Viyana'da müslüman mezarlığı açıldı

'Yurt Dışı Haberler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 4 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Viyana'da müslüman mezarlığı açıldı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Viyana'da müslüman mezarlığı
  VİYANA (İHA) - Viyana'nın 23. bölgesinde inşa edilen mezarlığın açılış törenine, aralarında Türkler'in de bulunduğu Avusturya'daki çok sayıda Müslüman katıldı. Açılış töreninde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı temsilen Prof. Dr. Erman Tunca yer aldı.

  Avusturya İslam Cemaatinin İGGİÖ (İslamische Glaubens Gemeinschaft in Österreich) inşa ettiği Viyana Müslüman Mezarlığı, Viyana Eyalet Başkanı Michael Haeupl tarafından düzerlenen bir törenle hizmete açıldı. Viyana Eyalet Belediyesi'nin inşasını bağışladığı 33 bin metrekarelik arsa üzerine inşa edilen mezarlığın proje ve inşaat masraflarının büyük bölümünü Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Yardım Fonu, Suudi Arabistan ve Katar hükümetlerinin verdiği bildirildi.

  Açılış töreninde konuşan Avusturya İslam Cemaati (İslamische Glaubens Gemeinschaft in Österreich) Başkanı Anas Schakfeh, Viyana Belediyesi'nin bağışladığı arsa üzerine inşa edilen mezarlığın inşaat giderleri için OPEC Fonu'nun 200, Katar yönetiminin 500 ve Suudi Arabistan yönetiminin ise 100 bin Euro bağışta bulunduklarını söyledi.

  Mezarlığın inşaat ve proje giderleri için toplam 1 milyon Euro harcandığını anlatan Schakfeh, musalla salonundaki çinilerin ise Türkiye'den Kütahya'dan getirildiğini ve çinileri Viyana'da faaliyet gösteren Wonder adlı Türk derneğinin bağışladığını bildirdi.

  Müslüman mezarlığının musallah salonunda yapılan açılış töreninde konuşan Viyana Eyalet Başkanı MichaelHaeupl, ''Avusturya'nın, burada yaşayan Müslümanlar'ın ikinci vatanı olduğunu'' ifade ederek, Müslüman yurttaşların, sevdiklerini ikinci vatanlarında defnetmeleri ve manevi olarak yakınlarında bulunmaları için mezarlık arsasını bağışladıklarını söyledi.Açılış törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı temsilen Prof. Dr. Erman Tunca da katılarak kısa bir konuşma yaptı ve başkanın iyi dilek mesajını iletti.

  Mezarlığa büyük katkılarından dolayı bazı kurum ve kuruluşlara verilen plaketlerle bu kuruluş temsilcileriödüllendirildi. Michael Haeupl, Anas Schakfeh ve OPEC Fonu Genel Sekreteri Süleyman Cazir Al-Herbish, birlikte mezarlığın mermer tabelası üzerindeki örtüyü kaldırarak açılışı yaptı. Mezarlığın arazi düzenlenmesinin de Viyana Belediyesi'nce yapıldığını belirten İslam cemaati yetkilileri, bundan böyle Avusturya'daki Müslümanlar'dan dileyenlerin, ölülerini bu mezarlıkta defnedebileceklerini bildirdi. Yağmurlu bir havada gerçekleşen açılış törenine katılım yüksekti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Viyana'da müslüman mezarlığı Forum Tarih
Müslüman bilim insanları hangi alanlarda bilime katkı yapmıştır kısaca Düşünürler-Filozoflar 7 Şubat 2017
Ramazan ayının Müslümanlar için önemi nedir? Ramazan ve Hikmeti 19 Şubat 2016
Müslümanların Uhud savaşını kaybetmesinin nedenleri kısaca Tarihi Bilgiler 3 Aralık 2015
Kuran'ı Kerim'in müslümanlar için önemi kısaca Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 6 Nisan 2014
Müslümanlar Hz Muhammed'i neden örnek almalı kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 8 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş