Windows 7 : Yazı tipleri yönetimi değişiyor

'Windows XP' forumunda Siraç tarafından 8 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Windows 7 : Yazı tipleri yönetimi değişiyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Windows 7 : Yazı tipleri yönetimi değişiyor

  Yıllardır değişime uğramayan Windows yazı tipi denetimi, Windows 7 ile önemli bir değişim yaşayacak.

  Windows 7 pre-beta sürümü detaylı olarak mercek altına alındığında, Microsoft'un sadece Paint ve WordPad'e yeni bir görünüm kazandırmadığı ortaya çıkıyor.

  [​IMG]

  Birçok Windows sürümünden bu yana hiç değiştirilmemiş olan yaz tipi kurma ve yönetme diyalogları Windows 7 ile yeniden parıl parıl parlayacak. Yıllardır süregelen eski diyalog penceresi tamamen devre dışı kalıyor ve yazı tipi klasörünün daha rahat olacak şekilde süslenmesiyle güncelleniyor.

  Kullanıcı klasör içinde dolaşırken yüklü yazı tiplerinin ön izlemeleri gösteriliyor. Ön izlemede her font için ikon üzerinde alfabenin ilk üç harfi gösteriliyor. Böylece kullanıcı fazla uğraşmadan font hakkında bir ilk izlenim edinebilecek.

  Klasöre ek olarak denetim masasından da erişilebiliyor. Aynı aileye ait yazı tipleri ayrı ayrı değil gruplandırılmış biçimde gösteriliyor. Aynı aileye ait yazı tiplerine bakmak istediğinizde tek bir tık yetiyor. Yani yazı tipi aileleri, klasörlere benzer şekilde muamele görüyor.

  Ayrıca belli başlı yazı tiplerini devre dışı bırakmak da yeni imkânlar arasında yer alıyor. Mesela Avrupalı kullanıcılara Arapça veya İslav yazı tipleri gözükmeyecek şekilde ayar yapılabiliyor
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş