Windows 7 DirectX 11'le daha güzel, daha hızlı...

'Windows 7' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Windows 7 DirectX 11'le daha güzel, daha hızlı... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Windows 7'nin görselliğini geliştirmek ve görsel arabirimdeki ekran kartı kullanımını arttırmak isteyen Microsoft, donanım yapımcılarıyla yakın bir çalışma içerisinde. Uzun zamandan beri beklenen bazı işlemlerin CPU'dan GPU'ya kaydırılması ve çok çekirdekli işlemcilerde işlemlerin etkin bölünmesi gibi özellikler Windows 7 ve DirectX 11 ile kullanıcıları bekliyor olacak.

  Yeni işletim sistemi Windows 7, malum DirectX 11 destekli geliyor. Oyun geliştiriciler de en son sürümdeki yeniliklerden faydalanarak çok daha yüksek kalitede grafikleri oyunlara taşıyacak.Daha gerçekçi grafikler ve daha hızlı çalıştırılan medya dosyaları bu sayede gerçek olacak.

  DirectX 11'in önemi, işlemleri çekirdeklere bölerek performansı arttırmasından ve CPU ile GPU arasında karar vermesinden geliyor. Windows 7 video işlerken ana işlemciden değil, ekran kartının grafik işlemcisinden faydalanarak bu işi çok daha hızlı yapacak. Bu sayede aynı anda CPU başka işlemlerde uğraşabilecek. Sadece video işlemek de değil, Photoshop gibi programlarla resimler üzerinde değişiklik yapmak, film izlemek gibi işlemler de CPU yerine GPU'yu kullanacak.


  [​IMG]


  AMD ve Intel'le birlikte çalışan Microsoft her iki firmadan da Windows 7 için DirectX11'de destek alıyor. AMD haziran ayında prototip bir DirectX 11 GPU sergilediyse de henüz ürünü ortaya çıkartmadı.

  Bu konuda Apple, Microsoft'la rekabet içerisinde. Snow Leopard isimli Mac OS X 10.6'da işlemci ve ekran kartına işlem dağıtmak, paralel işlem yürütme ve çok çekirdeği verimli kullanmak gibi özelliklerin yanı sıra OpenCL isimli programlama araçları seti desteği de bulunuyor. Üstelik hem Nvidia hem de AMD hem DirectX 11'i, hem de OpenCL'i destekleyeceklerini açıkladılar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Windows DirectX 11'le Forum Tarih
DirectX 10'u Windows XP'ye Kurun Windows XP 22 Mart 2009
Directx 10 For Microsoft Windows Xp (new) 65.20 Mb C-D 3 Şubat 2009
DirectX 10 for Windows XP C-D 28 Kasım 2008
Windows 7'de bilgisayar neden yavaşlar? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 11 Mart 2014
Msn Kaydol Windows MSN Diğer Paylaşımlar 18 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş