Volkan külleri hangi illerimizi etkileyecek?

'Yurt İçi Haberler' forumunda Dine tarafından 17 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Volkan külleri hangi illerimizi etkileyecek? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Meteoroloji, 20 Nisan Salı gününden itibaren kül bulutunun, Türkiye'nin kuzey batı kesimlerini az da olsa etkilemesinin tahmin edildiğini bildirdi.
  [​IMG]

  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, ''İzlanda'daki yanardağda ek patlamalar olmadığı takdirde, 20 Nisan Salı gününden itibaren atmosferik üst seviye rüzgarlarının yön ve şiddetinin elverişli olmasından dolayı kül bulutunun Türkiye'nin kuzey batı kesimlerini az da olsa etkilemesi tahmin edilmektedir'' dedi.
  Çağlar, yaptığı yazılı açıklamada, 20 Nisan Salı gününden itibaren kül bulutunun, Türkiye'nin kuzey batı kesimlerini, (Edirne, Tekirdağ, İstanbul, Zonguldak gibi illeri) az da olsa etkilemesinin tahmin edildiğini bildirdi.
  Yanardağda ek patlamaların devam etmesi halinde Türkiye'nin etkilenme oranının artacağını belirten Çağlar, tahminlere bağlı olarak güncel değerlendirmelerinin devam edeceğini ifade etti. Çağlar, şunları kaydetti:
  ''20. yüzyıldaki en büyük volkanik patlamalardan biri olan 1991 yılında Filipinlerdeki Pinatubo volkanına göre, İzlanda'da patlayan bu yanardağ, etkisi ve etkilediği alan açısından çok küçük kalmaktadır.
  1991 yılında patlayan Filipinlerdeki Pinatubo volkanı, yaklaşık 10 milyar ton magmayı atarak, külleri 34 kilometre yüksekliğe kadar çıkmış, yüzlerce insan ölmüş, binlercesi başka yerlere taşınmak zorunda kalmıştır. Ayrıca, uçakların uçuş güvenliğini etkilemiştir. Pinatubo'nun attığı yaklaşık 15 milyon ton külün, geçici olarak yerküreyi 0.5 derece soğuttuğu hesaplanmıştır.''
  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Volkan külleri hangi Forum Tarih
Volkanik Depremler Nedir Volkanik Depremler Nasıl Oluşur Doğa ve Bitkiler 16 Aralık 2013
Ülkemizdeki Volkanik Göller Nelerdir Ülkeler Coğrafyası 3 Aralık 2013
Volkanik Faaliyetlerin İnsanlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? Seviyeli-Ciddi Konular 12 Mart 2013
Volkan Nedir Volkanlar Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 11 Mart 2013
Volkanizma Nedir - Volkanizma Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 2 Ocak 2013

Bu Sayfayı Paylaş