What Went Wrong - Bernard Lewis

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 1 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. What Went Wrong - Bernard Lewis konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bernard Lewis Batı’nın en büyük Yakındoğu tarihçisi ve yorumcusudur. Orta Doğu (The Middle East) ve Tarihte Araplar (The Arabs in History) gibi kitapları Bölgeyi ve insanlarını anlamak isteyen herkesin okuması gereken kitaplardır. Şimdi Lewis Yanlış Giden Ne Oldu ?’yu (What Went Wrong) sunmaktadır; İslam’ın beş altı asır öncesindeki bilimsel liderliğinden, günümüzün sadece görünüşte çağdaş olan “yoksul, zayıf ve bilgisiz” çirkin tiranlıklarının hüküm sürdüğü bir konuma nasıl düştüğünü incelemektedir.

  Yüzyıllarca İslam, dünyanın en büyük, en açık, en aydınlık, en güçlü uygarlığı olmuştu. Sonra her şey değişti, küçümsenen Batı, önce savaş alanında, sonra ekonomik alanda ve nihayet özel ve toplumsal yaşamın hemen her alanında zafer üstüne zafer kazandı.

  Giriş ve Sonuç Bölümleri dışında yedi bölümden oluşan eserinde Bernard Lewis, Arap-Avrupa etkileşiminin, askeri, ekonomik, kültürel boyutlarının bir zaman dizinini ortaya koymaya çalışmaktadır. En dramatik geriye gidiş bilimde gerçekleşmiş olmalı, demektedir. “Mürit olanlar şimdi öğretmen oldular, üstad olanlar öğrenci oldular, genelde isteksiz ve gücenik öğrenciler.”

  Günümüzün Arap ülkeleri içinde bulundukları kötü durum nedeniyle Batı emperyalizminden Yahudilere kadar uzanan birçok dış suçluyu kınamaktadırlar. Buna karşın Lewis ne diyor? 11 Eylül’ün tarihi arka yüzünü anlamak isteyen herkesin bu kitabı veya en azından bu özeti okumaları çok yararlı olacaktır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Went Wrong Bernard Forum Tarih
Rowenta CF7176 Artist 230 Saç Düzleştirici özellikleri resimleri Ev Teknolojileri 1 Mart 2011
Rowenta CF6510 Curl Activ Automatic Rotation Saç Maşası Ev Teknolojileri 1 Mart 2011
ICC World Twenty 20 Oyunu N-Gage & Os9x Oyunları 16 Haziran 2010
Wentworth Miller - Wentworth Miller Kimdir - Wentworth Miller Biyografisi Sanatçı Tanıtımları 2 Mayıs 2010
Twente'nin hocası bile şaştı kaldı Fenerbahçe 19 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş