sahip. Windows'un mobil atılımları devam ettiği için ister istemez bir soru doğuyor "Windows 8 ARM işlemcileri destekleyecek mi?"

  Standart masaüstü mimarilerden farklı bir mimariye sahip olan bu işlemcinin ve belki de başka alternatiflerin desteklenmesi eninde sonunda kaçınılmaz gibi görünüyor.
   

 3. Dine

  Dine Özel Üye

  Cep telefonlarından masaüstüne
  [​IMG]


  Windows Phone 7, Windows

  Mobile gibi değil

  Microsoft bu konuda yine sessiz kalsa da, şirketin Windows kernel çekirdeği konusunda önde gelen ismi Mark Russinovich'in bir ARM sürümü geliştirdiğine yönelik dedikodular var.

  Windows 8 çıktığı zaman dünya çok daha mobil bir hal alacak. Mobil internet cihazlarının önem kazandığı bir yerde de Microsoft'un işletim sistemi gelirlerini koruyabilmesi için çok farklı platformlarda, verimli bir yazılıma imza atması gerekiyor.

  İş sadece işletim sistemiyle de bitmiyor, Silverlight gibi teknolojiler ve .NET üzerinde yoğun çalışmalar sürüyor. En önemlisi, cepte, masaüstünde, dizüstünde, elde... Nerede olursa olsun bütün bilgisayarların uyum içinde çalışabilmesi
   

 4. Dine

  Dine Özel Üye

  Masaüstü nasıl etkileniyor?  [​IMG]  Silverlight bir yerde gelişince, bütün platformlara yansıyor

  Microsoft'tan Windows Phone başkan yardımcısı Scott Guthrie geçtiğimiz günlerde çok ilginç bir açıklamaya imza attı "Windows Phone için Silverlight çalışmaları masaüstünü de ekileyecek"

  Bunun sebebi ise çok basit, Microsoft mobil cihazların kısıtlı ihtiyaçlarının zorlaması yüzünden, pek çok platformda çalışan Silverlight gibi teknolojileri optimize ediyor. Bu optimizasyon normalde masaüstünün güçlü donanımıyla gerekli görülmüyordu. Ancak zaten geliştirilen optimizasyon teknolojileri artık masaüstüne de yansıyor.

  Microsoft'un farklı platformlardaki çalışmaları, birbirine sinerji bonusu katıyor ve toplam tecrübeyi iyileştiriyor. Bütün bu gelişmeler ışığında, çok daha uyumlu ve verimli bir bilgisayar tecrübesine doğru yol alıyoruz.

  Bilgi için: Microsoft
  Telefon: (212) 258 59 98 pbx
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Windows 8'in farkı Forum Tarih
Windows 7'de bilgisayar neden yavaşlar? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 11 Mart 2014
Msn Kaydol Windows MSN Diğer Paylaşımlar 18 Eylül 2012
Dosya Uzantısını Değiştirmek Windows 7 Windows 7 9 Eylül 2012
Bilgisayarın Hızını Arttırmak Windows 7 Windows 7 5 Eylül 2012
Bilgisayarın Adını Değiştirmek Windows 7 Windows 7 5 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş