Windows 7 içindeki yenilikler ve ipuçları

'Windows 7' forumunda Mavi_Sema tarafından 3 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Windows 7 içindeki yenilikler ve ipuçları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Windows 7 Klavye Kısayolları
  Her sağlam bilgisayar kullanıcısı klavye kısayolları olmadan yaşayamaz. Klavye kısayoları ilk başta "Bunu nasıl aklımda tutacağım ki?" diye düşündürse de biraz kullanarak alışkanlık haline getirince size kazandırdığı vakit çok değerli olacaktır. Windows'ta eskiden beri Windows+D ile pencereleri minimize ederiz, CTRL+P ile yazıcıya göndeririz. Windows 7'de daha önceki versiyonlarkilere ek olarak yepyeni kısayolları eklenmiş. İşte onlar:

  Alt + P:

  [​IMG]
  Windows Gezgini'nde, pencerenin sağ tarafında bu yeni kısayol ile ek bir dosya önizleme bölmesini etkinleştirebiliyorsunuz. İçinde minik resimler olan bu panelde fotoğrafları önizlemek için harika.

  Windows + + (artı tuşu) ve Windows + - (eksi tuşu):
  [​IMG]
  [​IMG]
  Windows ve artı veya eksi tuşları ile Magnifier yani Büyüteç programı açılır ve tüm masaüstünde yakınlaştırmak için dikdörtgen bir büyüteç ortaya çıkar. Büyüteci fare veya klavye ile takip edecek şekilde özelleştirebilirsiniz. Unutmayın ki bu özellik sadece Aero masaüstü etkinleştirilirse çalışır.

  Windows + yukarı ve Windows + aşağı:
  Etkin pencere eğer ekranı kaplamış ise Windows+Aşağı oka basarak bu moddan çıkarabilirsiniz. Hatta bir kere daha basarak onu görev çubuğuna minimize hale getirebilirsiniz. WindowYukarı ok ile de etkin pencereyi ekranı kaplar hale getirmek mümkün. El alışırsa çok güzel ve hızlandırıcı özellikler

  Windows +Shift + Yukarı ve Windows + Shift + aşağı:
  [​IMG]
  Aktif pencereyi, genişliğini değiştirmeden ekranı dikey boyutta kaplaması için Windows +Shift + Yukarı ok eski haline getirmek için de Windows + Shift + aşağı ok kısayollarını kullanabiliyoruz.

  Windows + Sol ve Windows + Sağ:
  [​IMG]
  [​IMG]

  Windows + Home tuşu:
  Bu kısayol ile aktif olan pencere dışındaki tüm pencereleri minimize edebiliyoruz. Tekrar basınca da eski konumlarına geliyorlar.

  Windows + P:
  [​IMG]
  Eğer 2 monitör kullanıyorsanız ve ya bilgisayarınızdan televizyonuza görüntü aktarıyorsanız Windows + P tuş kombinasyonu ile hızlıca istediğiniz görüntü dağılımını yapabilirsiniz.

  Windows + Shift + Sol ve Windows + Shift + Sağ:
  Yine 2 monitör ve ya monitör+tv kullananlar için güzel bir özellik. Etkin pencereyi bir monitörden diğerine aktarmak için Windows + Shift + Sol ve Windows + Shift + Sağ tuşlarını kullanabilirsiniz.

  Windows + [Sayı]:
  Taskbar yani görev çubuğunda duran programlar arasında gezinmek için, mesela soldan 3. pencereye ulaşmak için Windows + [3]'e basmanız yeterli

  Windows + T:
  [​IMG]
  Yine görev çubuğundaki programların thumbnaillerinde gezinmek için klavyeden Windows + T tuşlarını kullanabilirsiniz.

  Windows + Space:
  [​IMG]
  Windows + Space tuşlarına basınca pencereler şekildeki gibi görünmez hale geliyor. Sadece kenar çizgileri kalıyor.

  Ctrl + Shift + tıklama:
  Ctrl ve Shift ile Görev Çubuğundaki bir uygulamayı tıklayıp çalıştırınca tam yönetim hakları ile başlatmış oluyoruz Yani admin olarak program çalıştırmaya yarıyor.

  Ctrl + tıklama:
  Yeni windows 7 özelliklerinden biri tüm aynı türde pencereleri gruplama. Görev çubuğundaki bir program ikonuna CTRL ile tıklarsanır açık olan tüm pencereleri sırayla aktif olacaktır.

  Windows 7 Gizli Özellikleri ve İpuçları

  Yazı ve renkler için ekran kalibrasyonu:
  Monitör üzerinden bir şeyler okumak zordur. Bunun başlıca nedeni okunabilirliği ayarlanmamış yani kalibre edilmemiş bir ekran. Windows 7 içinde 2 güzel araçla yazı, renk, kontrast ayarlarını kendi monitörününzdeki en verimli hale getirebilirsiniz.

  [​IMG]
  Yazı okunabilirliği için Başlat Menüsü arama alanına "cttune" yazıp çıkan programı çalıştırın. ClearType'ı aktive ettikten sonra gelen kutular içinde en rahat okuyabildiklerinizi işaretleyin.

  [​IMG]
  Özellikle grafiker ve fotoğrafçılar için ekranın renk ve kontrast kalibrasyonu önemlidir. Bu ayarları Windows 7'de yapmak için başlat menüsünden arama kutusuna "dccw" yazarak bulunan programı çalıştırın. Çıkan resimlerde bulunan yönergeleri izleyerek gama, parlaklık, kontrast düzeyini en verimli hale getirebilirsiniz.

  Daha iyi font yönetimi ve yeni zarif fontlar:
  Windows 7'de font klasörü baştan uyarlanmış. Yazı ikonlarında fontun nasıl göründüğü gösteriliyor. Ayrıca bir yazı türünün değişik versiyonları var ise bu da üstüste bindirilen ikonlarla anlatılmakta. Ayrıca artık fontları silmeden sadece Off yani kapalı hale getirmek mümkün. Yeni Windows 7 ile gelen epey güzel ve taptaze fontlar da mevcut.
  [​IMG]

  Windows 7 içindeki gizli duvarkağıtları:
  Windows 7 her ülkeye göre özelleştirilmiş 6 duvarkağıdı ile geliyor. Bu duvarkağıtları o ülkenin milli park ve doğal güzelliklerini barındırmakta. Garip bir şekilde aslında tüm ülkelerin duvar kağırları sistemin içinde ama gizli. Bunlara ulaşmak için başlat menüsündeki arama çubuğundan "Globalization" araması yapın. Çıkan sonuçlarda Windows klasörü olacak açıp sağ üstteki arama kısmından "MCT" aratırsanız gizli duvarkağıtlarına ulaşacaksınız. Windows 7 kurulum türünüze göre sonuçlar değişebilir.
  [​IMG]
  [​IMG]

  UAC yani Kullanıcı Hesabı Denetimi denetimini ele alın:
  İyi niyetli olmasına rağmen, Kullanıcı Hesabı Denetimi uyarı mesajları Vista'nın en can sıkıcı yönü idi ve kesinlikle bu özelliği kapatmak isteriz. Windows 7'de daha az UAC uyarısı almak için başlangıç menüsünden "UAC" aratıp çıkan programa tıklayın. Ayar çubuğunu ne kadar aşağı çekerseniz o kadar az uyarı mesajı çıkacaktır.
  [​IMG]

  Hesap makinasına süper yeni özellikler:
  Windows 7'de Wordpad ve Paint uygulamaları epey geliştirilmiş. Ama asıl çağ atlama olayı hesap makinasında. Eskiden Standart ve Bilimsel olarak kullanılabilen hesap makinası artık Standart, Bilimsel, Programcı ve hatta İstatistik modları ile kullanılabiliyor.
  [​IMG]
  Buna ek olarak, Optionas (Seçenekler) menüsünde birçok yeni otomatik aracı kullanabiliyorsunuz. Birim Dönüşüm (Açı, Sıcaklık, Hız) ve Tarih Hesaplama (iki tarih arasındaki farkı hesaplar) gibi işe yarar özellikler mevcut. Gerekli şablonları girerek benzin hesabı, mortgage bedeli ve ya finansal formüller girmek mümkün.
  [​IMG]

  Explorer "Bilgisayarım"dan başlasın:
  Windows 7'de başlat menüsünün sağında yer alan ilk ikon Explorer ikonu. Tıklayınca Resim, müzik ve videolarınızı içeren "Library" yani "Kütüphane" kısmı açılıyor. Çoğu insan burdan direk Bilgisayarım kısmının açılmasını isteyecektir. Bunun için yapılması gereken ikona sağ tıklamak ardından da çıkan menüde Windows Explorer'a sağ tıklayıp "özellikler" kısmına gitmek. Burda hedef olarak "% SystemRoot% \ explorer.exe" göreceksiniz. Bilgisayarımdan açılması için hedef kısmına şunu girmeniz gerek: %SystemRoot%\explorer.exe /root,::20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D
  [​IMG]

  CD ve DVD yazma programı:
  Windows 7 içinde minicik bir CD ve DVD yazma programı geliyor. ISO dosyaları direk tıklayıp bu program sayesinde hemen yazabiliyorsunuz.
  [​IMG]


  Tüm sürücüleri açığa çıkarın:
  Eğer bilgisayarınızın üzerinde dahili olarak bellek kartı okuyucu veya 3.5"sürücü mevcutsa Bilgisayarım'da sürücüler olarak gösterilmiyot. Fakat bu demek olmuyor ki yoklar ve ya sistem tanımadı! Sadece gizliler. Bilgisayarım'ı açın. Klavyeden Alt tuşuna basın, ekranın üst kısmında bulunan araç çubuğu ortaya çıkacak ve Araçlar menüsü altında olan Klasör Seçenekleri'ne gidin. Görünüm sekmesinde yer alan "Boş sürücüleri gizle" seçeneğindeki işareti kaldırın.
  [​IMG]

  Görev çubuğu ve ikonlarını düzenleyin:
  Windows 7 çoğunlukla sağ taraftaki minik program ikonlarını gizliyor. Bunlardan her zaman görünmesini istedikleriniz olacaktır. Bunun için yapmanız gereken minik oka tıklayıp "Customize" kısmından görünmesini istediklerinizi ayarlamak. Ayrıca taskbar yani görev çubuğuna sağ tıklayıp Özelliklere girerek tüm ayarları değiştirmeniz mümkün.
  [​IMG]

  Hızlı Başlat menüsünü geri getirin:
  Windows 7'yi kurduğumda en bozulduğum şey çok kullandığım "Hızlı Başlat" menüsünün kaldırılması idi. Sonra öğrendim ki sadece gizlenmiş. Niyeyse? Neyse ki şu numara ile geri getirmek mümkün:
  Görev Çubuğu'na sağ tıklayın Araç Çubukları ve ardından Yeni Araç Çubuğu'na tıklayın. Altındaki Klasör seçim alanına aşağıdaki dizeyi girin:
  %userprofile%\AppData\Roaming\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch
  Sonra tekrar Araç Çubuklarına giderseniz orada Hızlı Başlat'ı göreceksiniz. İsterseniz Hızlı Başlat kısmına sağ tıklayıp "Metin", "Başlık" ve Küçük Simgeler özelliklerini kapatabili en minisinden bir Hızlı Başlat'a sahip olabilirsiniz.

  Görev Çubundaki pencereler geri gelsin:
  Evet Windows 7'de artık XP ve Vista'da olan şatafatsız Görev Çubuğu artık yok hatta yanyana dizilip duran pencere başlıkları da ilk kurulumda yok.. Programlar Görev Çubuğunda sol tarafta ikon olarak çıkıyor. Ama pencere başlıklarını geri getirmek mümkün. Görev Çubuğuna sağ tıklayıp özelliklerden ulaşılacak menüde şekildeki ayarları yapınız:
  [​IMG]

  Başlat Menüsünü hızlandırmak:
  Başlat menüsü yüklü olunca açılması da yavaşlayabiliyor. Hızlandırmak için başlat menüsünde gösterilmesini gereksiz bulduğunuz kısımları kaldırmanız gerekir. Başlat menüsüne sağ tıklayıp Özelliklere tıklayın. Burda "Özelleştir" kısmına giderseniz işinize yaramayan her menü başlığını kaldırmanız mümkün.
  [​IMG]

  Windows 7'nin ince ayar programları:
  Yukarıda anlatılan Windows 7 ayarlarını ve çok daha fazlasını şu bedava programlarla yapmak da mümkün.

  EnhanceMySe7en:
  [​IMG]

  Ultimate Windows Tweaker:
  [​IMG]


  XDN Tweaker:
  [​IMG]

  Windows 7 Manager:
  [​IMG]

  TweakNow Power Pack 2009:
  [​IMG]
   

 2. comali

  comali Yeni Üye

  iyi ve güzel,aynı zemanda yararlı bilgilr...teşekkürler
   

 3. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Windows içindeki yenilikler Forum Tarih
Windows 7'de bilgisayar neden yavaşlar? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 11 Mart 2014
Msn Kaydol Windows MSN Diğer Paylaşımlar 18 Eylül 2012
Dosya Uzantısını Değiştirmek Windows 7 Windows 7 9 Eylül 2012
Bilgisayarın Hızını Arttırmak Windows 7 Windows 7 5 Eylül 2012
Bilgisayarın Adını Değiştirmek Windows 7 Windows 7 5 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş