Walter Percy Chrysler Kimdir - Walter Percy Chrysler Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 23 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Walter Percy Chrysler Kimdir - Walter Percy Chrysler Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Walter Percy Chrysler Kimdir - Walter Percy Chrysler Resimleri - Walter Percy Chrysler Biyografisi - Walter Percy Chrysler Hakkında

  Walter Percy Chrysler (d. 2 Nisan 1875 – ö. 18 Ağustos 1940) ABD'li bir mekanik, tren yolları mekaniği, otomobil sektöründe çalısmış ve Chrysler'i kurmuştur. Almanya'da 1672 yılında doğup ABD’ye 1709 yılında göç etmiş Johann Philipp Kreißler’in soyundan gelmektedir.

  Çocukluğu

  2 Nisan 1875 tarihinde ABD’nin Kansas eyaletindeki Wamego şehrinde dünyaya gelmiş, yine aynı eyalette yer alan Ellis şehrinde büyümüştür.
  Demiryollarındaki kariyeri

  Walter Chrysler Ellis’teki demiryolları atölyelerinde makinist ve demiryolu makinisti olarak çalışmaya başlamıştır. Daha sonraki yıllarında ABD’nin batı taraflarında farklı demiryollarında çalışmış, yaptığı kalifiye iş sayesinde tanınmıştır. Çırak olarak başladığı bu kariyerinden baş usta mekanik rütbesine kadar yükselmiştir.

  1950 ile 1906 yılları arasında Teksas eyaletinde yer alan Fort Worth ve Denver Demiryolları’nda çalışmış, daha sonra da Iowa eyaletinde çalışmaya başlamıştır. Iowa’da yaşadığı Oelwein şehrinde bugün kendisine adanmış küçük bir park mevcuttur.

  Pensilvanya eyaletinin Pittsburg kentinde yer alan Amerikan Lokomotif Şirketi (ALCO)’da müdür olarak çalışmaya başlamak Walter Chrysler’in kariyerinde bir dönüm noktası olmuştur.
   

Bu Sayfayı Paylaş