Wilhelm Eduard Weber (Wilhelm Eduard Weber Hakkında)

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda NeslisH tarafından 14 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Wilhelm Eduard Weber (Wilhelm Eduard Weber Hakkında) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  Wilhelm Eduard Weber (d. 1804 Wittenberg, Almanya - ö. 1890 ), Alman fizikçidir. Teoloji profesörü Michael Weber’in oğludur.
  Matematik, jeodezi ve astronomi alanlarında çalıştı. 1807 yılında yıldız gözlemevi direktörlüğü yapmaya başladı. 1831'den sonra Carl Friedrich Gauss ile bir ekip kurup, o günlerde büyük bir karmaşa yaratan elektromanyetizma teorisini yeniden ele aldı. Manyetizmanın ölçülmesine yönelik çok hassas yeni birimler oluşturdu mutlak yer manyetik alanı ölçümleri yaptı elektromanyetik yüklerin etkileri hakkında çok önemli teoremlere ulaştı.
  Manyetik maddelerin molekülleri iki kutuplu birer küçük mıknatıs gibi oldukları ve mıknatıslanmamış bir maddede bu küçük mıknatıslar rastgele bulunduklarından birbirlerinin manyetik alanını yok ettiklerini ve böylece maddenin çevresinde herhangi bir alan meydana gelmediğini saptayarak bu manyetik madde mıknatıslandığında moleküler mıknatıslar zıt kutupları uç uca gelecek şekilde sıralanarak madde çevresinde manyetik alanı olan mıknatıs haline geldiğinden hareketle;
  “Bir çubuk mıknatısın moleküllerine kadar bölündüğünde yine iki kutuplu mıknatıs elde edileceği ve mıknatısların uçlarında manyetik alanın en büyük olduğu”
  anlamına gelen Moleküler teoriyi ortaya atmıştır. 1833 yılında Gauss ile birlikte ***tingen’de ilk elektromanyetik telgrafı, buldular. Manyetik akının SI birim sistemindeki karşılığı olan weber Wb, onun anısına, Alman fizikçinin adını taşır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Wilhelm Eduard Weber Forum Tarih
Wilhelm Eduard Weber Kimdir, Wilhelm Eduard Weber Hayatı, Çalışmaları Düşünürler-Filozoflar 1 Ekim 2011
Wilhelm Röntgen X ışınlarını ne zaman buldu kısaca Bilim & Teknoloji 2 Mayıs 2014
Wilhelm Von Humboldt Kimdir - Wilhelm Von Humboldt Hayatı Düşünürler-Filozoflar 17 Haziran 2011
Georg Wilhelm Friedrich Hegel Kimdir - Georg Wilhelm Friedrich Hegel Hayatı Düşünürler-Filozoflar 17 Haziran 2011
Wilhelm Wundt Kimdir - Wilhelm Wundt Hayatı Çalışmaları Düşünürler-Filozoflar 25 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş