Volvo YCC - Volvo Your Concept Car

'Motorlu Araçlar Dünyası' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 18 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Volvo YCC - Volvo Your Concept Car konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  'Kadın elinden çıkan' Volvo YCC...  Volvo'nun kadın tasarım ekibi Kadınlar için yapılan ilk arabayı yine kadınlar dizayn etti.
  Bir araştırmada tüm araba satışlarının yüzde 80’inde kadınların rol oynadığının ortaya çıkması üzerine Volvo, tamamı kadınlardan oluşan bir tasarım ekibi oluşturdu.
  Volvo YCC’yi yaratan ekip otomotiv dünyasında yer alan en prestijli dergi olan Automotive News Europe tarafından “Yılın Kadınları” seçildi.


  Volvo'nun, şirket bünyesindeki 9 kadın uzmanın, yine kadınların otomobil gereksinimlerini vurgulayarak yarattığı konsept otomobili Volvo Your Concept Car (YCC), Volvo'nun 2002 yılında kadınların kurduğu bir düş sonucu ortaya çıktı. Erkeklerin hakim olduğu otomobil endüstrisi dünyasında, konsept otomobil ''Kadınlar ne ister?'' fikrinden yola çıkılarak oluşturuldu.
  Projenin 3,3 milyon dolara mal olduğunu belirten Volvo yetkilileri, üretime geçilmeyeceğini, YCC'deki birtakım özelliklerin çeşitli otomobillere uygulanabileceğini belirtti.

  Kadınların Otomobili
  Haziran 2002'de Volvo Cars bünyesinde görev alan kadınlar tarafından başlatılan proje, tepeden tırnağa sadece kadın uzmanların kararları doğrultusunda hazırlandı ve yönetildi.
  İlk tanıtımı 2004 yılında Cenevre Otomobil Fuarı'nda yapılan konsept otomobilin deneme amaçlı üretildiği belirtildi:
  ''Biz de böyle bir otomobili imal etmeye bayılırız ama bir tanecik model var ve çok özel...''
  Ardından 9 kişilik proje ekibinden iki kadınla dünyayı dolaşmak üzere yola koyuldu.

  YCC


  Kadınların otomobil kullanırken yaşadıklara sorunlara çözüm getiren bu konsept otomobilin kapıları, içine rahatça girilmesini sağlamak için yukarıya doğru açılıyor ve motor bakım zamanı geldiğinde servis merkezi sürücüyü uyarıyor.
  Your Concept Car'da arka koltuklar, depolama önceliği olan fakat gerektiğinde iki kişilik koltuklara dönüşebilen bir alan olarak tasarlandı.
  Sinema koltuklarına benzeyen arka koltuklar, ihtiyaç duyulana dek, yukarı doğru katlanmış biçimde kullanılıyor. Bu durum geniş kapıdan kolayca ulaşılabilen arka koltukta geniş bagaj alanı yaratıyor.
  Eğer taşınılacak çok şey varsa, otomatik olarak kapıları açılabilen otomobilin, atkuyruğu saçlı kadınların başlarını rahatça geriye yaslayabilmeleri için özel tasarlanan koltuk ve koltuk başları bulunuyor.  YCC'ye binmeden önce, kullanıcı vücudu yetkili satıcıda taranıyor ve daha sonra bu bilgiler (uzunluk, kol ve bacak uzunluğu) en uygun sürüş pozisyonunu belirlemek için kullanılıyor. Bu, anahtar ünitesi içerisindeki dijital bir bellekte saklanıyor. Sürücü koltuğuna oturulup, anahtar merkez konsola yerleştirildiğinde, koltuk, direksiyon, pedallar, koltuk başlığı ve emniyet kemeri otomatik olarak kişisel ayarlara uygun pozisyonu alıyor.
  Ön cam yıkama sıvısının dış tarafta olması nedeniyle motor kapağına, en azından geleneksel kalıplarda bir motor kapağına gerek kalmayan otomobilin dış boyası da kir tutmama özelliğine sahip bulunuyor.
  İki otomobilin arasına park etmek istenildiğinde yeteri kadar yer olup olmadığını öğrenmek için, boş yer kontrolü yapmak amacıyla park etme düğmesine bir kere basılıyor. Eğer sistem ''evet'' derse, o zaman aynı düğmeye basarak Autopark fonksiyonu seçiliyor. Otomobil böylece park yerine direksiyonla manevra yaptırarak yardımcı oluyor. Autopark fonksiyonu, aracın paralel anlamda park etme yeteneğine sahip olmasını sağlıyor.

  Bir konsept otomobil olarak Volvo YCC, geleceğin otomobil tasarımlarının neler getireceğini göstermesi açısından türünün tek örneği. Akıllı çözümler dâhilinde yaratılan YCC’nin popüler olmasının nedenlerinden biri de gelecekte üretilecek otomobillerde yer alması gerekecek özellikleri taşıyor olması.
  2.500 kişi üzerinde yapılan anketlere göre üst segmentte yer alan kadın sürücülerin otomobilden beklentileri erkek sürücülere göre daha fazla oluyor. Bu da kadın sürücüleri tüm sürücüler arasında en talepkar kategoriye sokuyor. YCC projesinin temelinde “Kadınların beklentilerine karşılık verirsen, erkeklerin beklentilerini aşarsın” düşüncesi yatıyor.
  Kadın sürücülerin otomobilden beklentileri şöyle sıralanıyor: Kolay park edebilmek, kolay giriş ve çıkış, iyi derecede görüntü kabiliyeti, depolama, kişiselleştirilmesi kolay bir otomobil ve minimal bakım.
  Erkek sürücülerin beklentileri ise kolay temizlenebilen boya, ön koltukların arasında depolama alanları, run-flat lastikler, ön cam yıkama suyu doldurma kapağının otomobilin yan tarafında yer alması ve kapı içlerinde yer alan kilitli saklama alanları şeklinde sıralanıyor.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Mart 2011

Yükleniyor...
Benzer Konular - Volvo Volvo Concept Forum Tarih
Volvo LVO 90 Kopsati Resimleri , Bilgileri Motorlu Araçlar Dünyası 8 Haziran 2010
Volvo hakkında bunları biliyor muydunuz? Ülke Kültürleri 7 Ekim 2009
1967 Volvo Amazon 600 hp Resmi-1967 Volvo Amazon 600 hp ResimLeri Motorlu Araçlar Dünyası 8 Eylül 2009
Volvo'dan Ücretsiz Pc Oyunu Ücretsiz Oyunlar (Free) 4 Haziran 2009
Volvo XC 90 - 790 Beygir Modifiyeli Arabalar&Parçalar 16 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş