Wilhelm Steinitz Kimdir - Wilhelm Steinitz Hayatı

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_Sema tarafından 13 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Wilhelm Steinitz Kimdir - Wilhelm Steinitz Hayatı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Wilhelm Steinitz
  Wilhelm Steinitz biyogrofisi
  Wilhelm Steinitz neyi bulmuştur
  Wilhelm Steinitz hayatı,yaşamı


  Wilhelm Steinitz kimdir


  Wilhelm Steinitz (okunuşu: vilhelm ştaynitz) (d. 14 Mayıs 1836, Prag - ö. 12 Ağustos 1900, New York) ilk dünya satranç şampiyonu.

  Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun bir vatandaşı olarak Prag'da dünyaya geldi. 1888'de ABD vatandaşlığına geçti, bu olayla birlikte adını William olarak değiştirdi. Steinitz, satrancı bilimsel olarak inceleyen ve strateji kuralları geliştiren ilk kişidir. Bu nedenle modern satrancın babası sayılır.

  1886'da resmen dünya satranç şampiyonu ilan edildi. O devirde, dünya şampiyonunun kendisine rakip olacak kişileri seçme hakkı vardı. 1894'te ünvanını Emanuel Lasker'e kaybetti.

  Steinitz, piyon yapısı hakkında Philidor'un teorilerine karşı çıktı. Kapalı sağlam piyon konumlarında küçük stratejik başarıların biriktirilmesine dayalı bir tarz benimsedi. Piyon yapısındaki zayıflıkları irdeledi. Steinitz'in sağlam oyunu karşısında, doğrudan rakibin şahına saldırmaya dayalı eski oyun anlayışı çöktü.

  Steinitz'in bazı görüşleri günümüzde reddedilmektedir. Örneğin, Steinitz'e göre şah, güçlü bir saldırı silahıdır. Oysa modern teori bu görüşü reddeder.
   

Bu Sayfayı Paylaş