Win 7'de süper hızlı açılış!

'Windows 7' forumunda Dine tarafından 1 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Win 7'de süper hızlı açılış! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Windows 7'de süper hızlı açılış ve kapanış. Windows 7 açılı süresine doping yaptılar.

  Windows 7'nin açılış süresini, Windows XP ve Windows Vista'ya göre, bakın nasıl yüzde 50 düşürdüler?
  [​IMG]
  Windows 7'nin çıkışına hazırlanan firmalar arasında Lenovo da yer alıyor. Bu firma inanılmaz hızlı Windows 7 açılış ve kapanışı vaat ediyor. Özellikle iş kullanımı için hazırlanan Thinkpad dizüstü bilgisayarlar ve ThinkCentre masaüstü bilgisayarlar, XP ya da Vista'ya göre yüzde 56 daha hızlı açılacakmış.
  Bu bilgisayarlar "Windows 7 Lenovo Enhanced Experience" ibaresi taşıyacak. Aynı donanım özelliklerine sahip ancak bu etiketi taşımayan bilgisayarlara göre, Lenovo kendi PC'lerinin yüzde 33 daha hızlı yükleneceğini ve yüzde 50 daha hızlı kapanacağını belirtiyor.
  Bu yeniliğin ardındaki Howard Locker "Bir dakikalık boot süresinden 30 saniyeye kadar inmeyi başardık. Kapanışı da 20 saniyeden 10 saniyeye indirdik" diyor. Usta mucit namını da taşıyan Locker, bu başarıyı Lenovo'nun Velocity takımına mal ediyor. Ekip üç yıl boyunca Microsoft ile birlikte çalışarak tek tek bütün sürücüyü ve uygulamayı elden geçirmişler.
  Peki Lenovo Windows 7'yi donanım aynı olmasına karşın nasıl daha hızlı hale getirdi?

  Bütün mesele sürücülerde mi?

  İşte Lenovo takımının çalışmasından detaylar:
  Büyük gecikmelere yol açan donanım sürücüleri onarıldı. Örneğin yaygın bir kablosuz cihaz sürücüsünün çok kötü kodlandığı keşfedildi. Sistemden devamlı olarak 4KB'lık parçalar halinde toplamda 4MB hafıza götüren bu sürücü tam anlamıyla faciaydı. Bu sürücüyü hazırlayanlarla temasa geçip düzeltilmesi sağlandı ve sürücünün yükü 200 milisaniyeye indirildi. Böylece sadece bu düzeltme bile bilgisayarın uyku moduna girmesini 5 saniye kısalttı.
  BIOS ayarlarıyla oynanarak açılışta bazı cihazların Windows 7'den saklanması sağlandı. Bu sayede işletim sistemi bu sürücüleri açılıştan sonra yükler hale getirildi.
  Windows 7'nin hemen yüklenmesi şart olmayan hizmet ve uygulamalarının yüklenmesi de açılıştan sonrasına alındı. Bunların arasında Adobe ve Microsoft'un otomatik güncellemeleri de yer aldı. Lenovo takımı bu işi kendisi yapmak isteyen kullanıcıların kolay kolay aynı optimizasyon seviyesini yakalayamayacağını belirtti.
  Güç yönetimi daha kolay kullanım için yeniden yazıldı. Dizüstü bilgisayarlara kalan pil ömrünü Windows 7'den daha hassas bir şekilde ölçen ve bu süreyi mümkün mertebe uzatmaya yardımcı olan ekstra bir çip yerleştirildi.
  Sadece Lenovo mu yaptı?

  Bu gelişmeleri takdir eden bağımsız analizci Jack Gold "Her şeyi berbat eden Vista oldu. Açılış süreleri Windows XP'nin iki katına çıktı. Çok çirkin bir durumdu" diyor ve Lenovo'nun Windows 7 için yaptığı çalışmayı takdir ediyor. Bununla birlikte "HP, Toshiba ve Dell de bunu yapıyor" diyor. Elbette kim daha iyi başarıyor veya daha iyi pazarlıyor, o ayrı bir tartışma konusu.
  Peki Windows 7 çıktıktan ve yazılım sürücüleri güncellendikten sonra neler olacak? Windows güncellemelerini de unutmamak lazım. Lenovo bu yüzden Velocity takımını tutacak ve bu takım Windows 7'de çıkacak olan yeni sürücüleri test edecek. Elbette kendi markalarında kullanılan donanım parçaları için çalışacaklar.
  Lenovo, "Enhanced Experience" etiketinin başka garantiler de sunduğunu belirtiyor. Örneğin bu etiketi taşıyan IdeaPad ve IdeaCentre PC'ler, takılma olmaksızın 1080p HD video gösterme ve en son oyunlar için Microsoft DirectX 10 APU desteği sunuyor. Elbette bu desteğin ve garantinin ileride DirectX 11'e uzanması oldukça önemli.
  Tabii ki Windows 7 yükleme zamanının kısalması yanında bunlar gölgede kalan özellikler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - 7'de süper hızlı Forum Tarih
Windows 7'de bilgisayar neden yavaşlar? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 11 Mart 2014
Nilgün Kızıkçı 7'den 70'e 7 Renk 2010 Albümü Albüm Tanıtımları 15 Kasım 2010
Windows 7'den yeni rekor Windows 7 27 Haziran 2010
Win 7'de ufak bir değişiklik! Windows 7 22 Mart 2010
Windows 7'de garip bir hata! Windows 7 22 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş