WinAddress Adres Kayıt Programı

'W-X' forumunda DeMSaL tarafından 6 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  WinAddress Adres Kayıt Programı konusu WinAddress 4.0

  Boyut : 1.91 Mb

  Kullanım İzni
  : Süre/Kullanım Kısıtlamalı (Shareware)

  Dil : Ingilizce

  İşletim Sistemi
  : Windows (Tümü)

  Üretici Firma : MeproSoft

  [​IMG]


  Tanıtım:
  Üreticiden:

  Ana Form
  Programın asıl arayüzü olan penceredir. Ana Form penceresi Explorer-benzeri bir arayüz sunar. Böylece adres kayıtlarınızı ve gruplarınızı daha kolay ve alıştığınız biçimde idare edebilirsiniz. WinAddress programını ilk açtığınızda bu pencere ile karşılaşırsınız. Bu pencereden diğer pencerelere ulaşırsınız. WinAddress'in Ana Form penceresi hem kayıtlarınızı kolayca gruplandırmanızı ve izleyebilmenizi, hem de Windows Gezgini'ne benzer arayüzü ve benzer fonksiyonlarıyla adres kayıtlarınızı kolayca idare edebilmenizi sağlar. Ana Form penceresi sağ üstteki x butonuna basılarak kolayca kapatılabilir. Sol tarafta görüldüğü gibi, Ana Form penceresi iki ayrı pencereye bölünmüştür.


  Grup Listesi
  Ana Formun sol tarafında yer alır ve adres gruplarını temsil eden klasörleri listeler. Grup Listesinde bir klasörü mouse ile seçtiğinizde bu grupta yer alan isimler sağ taraftaki Kişi Listesinde görünürler. Program ilk kurulduğunda Grup Listesinde yalnızca "Tüm Gruplar" adındaki ana klasörü görürsünüz. Bu gruba mouse sağ tuşu ile tıklayarak ve açılan menüden "Yeni" yi seçerek "Tüm Gruplar" ın altında yeni alt klasörler oluşturabilirsiniz.

  Kişi Listesi, Ana Formun sağ tarafında gördüğünüz kısımdır. Sol tarafta seçtiğiniz grubun altında kayıtlı olan kişileri listeler. Bu listede işaretlediğiniz bir kişiyi (veya Ctrl tuşuna basarak işaretlediğiniz birden fazla kişiyi) mouse ile sürükleyip Grup Listesindeki başka bir klasöre bırakarak bir klasörden bir başka klasöre kopyalayabilirsiniz.

  Araç Çubuğu

  Ana Form penceresinin en üstünde yer alır. Bu çubuğun üzerinde çeşitli pencereleri açmak ve programın bazı fonksiyonlarını çalıştırmak için resimli kısayol tuşları bulunur. Bir tuşu çalıştırmak için mouse sol tuşu ile üzerine basınız. Mouse imlecini tuşların üstünde bir süre bekletirseniz tuşun ne işe yaradığı konusundaki yazıyı görebilirsiniz. Araç çubuğunu [Görünüm / Araç Çubukları] menüsünden görüntüleyebilir, ya da gizleyebilirsiniz.

  Kimlik Kartı penceresi

  Programın ana kayıt penceresidir. Kimlik penceresi ev ve iş adreslerini, telefon numaralarını, e-mail adreslerini, kişisel bilgileri ve özel notları girebileceğiniz, girdiğiniz bilgileri sonradan yeniden düzenleyebileceğiniz sekmeler halinde düzenlenmiştir. Kişi Listesinde bir ismi çift tıklayarak veya ismi seçip < Enter> tuşuna basarak bu pencereyi kolayca açabilirsiniz.

  Gönderi yap / yapma
  Kaydettiğiniz kişiye ileride gönderi yapmayı düşünüyorsanız, ve bu gönderinin örneğin hep ev ya da hep iş adresine yapılmasını istiyorsanız, bunu belirleyebileceğiniz bir seçenek, "Ev" ve "İş" sekmeleri üzerinde bulunmaktadır. Hep eve gönderi yapılmasını istiyorsanız "Eve Gönderi Yapılsın" düğmesini işaretleyin. (Default olarak bu düğme işaretlidir. Yani bir kişinin hem ev hem iş adresleri kayıtlı ise siz aksini seçmedikçe gönderiler ev adresine yapılır.) Hep işe gönderi yapılmasını istiyorsanız "İşe Gönderi Yapılsın" düğmesini işaretleyin. Şayet bu kişiye ileride hiç bir gönderi yapmayı düşünmüyorsanız "Gönderi Yapılmasın" düğmesini işaretleyin. Eğer bu düğmeyi işaretler ve "Tamam" ile onaylarsanız bu kişinin ismi Yazdırma Sihirbazlarının isim listelerinde -siz yeniden değişiklik yapmadıkça- listelenmeyecektir. Ev ve İş sekmelerindeki Gönderi Yap/Yapma seçeneği birbiriyle bağlantılıdır. Birinde yaptığınız işaretleme diğerinde de işaretlenir.

  Ev ve İş Sekmeleri
  Resimde ilk sekme olan "Ev" sekmesi görülmektedir. "İş" sekmesi de Ev sekmesine benzer şekilde düzenlenmiştir. Ev ve İş sekmelerinde o kişi ile ilgili adres ve telefon bilgilerini girebileceğiniz satırlar bulunmaktadır.

  Internet Sekmesi
  Bu sekmede, kişinin e-mail adresini ve varsa web sayfasını girebileceğiniz kutular mevcuttur. O kişiye ait dört ayrı mail adresini ve iki ayrı web sayfasını girebilirsiniz.

  Gruplar Sekmesi
  Gruplar sekmesinde sol tarafta yarattığınız tüm grupların listesi bulunur. Sağ tarafta ise bu kişinin üyesi bulunduğu, yani altında yer aldığı gruplar listelenmiştir. Eğer üye olduğu grup listesi tamamen boş görünüyorsa bu kişi yalnızca "Tüm Gruplar" klasörünün altına kaydedilmiş demektir. Bu sekmeden yararlanarak bu kişiyi başka grupların üyesi yapabilir, ya da o grup üyeliğinden çıkarabilirsiniz.Gruba üye yapmak Ana Formdaki Kişi Listesinde kişiyi bir gruptan diğerine kopyalamakla aynıdır. Grup üyeliğinden çıkarmak ise Ana Formdaki Kişi Listesinde o kişiyi o gruptan kaldırmak ile aynıdır.

  Kişisel Sekmesi
  Kişinin cinsiyeti, doğum tarihi, mesleği, kan grubu, medeni durumu, evlilik tarihi, eşinin ve çocuklarının isimleri gibi bilgileri bu sekmede kaydedebilirsiniz.

  Notlar Sekmesi
  Notlar sekmesine kişi ile ilgili özel notlarınızı yazabilirsiniz. Bu sekmede ayrıca başlığını sizin vereceğiniz iki adet konu kutusu daha mevcuttur. Başlıkları değiştirmek için kutuların sağ üst köşesindeki [...] tuşuna basınız. Burada belirlediğiniz opsiyonel parametreler tüm diğer kayıtlı kişiler için de geçerli olacaktır.

  Fotoğraf Sekmesi
  Bu sekme yardımı ile o kişiye ait önceden taranmış bir fotoğrafı Kimlik penceresine ekleyebilirsiniz. Bunun için sekmede yer alan ''Gözat'' tuşuna basıp taradığınız resmi seçebilirsiniz. Seçtiğiniz resim dilerseniz kişiye ait diğer kimlik bilgileri ile birlikte bastırılabilir. Resim bmp, jpg, gif, wmf, ico formatlarında olabilir.

  Sihirbazlar

  Programın Zarf, Mektup, Kart ve Etiket yazdırmak için kullanılan penceresidir. Zarf, Mektup, Kart ve Etiket için ayrı ayrı sihirbazlar mevcuttur.Sihirbazlar bu dökümanları yazdırma konusunda size yol gösterir ve yazdırma işleminin tamamlanmasını sağlarlar. Kullanımları son derece kolay olup tipik bir Sihirbaz arayüzü sunarlar.Sihirbazları kullanarak Zarf, Mektup, Kart vs yazdıracağınız kişileri seçer, sonraki adımlarda da dökümana ait ayar işlemlerini yapar ve yazdırma işlemini kolaylıkla tamamlarsınız. Bu sihirbazlara [Dosya/Yazdır/.... sihirbazı] menülerinden ulaşabilirsiniz.

  Çoklu dil desteği

  WinAddress'in mevcut sürümü şimdilik İngilizce, İspanyolca, Almanca, İtalyanca, Fransızca ve Türkçe'yi desteklemektedir. WinAddress ilk açılışta İngilizce olarak açılır. Ana penceredeki [File / Language] menüsünden dilinizi seçebilirsiniz. Dili değiştirdikten sonra tüm pencerelerin, menülerin, yardım dosyalarının, hatta adres standartlarının seçilen dile dönüştüğünü göreceksiniz. Elbette dili değiştirmekle, kaydettiğiniz adresler ve yaptığınız ayarlar kaybolmayacaktır. Program sonraki açılışlarında son seçtiğiniz dil ile açılacaktır. Dili istediğiniz zaman istediğiniz başka bir dile çevirebilirsiniz. Yakın gelecekte programımıza başka dil ekleri de yapacağız.

  Seçenekler

  Ana Form'daki [Araçlar/Seçenekler...] menüsüne tıklayarak, ya da Araç çubuğunda bulunan Seçenekler tuşuna tıklayarak Seçenekler penceresini açabilirsiniz. Sağ tarafta gördüğünüz gibi Seçenekler penceresi üç ayrı sekmeden oluşmuştur. Başlık sekmesi, Hatırlat sekmesi ve Genel Ayarlar sekmesi. Her sekmeyi tıklayarak WinAddress'i dilediğiniz gibi özelleştirebileceğiniz seçeneklerin bulunduğu bölümlere ulaşırsınız.

  Başlık sekmesi
  Kişisel veya şirketinize ait Kullanıcı bilgilerinin Zarf, Kart ve Mektup üstünde basılmasını istiyorsanız bununla ilgili bilgileri "Başlık" sekmesindeki "Kullanıcı Bilgileri" kısmını kullanarak doldurabilirsiniz. Kişisel veya şirketinize ait Amblemin Zarf, Kart ve Mektup üstünde basılmasını istiyorsanız bununla ilgili seçimi yapmak için "Amblem/İkon Seç" kısmındaki "Gözat" tuşuna basınız. Açılan dialog penceresinden önceden hazırladığınız resim dosyasını seçiniz. Kullanıcı başlık bilgileri ve Amblemi belirledikten sonra "Önizleme" kısmında bulunan Zarf, Kart ve Mektup tuşlarına basarak herbirinin önizlemesini ayrı ayrı görebilirsiniz.

  Hatırlat sekmesi
  Seçenekler penceresinin ikinci sekmesidir. Çeşitli tarihlerin size hatırlatılıp - hatırlatılmamasını buradan belirleyebilirsiniz. Belirli bir tarihin program açılışında size hatırlatılmasını istiyorsanız, kaç gün önce hatırlatılacağını da buradan belirleyebilirsiniz. Burada yaptığınız değişiklikler sadece o kişiyi değil tüm kayıtlı kişileri bağlar.
  Genel Ayarlar sekmesi : Bu sekmede otomatik yedekleme, ağ ayarları, modem ve printer port ayarları gibi genel bazı ayarları yapabilirsiniz. Yaptığınız değişikliklerin saklanabilmesi için "Seçenekler" penceresinden "Tamam" tuşuna basarak çıkmayı unutmayınız.  WinAddress 4.0
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - WinAddress Adres Kayıt Forum Tarih
Ev adresimizi bilmemizin önemi kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 11 Ekim 2014
Ev adresimizi bilmenin önemi Seviyeli-Ciddi Konular 25 Mart 2014
İnternet ve e-posta adreslerinde niçin Türkçe karakterler kullanılmaz ? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 28 Ekim 2012
Metin2 Ye Üye Olurken Dikkat E-Posta Adresiniz Yanlış Görünüyor Hatası Metin2 27 Eylül 2012
Msn de E-Posta Adresi Doğrulamak Msn Ve Mail Yardım 18 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş