vudu nedir

'FrmArtuklu TatLı SöZLük' forumunda hayalim tarafından 16 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. hayalim

  hayalim Üye

  vudu nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İnsanlar bu kelimeyi duyduğunda ilk olarak büyü ve iğne batırılan bez bebekleri anımsar. Halbu ki, Vudu ciddi bir inan kitlesine sahip, din olarak karşımıza çıkıyor. İlk başta “Vudu” kelimesinin kökenine bakarsak, birçok kaynağın hem fikir olduğu anlam, RUH’ tur. Bu anlama karşı çıkan veya üzerinde yorum yapan yazılar, inceleme ve araştırmalar vardır. Ancak ciddi kaynakların araştırmalarında, Vudu kelimesinin, Benin’ de konuşulan bir lehçeden geldiği yine tartışılabilir olmakla beraber, Bu lehçeyi kullanan halkın ahlaki ve dinsel yaşamını betimlediği varsayılmaktadır.

  Kelimenin bir den fazla söylenişi vardır, Benin'de Vodun; Haiti'de Vodou ve Dominik Cumhuriyeti'nde Vudu.
  Ahlaki ve dinsel geleneklerin bir bütünü olarak nitelendirebileceğimiz, Vudu. Batı Afrika bölgesinde yayılmış olup, batı Nijerya'dan, doğu Gana'ya, yaşayan Fon, Ewe ve Yoruba gibi çeşitli topluluklardan çıkmıştır.

  Orta Afrika ve Kuzey Afrika ile Batı Afrika, Vudu gelenekleri arasında farklar ve benzerlikler vardır. Bunun sebebi Özellikle Batı ve Kuzey Afrika, Vudu geleneklerinin bir birlerinden etkilenmesi gösterilmektedir.
  Kıtaların ve ülkelerin etkileşimi ile beraber, Vudu geleneği farklılaşarak ve yeni eklemelerde kazanarak Brezilya’ da Jeje Vodun geleneği, Küba’ da La Regla Arara geleneği olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Vudu, tek tanrılı ve büyüsel bir inanç sistemidir. İlginçtir ki tek tanrılı olmasına karşın, Yaratıcı olan tek tanrının çocukları vardır ki bunlar kimi kaynaklarda ruhlar olarak geçer. Yaratıcı olan tanrı, Nana Buluku’ dur. Vodunların tanrı ve ruhlar sistemi çok geniş bir yapıdadır. Özellikle Mısır, İskandinav ve Yunan mitolojisinde ki tanrılar gibi, bu sistemde de, demirciliği, hastalığı v.b şeyleri yöneten ruhlar bulunur. Ancak bölgelere göre bunlar farklılık göstermektedir. Bu din ve gelenek inanışında ruhban sınıfları da bulunmakta ve miras olarak bir sonra ki nesle aktarılmaktadır. Anadolu da özellikle kuruşun döken kadınlar daki el verme geleneği gibi.

  Yine bu inanç içerisinde kurban (kümes hayvanları, keçi v.s) inanışı bulunmaktadır. Buna ek olarak yoğun bir duygusal ve dinsel seremoni sürecinde, trans hali vukuu bulmaktadır. Bazı belgesel görüntülerinde, ruhların insan bedenine girdiği kabul edilen kişilerde bulunmaktadır. Sonuç olarak Vudu sadece bir büyü ya da büyüsel değil, çok yönlü bir ruhçu ve animist inanç/din sistemidir.
  Not: Bu yazı bilgilendirme amaçlı olup, söz konusu inanca sahip kişi, kişileri, zedeliyici, üzücü bir amaç güdülmemiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - vudu nedir Forum Tarih
Hz.Davudun Dini Nedir Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 26 Ocak 2012
Hz.Davudun Mucizeleri Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 28 Ocak 2012
Hz.Davudun Kıssası İslami Kıssalar & Hikayeler 28 Ocak 2012
Hz.Davudun Hayatı Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 27 Ocak 2012
Hz.Davudun Hayatının Özeti Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı 27 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş