Voltaj Nedir - Voltaj Nasıl Ölçülür

'Elektronik Genel Bilgi' forumunda SeLeN tarafından 22 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Voltaj Nedir - Voltaj Nasıl Ölçülür konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Voltaj - Voltaj hakkında - Voltajın tanımı - Voltaj nasıl ölçülür


  POTANSIYEL FARKI (VOLTMETRE)

  Elektrikli ev aletlerinde,aydinlatma ve endüstride kullanilan elektrik düzenli akim gerektirir.Düzenli akim ise, akim kaynaklarindan saglanir.Örnegin elektrik üreten büyük santraller düzenli akim kaynaklaridir.Basit bir pil,küçük çapta bir devreyi düzenli akim ile besler.

  Burada elektrik akimini saglayan potansiyel farktir. (Voltaj) Yani bir taraftaki elektronun diger tarafa göre fazlaligidir. Elektron miktarlari arasindaki fark ne kadar fazla olursa potansiyel fark da o kadar fazla olur.Ayni zamanda elektrik akimi da fazla olur.Elektron sayilari esitlendiginde elektrik akimi durur.Bu durumda potansiyel fark kalmamistir.

  Bir devrenin iki noktasi arasinda potansiyel fark degismiyorsa,i bu iki nokta arasinda düzenli bir akim vardir.Zaman zaman evlerimizdeki ampullerin parlakligi azalir.Bu olaya voltaj düsmesi denir.Voltajin düsmesi,ampulün iki ucu arasindan geçen akimin azalmasi demektir.

  Potansiyel farki birimi volt'tur ve V sembolü ile gösterilir.Evlerimizde ve endüstride kullanilan elektrikli aletlerin iki ucu arasinda 220 volt potansiyel farki vardir.

  Pil ve ampullerden olusan basit bir elektrik devresinde pil,ampulün iki ucu arasinda belli bir potansiyel farki olusturur.Bu fark volt ölçülür.Pillerin üzerlerinde kaç voltluk oldugu yazilidir.Bu deger pilin pozitif ve negatif kutuplari arasindaki potansiyel farkidir.Bir pilin iki kutbu veya bir devrenin iki noktasi arasindaki potansiyel farki Voltmetre denilen bir aletle ölçülür.

  Voltmetre,potansiyel farki ölçülecek iki nokta arasina paralel olarak baglanir.

  alıntıdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Voltaj Nedir Voltaj Forum Tarih
Kirchhoff Voltaj Kanunu (KVL) Nedir Konu Dışı Başlıklar 1 Ekim 2011
Doğru Voltaj Hızlandırıcı Nedir Konu Dışı Başlıklar 11 Mart 2011
Kendi Voltaj Şarkı Sözü Yerli şarkı sözleri 1 Mayıs 2011
Ülkelerin Elektrik Voltajları Genel Bilgi (Elektrik) 30 Kasım 2010
Voltaj ve Akım Kaynağı Elektronik Genel Bilgi 5 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş