Volkswagen - Volkswagen Hakkında Resimler

'Motorlu Araçlar Dünyası' forumunda UquR tarafından 16 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Volkswagen - Volkswagen Hakkında Resimler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Volkswagen - Volkswagen Hakkında


  [​IMG]

  Volkswagen
  , Almanya'da, 1938 yılında tek model halk tipi otomobil üretimi için Nasyonal Sosyalist Parti tarafından German Auto Association'a (Alman Otomotiv Birliğine) kurdurulan otomobil firması. Şirketin adı, Almancada "halkın arabası" anlamına gelmektedir.

  Tarihçe

  1940'tan sonra Alman savaş gücünü arttırmak için harekete geçirilen Volkswagenwerk (Wolfsburg), kara ve hava taşıtlarının, özellikle uzun menzilli V1 ve V2 güdümlü füzelerin yapımı için sanayi gücünü ordunun emrine verdi. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Volkswagen'in denetimini, Milli İktisat Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Federal Almanya Cumhuriyeti, Aşağı Saksonya Hükümeti, fabrika yönetici ve personeli temsilcilerinden kurulu onbeş kişilik bir kurul üzerine aldı. 1948'de Heinz Nordhoff (Berlin-Charlottenburg Politeknik okulu mühendisi, doğ. 1899) tarafından yeniden teşkilatlandırılan Volkswagenwerk, 1950'den sonra başlangıçtaki üretim kapasitesine ulaştı. 1953'te Batı Almanya'nın en çok otomobil üreten fabrikası haline geldi.

  Volkswagen ve 80'li yıllar

  Volkswagen 1980'li yıllarda dünya çapında genişleme hedefine ulaşmak için çalışmalara hız verdi. Uluslararası alanda faaliyete girişmeden önce kendi ürün çeşitlerini tamamen modernleştiren şirket, yeniden Avrupa'nın bir numaralı markası olma yolunda kararlı adımlarla ilerledi. Markanın en çok satan modeli olan Golf'un yanı sıra Polo, bagajlı versiyonu Derby, sportif modeli Scirocco, orta sınıf aile otomobili Passat ve 1981'in Eylül ayında da Passat'ın daha zengin donanımlı bagaj tipi Santana modeli bulunuyordu. Klasik kaplumbağa Volkswagen'in üretimi ise Latin Amerika ülkelerinden Meksika'da ve yeni yapılan bir anlaşmayla da Mısır'da devam etmekteydi. Bu tipin toplam üretim sayısı 1981'in 15 Mayıs'ında 20 milyonu aşarak yeni bir rekor kaydetmişti. 1983'ün Ağustos'unda sıra, en çok talep gören modelin yenilenmesine gelmişti ve ikinci nesil Golf, birincisi gibi büyük ilgiyle karşılandı. Benzinli ve dizel motorlarının yanı sıra yeni Golf'un bir de çevre kirlenmesini önleyen katalitik egsoz sistemli tipiyle sipariş etme seçeneği vardı. Çevreye saygılı emisyon sistemi zamanla yaygınlaşıp tüm modelleri kapsayacaktı.
  Genç nesil arasında ise çok popüler olan "GTI" modeline yüksek performanslı 16 supaplı bir motor, Mayıs 1985'te ilave edildi. Bu modelin uluslararası otomobil sporundaki başarıları kısa zamanda gündeme gelmeye başlamıştı ve 1986'da Grup A Dünya Ralli Şampiyonu oldu, Golf GTI 16V.
  Böylece bütün modelleriyle Volkswagen'lerin üretimi ilerlerken, 1987'nin 23 Mart'ında beyaz bir Golf CL tipi, özel bir buluşmaya vesile oldu. O gün, Volkswagen kuruluşu 50 milyonuncu otomobilini üretmiş olmanın mutluluğunu yaşıyordu. Artık Golf modeli yalnız Almanya'nın değil, tüm Avrupa'nın en çok satan tek tip otomobili olmuştu. Bir yıl sonra Haziran ayında Golf modelinin toplam üretimi 10 milyona ulaştı. İki ay sonra da emektar Wolfsburg fabrikası kuruluşundan bu yana ürettiği 25 milyonuncu üniteyi uğurluyordu. Ancak bütün bu kutlamalar birbiri ardına devam ederken, otomobil pazarındaki yerini sağlamlaştıran Volkswagen, kendini 1990'lı yılların getireceği daha da çetin bir rekabete hazırlıyordu.

  Volkswagen tasarım modelleri

  1980'li yıllarla birlikte Volkswagen yeni bir hamle daha geliştirerek, gelecek yılların tekniğine ışık tutacak model tasarımları çıkarmaya başladı. Şirketin araştırma ve geliştirme faaliyetleri içinde yürütülen bu çalışmalar için 9.000 m2 ofis ve laboratuvar alanı ile 6.000 m2 atölye ve deney alanı tahsis edildi. Geliştirilmiş konfor, yüksek hızda güvenlik ve çevre kirliliği sorunları, bu bölümde derinlemesine inceleniyordu. AUTO 2000 projesi bu amaçla geliştirilen ilk model oldu. Hızmartı kanadı gibi açılan geniş yan kapılar, ABS fren sisteminin yanı sıra otomatik park etme sistemi de vardır. Bu nedenle de hem ön, hem de arka lastikleri yön değiştirebiliyordu. denemelerinde kullanılan IRVW II modelinden sonra çarpıcı stili olan IRVW 4-Futura modeli geliştirildi. Bu modelin taşıdığı özellikler arasında
  İlk otomobilleri, Hitler'in her Alman ailesini bir otomobil sahibi yapma düşüncesi doğrultusunda, Porsche firması tarafından tasarlanıp üretilmeye başlanan, oldukça ekonomik ve kullanışlı olan, Türkiye'de tosbağa olarak bilinen (İngilizcede Beetle, yani böcek) modeliyle Volkswagen'in ünü tüm dünyaya yayıldı. Tüm dünyada 20 milyondan fazla üretilmiş olan bu modelin üretimi 2003 yılına kadar devam etti. Aynı modelin günümüze uyarlanmış yeni versiyonu olan New Beetle ise 1999 yılında piyasaya sürüldü. Volkswagen, bugün birçok modeliyle dünya pazarında söz sahibi olan önemli bir otomobil firmasıdır.
  Şu sıralar, TSI kodlu yeni motorunu Polo ve Golf Jetta modellerine monte edip satışa sürmektedir. Bu motor, 1.4 litre hacme sahip olup 170 beygir güç üretebilmektedir.

  Uluslararası başarılar

  Volkswagen'i 1980'li yıllara hazırlayan Toni Schmücker, 1981'in sonuna doğru şirketin idaresini Dr. Carl Hahn'a bıraktı. Otomotiv dünyasının globalleşme sürecine girdiği bu dönemde Dr. Hahn'ın liderliğinde birçok gelişmelere imza atıldı. Bunlardan en önemlisi Çin Halk Cumhuriyeti'nde Volkswagen Santana modelinin üretimine başlamak olmuştu. Bakir sayılan bu pazarda Volkswagen, bugün halen güçlü pozisyonda öncülüğünü devam ettirmektedir. Hahn döneminin ikinci büyük anlaşması ise İspanyol Seat markası ile yapıldı. Önceleri teknik işbirliği ile başlayan ilişkiler, sonraları FIAT'ın çekilmesiyle tam bir devir teslimle sonuçlandı. Volkswagen yönetimi altında SEAT'ta gelişmeler hızla ilerledi. Diğer taraftan Güney Amerika ülkelerine araç temin etmek için % 51 Volkswagen hissesiyle güçlü bir kuruluş olan AUTOLATINA kuruldu. Ünlü Berlin Duvarı henüz yıkılmamıştı ama Volkswagen yetkilileri Almanya'nın doğu kesimindeki otomotiv kuruluşlarıyla görüşmeleri başlatmışlardı. Dünya, yeni bir dönemin eşiğindeydi ve Volkswagen yönetimi de bunun bilinciyle gelişmeleri izliyordu.

  Modeller

  • Beetle
  • Bora
  • Caddy
  • Caravelle
  • Golf
  • Jetta
  • Lupo
  • Passat
  • Phaeton
  • Polo
  • Sharan
  • Touareg
  • Touran
  • Transporter
  • Volt
   

 2. UquR

  UquR Üye

  [​IMG]
  Volkswagen - Volkswagen Hakkında 650 beygirlik Golf [​IMG]

  Halk otomobili olarak Almanya’da üretime başlayan Volkswagen, efsanevi modeli Golf’ün uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir konsept versiyonunu tanıttı.


  Golf GTI platformu üzerinde geliştirilen Golf GTI W12, tam 650 beygir gücünde ve maksimum 325 kilometre hıza ulaşabiliyor. Volkswagen’in efsanevi modeli Golf, sportif versiyonu GTI ile de her dönem gençlerin gözdesi olmayı başarmış bir model. 1982 yılından bu yana 1 milyondan fazla satan GTI modeli, spor otomobiller arasında önemli bir yere sahip. GTI efsanesine yeni bir soluk getirmek isteyen Volkswagen, güncel GTI modeli üzerinde geliştirdiği GTI W12 isimli konsepti ile sıradışı bir otomobile imza atmış. Bugüne kadar geliştirilen en güçlü Golf olan bu konsept, tasarımıyla da standart modellerden ayrılıyor. Türk tasarımcı Murat Günak’ın kaleminden çıkan Golf, genel hatlarını koruyor. Fakat bu konsept Volkswagen’in geleceği hakkında da birçok ipucu veriyor. Murat Günak’ın VW’den ayrılmasından sonra tasarım departmanının başına geçen Walter De Silva, Günak’a özgü çizgilere son verecek gibi görünüyor.
  GÜNAK IZGARASI YOK
  Çünkü Günak imzalı modellerde karşımıza çıkan ve Audi modellerini hatırlatan ’V’ şeklindeki hava ızgarası bu konsept ile birlikte ortadan kaldırılmış. Yani Volkswagen’in yüzü artık daha farklı olacak. Aracın tasarımına tekrar dönersek; sportifliğin herşeyden üstün tutulduğu bu araçta arka koltuklar iptal edilerek 12 silindirli motora yer açılmış. Ön tamponda ve arka çamurlukta açılan hava girişleri sayesinde hem motor hem de intercooler sistemlerine gerekli soğuk hava akışı sağlanmış. Karbonfiber tavan sayesinde aracın ağılığı düşürülürken; bu parça aynı zamanda bir difüzör görevi de görerek aracın yol tutuşuna katkıda bulunuyor. Arka tasarımda ise ön tarafa gönderme yapacak genişlikte bir tampon bulunuyor. 4 egzoza ev sahipliği yapan bu tampon aynı zamanda bir difüzöre de sahip.
  Phaeton modelinde de kullanılan 6.0 litre hacmindeki W12 motor 6000 d/d’de 650 beygir güç üretiyor. Ayrıca 4500 d/d’de 750 Nm tork da kullanıma sunuluyor. Tabi bu gücün üretilmesinde ikiz turboların etkisini de unutmamak gerekiyor. Ürettiği gücü 6 ileri otomatik şanzımanla 4 tekerleğe aktaran araç, 0-100 km/s hızlanmasını 3.7 saniyede gerçekleştiriyor ve maksimum 325 km/s hıza ulaşabiliyor  [​IMG]
  [​IMG]
  Volkswagen
  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Volkswagen Volkswagen Hakkında Forum Tarih
Volkswagen Iroc Hakkında Bilgi Motorlu Araçlar Dünyası 4 Ocak 2011
Volkswagen Polo - Volkswagen Polo Hakkında Motorlu Araçlar Dünyası 14 Temmuz 2009
Volkswagen Phaeton- Volkswagen Phaeton Hakkında Resimler Bilgiler Motorlu Araçlar Dünyası 17 Ekim 2008
2013 Model Volkswagen Passat CC Resimleri Motorlu Araçlar Dünyası 2 Ağustos 2012
2012 Model Volkswagen Beetle Resimleri - 2012 Model Volkswagen Beetle Tuning 17 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş