Volkswagen ve Porsche Firmaları Birleşti

'Motorlu Araçlar Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Volkswagen ve Porsche Firmaları Birleşti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Volkswagen ve Porsche Firmaları Birleşti

  Otomotivin iki devi BİRLEŞİYOR.

  Alman otomotiv firması Volkswagen uzun süren pazarlıkların sonunda bir başka otomotiv markası Porsche'nin yüzde 42 hissesini satın alma konusunda bu firmayla anlaşmaya vardı. İki firma, karmaşık birleşme sürecini 2011 yılında tamamlayacak.

  PORSCHE GALERİ

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  VOLKSWAGEN GALERİ

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Uzun süren birleşme görüşmeleri, Porsche firmasında yönetimi değiştirecek kadar tartışmalı geçmişti.

  Volkswagen Genel Müdürü Martin Winterkorn imzalanan anlaşmanın her iki şirket açısından da önemli bir adım olduğunu söylüyor.

  VW genel müdürü Martin Winterkor "İki şirketin yönetim kurulları, Volkswagen'in liderliğinde birleşik bir grup oluşturma yolundaki temel anlaşmayı onaylamıştır." dedi.

  Porsche firmasındaki mevkidaşı Michael Macht ise oluşturulacak yeni grubun her iki şirketin gücünden fayda sağlayacağını söyledi.

  Michael Macht Porsche'nin sağlıklı ve son derece kârlı bir firma olduğunu, güçlü bir marka değerinin bulunduğunu, yeni yapı içinde de bu güçlü yanlarını geliştireceklerini belirtti.

  İKİ ŞİRKETİN DE ATALARI AYNI
  BBC ekonomi muhabiri Theo Leggett'in aktardığına göre, Volkswagen ve Porsche çok farklı şirketler. Volkswagen, Avrupa'nın en büyük otomobil üreticisi. Porsche ise üst gelir grubuna spor arabalar üreten görece küçük bir firma. Ancak her ikisinin ataları ortak. Çünkü her iki firma da Alman mühendis Ferdinand Porsche tarafından kurulmuştu.

  Porsche büyük kuzenini devralma çabaları kapsamında büyük ve sürdürülemez borçların altına girince, böylesi bir birleşme de kaçınılmaz bir hal almıştı. Porsche'ye, birleşik bir yapı içinde kendi bağımsızlığını koruma imkanı sağlıyor.

  Şu anda Porsche firmasının denetimini eline bulunduran Porsche ve Piech aileleri, beraberce Volkswagen'in en büyük hissedarları olacaklar. Ancak çoğunluk hissesini elde edip etmeyecekleri henüz netleşmiş değil.

  10 MARKALI DEV
  Ortaklıkla meydana gelecek kuruluş, Porsche'yi de Audi, Bentley, Bugatti, Skoda, Seat ve Lamborghini'nin yanına ekleyerek 10 markaya sahip olacak. VW'den gelen açıklamaya göre şirket, alımı finanse etmek için 2010'un ilk yarısında imtiyazlı hisse satışı yoluyla sermaye artırımına gidecek.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Volkswagen Porsche Firmaları Forum Tarih
2013 Model Volkswagen Passat CC Resimleri Motorlu Araçlar Dünyası 2 Ağustos 2012
2012 Model Volkswagen Beetle Resimleri - 2012 Model Volkswagen Beetle Tuning 17 Haziran 2011
2011 Model Modifiyeli Volkswagen Golf GTI Özellikleri Resimleri Modifiyeli Arabalar&Parçalar 24 Mayıs 2011
2011 Volkswagen Eos Özellikleri Resimleri Motorlu Araçlar Dünyası 10 Mayıs 2011
2011 Model Volkswagen Eos Tanıtımı Tuning 10 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş