Werner Heisenberg Kimdir - Werner Heisenberg Biyografisi, Hayatı, Çalışmaları

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda Mavi_Sema tarafından 10 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Werner Heisenberg Kimdir - Werner Heisenberg Biyografisi, Hayatı, Çalışmaları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Werner Heisenberg biyografisi,Werner Heisenberg yaşamı,Belirsizlik İlkesi'ni kim buldu


  Karl Werner Heisenberg, 5 Aralık 1901 Würzburg'da doğdu, 1 Şubat 1976 Münih'te öldü. Kendi ismiyle anılan Belirsizlik İlkesi'ni bulan Alman fizikçi, atom yapısı bilgisine katkılarından dolayı 1932 yılında fizik dalında Nobel Ödülü'ne layık görüldü.

  Münih Üniversitesi'nde Arnold Sommerfeld ile beraber araştırmalar yaptı. Daha sonra Max Born, David Hilbert ve Niels Bohr gibi meşhur fizikçilerle çalıştı. 1941 yılında atom bombası yapımında Almanya'ya destek olması için Bohr'u ikna etmeye çalıştı, ancak ahlaki nedenler yüzünden Bohr teklifi redetti.

  Heisenberg (1925'te) ve Erwin Schrödinger (1926'da) çok yakın zamanlarda birbirlerinden bağımsız olarak atomun kuvantum (dalga) mekaniğini farklı olarak, fakat matematik yönünden eşit şekilde formüllendirdiler. Bu teoriler 1928 senesinde İngiliz teori fizikçisi Paul Dirac tarafından genişletilip geliştirildi. 1927'de Leipzig Üniversitesi fizik profesörlüğüne tayin edildi. Aynı yıl meşhur belirsizlik prensibini ortaya koydu.

  1941 senesinde şimdiki Max Planck Enstitüsü'nün müdürü olan Heisenberg, 1958'de, atomun içindeki temel parçacıkların yapısını izah eden, birleşik şaha teorisinin formülünü ortaya koydu. Heisenberg, hiçbir fizik bilgininin açıklama yapamadığı bir konuyu da aydınlattı. Bu konu, atom çekirdek yapısına ait olup; Mezon Alan Teorisi olarak isimlendirilmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Werner Heisenberg Kimdir Forum Tarih
Werner Heisenberg ve Mezon Alan Teorisi Bilim & Teknoloji 4 Ekim 2009
Ernst Werner von Siemens Kimdir, Ernst Werner von Siemens Hayatı Biyografi & Otobiyografi 13 Aralık 2011
Ernst Werner Von Siemens Düşünürler-Filozoflar 9 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş