Vurgun Yemek Nedir Nasıl Oluşur - Vurgun Yemek Hakkında Bilgi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_inci tarafından 5 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Vurgun Yemek Nedir Nasıl Oluşur - Vurgun Yemek Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Vurgun Yemek Nedir Nasıl Oluşur - Vurgun Yemek Hakkında Bilgi

  Deniz seviyesinde hava basıncı 1 atmosferdir. İnsan vücudunun solunum ve dolaşım sistemi bu basınca ayarlıdır. Ancak suyun içinde, derine gittikçe, her 10 metrede basınç l atmosfer daha artar. 30 metre derinlikte su basıncı 3 atmosferdir, yani bu derinlikte vücudumuzun her santimetrekaresine suyun yaptığı basınç, yüzeye oranla üç mislidir.

  [​IMG]


  Herhangi bir gereç kullanmadan, 30 metre derinliğe inildiğinde, akciğer kapasitesi dörtte birine düşer, kan basıncı artar, vücut ısısı düştüğünden kalbin atış hızı artar, bilinç bulanıklığı başlar. Bu nedenle yardımcı gereç kullanmadan 30 metrenin altına inmek tehlikelidir.


  Ancak tüple dalışın da kendine özgü sorunları vardır. Derinde dış basıncın yüksek olmasından dolayı tüpten solunan havanın içindeki oksijen, azot gibi gazlar, dokulara daha küçülmüş bir hacimle dağılırlar. Eğer su yüzeyine süratle çıkılırsa, basıncın azalmasıyla bu gazlar da süratle genleşir. Oksijen dokularda kullanıldığından sorun yaratmaz, ama özellikle azot gazı damarlarda süratle genleşerek, damar tıkanıklığı, akciğer yırtılması ve hatta felç gibi önemli vücut hasarlarına yol açar.


  Bu şekilde vurgun yiyenler, süratle basınç odalarına alınırlar. Burada tekrar vurgun yediği derinlikteki basınç verilir ve dengeli olarak azaltılır. Bir başka önlem de vurgun yiyeni, aynı derinliğe tekrar indirmektir. Vurgun yememek için yüzeye yavaş çıkmalı, hatta belirli derinliklerde beklenmelidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Vurgun Yemek Nedir Forum Tarih
Harun Kolçak Vurgun Şarkısı Sözleri Yerli şarkı sözleri 4 Nisan 2012
Keremcem Vurgun şarkısı sözü Yerli şarkı sözleri 1 Mayıs 2011
Mavi Kelebek Kitabı - Nilgün Vurgun Kitap, Resim ve Dergi 10 Mart 2011
Güllere Vurgunum - Dini Flashlar Flash Gösteriler 12 Temmuz 2010
Güllere vurgunum (İlahi) İlahi Sözler Ezgiler 15 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş