Waehring Hakkında Bilgi Viyana

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda SeLeN tarafından 10 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Waehring Hakkında Bilgi Viyana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  RWaehring Hakkında - Waehring Tarihi - Waehring Eyaleti  Währing, Viyana'nın 18. Merkez İlçesi'dir.

  1892 yılında Viyana’nın kuzeyinde bulunan belli başlı yerleşim yerleri Waehring, Weinhaus, Gersthof, Pötzleinsdorf ile belli bir bölümü olmak üzre Neustift am Walde ve Salmannsdorf birleştirilerek Waehring adı altında Viyana Eyaleti’ne bağlanmışdır. Günümüzde hali vakti yerinde olanlarin yerleşip yaşadığı diğer merkez ilçe’ler Hietzing ve Döbling gibi yeşili bol rahat yaşama sahip bir merkez ilçedir.

  Waehring adı 1170 yılındaki resmî evraklarda kaydedildiği gibi Warich olarak bilinmekteydi. Bu ismin bu bölgeye imparatorluk zamanında yerleşmiş insanların verdiği eski slavca kökenli var (sıcak pınar) bir isim olduğu veya eski cermencede denildiği gibi werich (çalışılması gerekli bir gün) olduğu sanılmaktadır. Bu varsayımlar çoktur ama tarihçilerin en akıla yatkın olan Waehring varica (koyu dere) adında karar kılmışlardır.

  Politika

  Vering kibar bir semti ve ÖVP'nin kalesidir.

  Belediye Başkanı

  Karl Homole (ÖVP)

  Vering Meclisinde milletvekilliği dağılımı

  ÖVP 15
  SPÖ 13
  Yeşiller 9
  FPÖ 3

  Görülecek yerler

  * Pötzleinsdorferpark -
  * Türkenschanzpark - II. Viyana Kuşatması esnasında bir müddet Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'ın merkez olarak kullandığı alan, bugün çok güzel bir gezinti yeri. Ayrıca Yunus Emre çeşmeside bu parkta bulunmaktadır.
  * Waehringerpark - Eskiden sadece mezarlık olan ve günümüzde gezi parkı olarakta hizmet vermektedir. Ünlü müzisyenler Johann Nestroy ve Franz Grillparzer'in de anıt mezarları bu parkta bulunmaktadır.
  * Schubertpark - Yine aynı şekilde mezarlık yanı sıra park olarakta hizmet veren ve Ludwig van Beethoven ile Franz Schubert'inde anıt mezarlarının bulunduğu yer.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş