Voleybol Hakemi Özellikleri

'Diğer Spor Dalları' forumunda SeLeN tarafından 31 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Voleybol Hakemi Özellikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  voleybol hakeminin özellikleri - iyi bir hakem nasıl olunur - hakemin müsabaka öncesi yapması gerekenler - hakemin müsabaka sırasında görevleri

  İyi bir hakem olabilmek için sadece oyun kurallarını çok iyi bilmek yeterli olmamaktadır. Kural bilmenin yanı sıra hakemliğe olan tutku, görev sorumluluğu, müsabaka öncesi yüksek moral, adil bir yönetim, ani ve mantıklı karar verme kabiliyeti, disiplinli ve medeni cesaretli yönetim tarzı, ahlaki kişilik, oyunculara ve yöneticilere karşı konuşma disiplini gibi vasıflar her hakemde bulunması ön görülen hususlardır.

  Bir sporcu kendisini müsabakalara nasıl hazırlıyor ise, hakemlerinde aynı şekilde müsabakaya hazırlık yapması kendisini o müsabakaya konsantre etmesi gerekmektedir. Bu Konuyu daha iyi açıklayabilmek için bir müsabakayı:
  a) Müsabaka öncesi
  b)Müsabaka başlangıcı
  c)Müsabaka
  d)Müsabaka sonrası, olmak üzere 4 ana konuda ele almak gerekir.

  MÜSABAKA ÖNCESİ
  Her şeyden önce sağlığımıza çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Fizik ve moral bakımından kendimizi müsabakaya hazırlamalıyız, müsabakamızdan birkaç gün önce alkol almamalıyız, müsabakamızın olduğu gece mutlaka sekiz saat uyumalıyız, malzeme çantamızı geceden hazırlayıp çantamızda bulunması lazım gelen düdük, kura için para, sarı ve kırmızı kartlar, top basınç aleti ve kokartımızı yanımıza almayı unutmamalıyız. Eğer müsabaka sabah ise çok hafif bir kahvaltı yapmalıyız. Öğle saatine rastlıyorsa hiç yemek yememeliyiz. Eğer müsabaka öğleden sonra ise hafif ve az yemeliyiz. Yediğimiz yiyeceklerin sulu olmamasına dikkat etmeli ve sulu şeyler içmemeliyiz, birkaç saat önce spor salonunda hazır bulunmalıyız. Hava çok sıcak ise müsabakadan önce asla duş yapmamalı sadece yüzümüzü ense ve kollarımızı yıkamalıyız, başımızı kesinlikle yıkamalıyız. Reflekslerimizin daima yerinde olması için idmanlar yapmalıyız, zira biz voleybol hakemleri olarak çok kısa bir zaman birimi içinde karar vermek ve düdüğümüzü çalmak zorundayız, bunun içinde gerek fizik gerekse zihnen çok iyi bir düzende olmamız gerekir. Hiç olmazsa haftada iki kere spor yaparak bu yeteneğimizi sağlayabilir ve hatta artırabiliriz, oyun kurallarını müsabaka öncesi mutlaka gözden geçirmeliyiz. Hiçbir zaman her şeyi biliyorum kolay ve zor maç diye bir ayırım yapmamalıyız, çok fazla miktarda müsabaka izlemeliyiz, kılık kıyafetimize özen göstermeliyiz.

  MÜSABAKA BAŞLANGICI
  Takım yöneticileri ve oyuncular ile tatlı sert bir uyum içinde olmalıyız, kura atışı esnasında takım kaptanları ile yapılan diyaloğun espri anlayışı içinde olması müsabakayı rahat ve yumuşak bir ortamda girmemizi sağlayacaktır.

  MÜSABAKA
  Müsabaka öncesi başlatılan tatlı sert otoritenin müsabaka esnasında da devamı önemlidir. Nerede yumuşak davranacağımızı, nerede sert olacağımızı müsabakanın atmosferi içinde tansiyonu yükseltmeden tayin etmeliyiz.
  Kurallardan kesinlikle taviz vermemeli, ancak bunu uygularken diktatör gibide davranmamalıyız, seyirciden etkilenmeyen müsabakanın her anında aynı kararı verebilecek yüreklilikte tansiyon devamlı kontrol altında tutabilecek bir yönetim göstermeye gayret etmeliyiz. Yanlış verdiğimize inandığımız bir kararı düzeltmek için ikinci bir hata yapmamalıyız, bu daha büyük hata olur (ancak kurallar çerçevesinde yanlış bir karar vermemişsek bu kararımızı kuralı zedelemeden değiştirmeliyiz.)

  MÜSABAKA SONRASI
  Müsabaka sonrası takımlar ile her hangi bir sorun varsa bunu hemen orada halletmeye çalışmamalıyız, bu sorunu daha da büyük boyutlara ulaştırır. Müsabakadan çıkan bir hakem arkadaşımızı henüz oyun sıcaklığı üzerinde iken tenkit ve kritik etmek doğru bir olay değildir. Sakin bir ortamda yapılan kritiklerde objektif olmalıyız. Kritik ve tenkitler bize kamçı etkisi yapmalı ve daha iyi olmaya yöneltmelidir.

  Voleybol camiasında yapılacak bütün sataşmalara kalkan olmamız gerekir ancak böyle düşünüldüğü taktirde voleybol hakemliğine dolayısı ile voleybola hizmet etmiş oluruz.

  Doğan ASLAN


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Voleybol Hakemi Özellikleri Forum Tarih
Voleybol sahası ölçüleri ve oyun kuralları kısaca Diğer Spor Dalları 6 Nisan 2014
Voleybol Sahasının Ölçüleri ve Kuralları Diğer Spor Dalları 13 Şubat 2014
Voleybol Kuralları Nelerdir Kısaca Diğer Spor Dalları 11 Şubat 2014
Voleybol Sahasının Ölçüleri Ne Kadardır Diğer Spor Dalları 27 Temmuz 2013
Voleybol Sahasının Ölçüleri Ve Kuralları Nedir Diğer Spor Dalları 7 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş