Webte duydugunuz ama billmediğiniz terimler...

'Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler' forumunda UquR tarafından 12 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Webte duydugunuz ama billmediğiniz terimler... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Webte duydugunuz ama billmediğiniz terimler...

  Subdomain Nedir?
  (Alt Alan Adı) Subdomain, alan adınızın alt alan adlarına verilen isimdir. Domain isminiz "www.alanadi.com" iken Subdomain isminiz "altalanadi.alanadi.com" şeklinde olacaktır. Subdomain farklı bir domain adresi gibi de kullanılabilir. "bilgi.domain.com", "muhasebe.domain.com", "forum.domain.com" birer Subdomain dir. Hosting paketinizin özelliklerinin desteklediği miktarda Subdomain açabilirsiniz.  Domain Name Nedir? (Alan Adı)

  Web sitelerine ulaşmak için internet tarayıcı programınızın adres satırına yazdığınız "www" ile başlayan ve .com, .net, .org vs.. biten tanıma domain yani alan adı denir. Com, net, org, info gibi uzantılara sahip domainleri ilk alan kişi kullanım hakkına sahip olurken; com.tr benzeri sonu tr ile biten domainler sadece ilgili firmalar tarafından ODTÜ den alınır.
  HTML (HyperText Markup Language) Nedir?

  HTML (HyperText Markup Language) nin Türkçe karşılığı Hareketli Metin İşaretleme Dili dir. Browserlarla görebileceğimiz, internet dökümanları oluşturmaya, metin veya verileri biçimlendirmeye yarayan komutlar dizisidir. HTML öğrenilmesi kolay ve oldukça basit bir dildir. HTML hostingler yüksek maliyet gerektirmediği için fiyatları oldukça uygundur.

  SSL (Secure Sockets Layer)
  Bilginin bütünlüğü ve gizliliği için, internet üzerinde iki taraf arasında oluşan trafiğin şifrelenerek, gizliliğinin ve bütünlüğünün korunmasını sağlayan protokole SSL (Secure Sockets Layer) denilmektedir. Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir. Genellikle e-ticaret veya online satış yapan sitelerde kredi kartıyla ödeme işlemleri sırasında, kredi kartı bilgilerinin güvenliği için kullanılır.
  MySQL Nedir?

  Hızlı ve sağlam bir veri tabanı yönetim sistemidir.bu sistemle verilerinizin erişimini, saklanmasını,düzenlenmesini güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. İnternet ortamında önem kazanan, çok esnek ve güçlü bir kullanıcı erişim kısıtlama/yetkilendirme sistemine sahipdir. MySQL'e Python'dan Java'ya kadar birçok programlama dili ile erişilebilir. Üyelik sistemlerinden arama motorlarına kadar, binlerce tablo ve milyonlarca satır ile çalışarak bir çok büyük projeye olanak sağlar. Unix Hosting paketlerinin genelinde MySQL desteği bulunmaktadır.
  Bandwidth
  Bandwidth sitenizin anlık veya toplamda harcayabileceği data tranferi limitini gösterir. Bir başka deyişle site trafiği olarakta adlandırılır. Her sitenin aylık ve anlık kullanabileceği limit hosting paketlerinin özelliklerinde belirtilir. Web sitenizde bulunan resim, yazı, dosya gibi içeriğin boyutu ile site ziyaretçilerinizin sayısı kullanılan Bandwidth miktarını belirler.

  Backup
  Backup kelimesinin türkçe karşılığı "yedekleme" dir. Web sitenizin bulunduğu serverdan dosyalarınızın veya veri tabanlarınızın yedeğinin alınması işlemine Backup denir. Hosting alanında barındırdığınız web sitenizin dosya veya verilerini kaybolma, silinme ve benzeri sorunlara karşı mutlaka güncel bir yedeğini elinizde bulundurmanız gerekir. Çoğu hosting firması günlük veya haftalık periyotlarla web sitelerinin backuplarını alır.
  CGI (Common Gateway Interface)
  CGI (Common Gateway Interface) web servisleri ile bu servislerin dışındaki programlar arasında etkileşim platformu oluşturmak için geliştirilmiş bir arayüzdür. CGI scriptleri CGI arayüzünü kullanan ve gerçek zamanlı çalışan küçük programlardır. En popüler CGI uygulamalarından birisi Web Sayaçlarıdır. Java ve JavaScript kullanımlarının yaygınlaşması, CGI'nin ilk zamanlardaki popüleritesini azaltmıştır.

  FTP (File Transfer Protocol)
  FTP�nin açılımı File Transfer Protocol�dür; yani Dosya Transfer Protokolü. FTP web sunucusuna dosya gönderme veya sunucudaki dosyaları bilgisayarınıza aktarmanın en kolay yoludur. Bu işlem FTP programları ile yapılır. Bu programlar arasında en çok kullanılanlardan birisi CuteFTP dir. FTP adresleri ftp. ile başlar. FTP adresleri herkesin kullanımına açık olabileceği gibi, bir kullanıcı adı ve parola ile de sınırlı olabilir.   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler....
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Webte duydugunuz billmediğiniz Forum Tarih
İlgi duyduğunuz meslek için nasıl bir eğitim almanız gerekir? biliyor musunuz? Sorular ve Cevaplar 4 Mart 2014
İlgi duyduğunuz mesleğin,beceri ve kişilik özellikleri nedir? Sorular ve Cevaplar 4 Mart 2014
Filmlerde Duyduğunuz Korkunç Sesler Cep Melodiler 20 Temmuz 2009

Bu Sayfayı Paylaş