Windows 7 sorunlarına basit çözümler...

'Windows 7' forumunda Dine tarafından 19 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Windows 7 sorunlarına basit çözümler... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Windows 7'nin can sıkan birkaç ufak sorununa basit çözüm yolları. Hepsi burada...

  [​IMG]
  DVD sürücünün bulunamaması

  Windows 7'yi kullanan kullanıcıların şikayet ettiği noktalardan biri de Windows 7 altında bazen DVD sürücünün buhar olup uçması. BIOS'ta görünmesine rağmen DVD sürücüyü tanımayan Windows 7'deki bu problemi çözmek ise aslında oldukça basit: Kayıt defterine girdikten sonra HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Class\ yolunu izleyin ve ardından UpperFilters ve LowerFilters anahtarının ikisini de sağ bölümden silin. Daha sonra Windows'u yeniden başlatın ve sonuç: DVD sürücünüz geri geldi...


  [​IMG]
  Windows Live Messenger ve sistem çubuğu

  Windows 7 altında Windows Live Messenger'ı kapattığınızda Windows Live Messenger anında görev çubuğuna inecektir. Ancak kullanıcıların bir kısmı önceki Windows sürümlerinde olduğu gibi Live Messenger'ı sistem saatinin bulunduğu bölümde görmek isteyebilir. Bunun için Windows Live Messenger'a girdikten sonra Özellikler'e ve ardından Uyumluluk sekmesine girin ve "Bu programı uyumluluk modunda çalıştır'ı seçtikten sonra Windows XP'yi listeden seçin.

  [​IMG]
  XP Mode çalışmıyor

  Eğer kullandığınız eski programlar varsa ve Windows 7 altında da bu programları kullanmak istiyorsanız, XP Mode bu anlamda tam da size göre olan bir özellik. Kullanıcıların eski işletim sistemlerinde çalışan programların Windows 7 altında çalışabilmesine olanak veren XP Mode, her ne kadar kullanışlı bir özellik olsa da, aslında gerektiği gibi çalışmadığı da söylenebilir. XP Mode'da yaşanan ilk problem, aracın CPU desteği araması. Desteklenmeyen bir CPU söz konusu olduğunda XP Mode'u kullanmakta sıkıntı yaşanabilir. Microsoft Hardware-Assisted Virtualization Detection Tool isimli bu aracı indirerek sistemini bu anlamda kontrol edebilirsiniz. Yaşanan bir diğer problem ise bazı laptop üreticilerinin güvenlik gerekçesiyle bu ayarı pasifize etmesi. Örneğin Sony Vaio model laptoplarda XP Mode desteklenmiyor ancak BIOS güncellemesi ile bu problem aşılabilir.


  [​IMG]
  Vasat video kalitesi

  Windows 7'nin güç ayarları, artık eski Windows'takilere nazaran sistem üzerinde oldukça etkili olabiliyor. Eğer video kalitesinin vasat olduğunu düşünüyorsanız, Başlat menüsüne girin ve ardındna Güç Ayarları'na ulaşın. Change Plan Settings (Program ayarlarını değiştir) butonuna tıklayın. Ardından Change Advanced Settings (Gelişmiş Ayarları Değiştir) sekmesine girin ve Multimedia Settings kısmına girdikten sonra Playing video kısmının "optimise performance" olarak belirlendiğine emin olun.
   

 2. Dine

  Dine Özel Üye

  [​IMG]
  Hibernation özelliğini pasif konuma getirememe

  Windows 7 altında hibernation modunu kapatabilmek oldukça güç. Bu sorundan kurtulmak için ise kayıt defterine girip HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Power anahtarına girin ve HibernateEnabled değerini "0" olarak atayın.

  [​IMG]
  Software Explorer nerede?

  Eğer Vista altında Windows Defender'ı kullandıysanız, büyük olasılıkla Software Explorer özelliğine de dikkat etmişsinizdir. Bu özellik sayesinde Windows açıldığında hangi programların başlatıldığını öğrenebiliyorsunuz. Ancak Windows 7 altında Windows Defender'ı kullandığınızda bu özelliğin olmadığını görüyorsunuz. Bu nedenle kullanıcılar klasik bir yönteme, MSCONFIG'e yönelmek ve başlangıçtaki programları bu şekilde öğrenmek durumunda kalıyor. Ancak isterseniz, Autorunsk yazılımını kullanarak MSCONFIG'e muhtaç kalmaktan kurtulabilirsiniz.


  [​IMG]
  Windows Movie Maker problemi

  Windows 7, netbook'larda dahi oldukça hızlı çalışabiliyor. Zaten Windows 7'nin Vista'ya göre öne çıkan en önemli özelliği hemen her bilgisayarda yüksek performansla çalışabilmesi. Ancak bu üstün özelliğinin yanı sıra, Windows Movie Maker yazılımı, varsayılan ayarları söz konusu olduğunda network dosyalarını kendi içine alamama problemi yaşıyor. Ancak bu sorundan kurtulmak mümkün: Bunun için önce kayıt defterine girip HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\WindowsLive\M ovie Maker'ı açın ve "AllowNetworkFiles" adındaki DWORD değerini oluşturun ve bu değeri 1 olarak belirleyin.
   

 3. avatar

  avatar Üye

  paylaşım için teşekkürler eline sağlık
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Windows sorunlarına basit Forum Tarih
Windows 7'de bilgisayar neden yavaşlar? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 11 Mart 2014
Msn Kaydol Windows MSN Diğer Paylaşımlar 18 Eylül 2012
Dosya Uzantısını Değiştirmek Windows 7 Windows 7 9 Eylül 2012
Bilgisayarın Hızını Arttırmak Windows 7 Windows 7 5 Eylül 2012
Bilgisayarın Adını Değiştirmek Windows 7 Windows 7 5 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş