Vitray Cam Süsleme Sanatı

'Hobiler Ve Videolar' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Vitray Cam Süsleme Sanatı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  El Sanatlari Bijuteri Vitray Cam Süsleme Sanati


  [​IMG][​IMG]  Vitray renkli camlarin belli bir kompozisyon düzeni içinde bir araya getirilmesi ile yaratilan sanat teknigidir. Kisaca Cam süsleme sanatidir.

  Camin yumusak ve islenebilir bir malzeme olma özelligi, renkleri, transparanligi sayesinde, çok sayida teknikle, çesitli enstrümanlar kullanarak büyüleyici eserler yaratmak mümkündür. Tasarimlar hayal gücüyle sinirlidir. Sanatçinin bilgi, becerisi, emegiyle yaratilan eserler bulundugu mekanin özellikleri ve isiginin katkisiyla degerini arttirir.


  Vitrayin uygulama alanlari :

  Geçmiste örneklerine büyük ve çok özel mimari yapilarda, kilise, camii gibi dinsel mekanlarda rastlanilan bu süsleme sanati günümüzde çok yaygin olarak, evlerde, otellerde, ve birçok mekanda kapi camlari, pencere camlari, merdiven boslugu pencereleri, mutfak - banyo dolap kapaklari, tavan camlari - kubbe, isikli duvar panolari, ayirici paneller -paravanlar – seperatörler, masa, lamba – abajur – aplik ve özgün hediyelik esyalarda dekorasyon ve aydinlatma amaçli kullanilmaktadir.


  Vitray ve Cam Süsleme Teknikleri :

  Tiffany (Bakirli) Vitray, Kursunlu Vitray, Boyama Vitray, Kristal (Bizoteli) Vitray, Mozaik (Yapistirma) Vitray, Alçi Vitray, Macunlu Vitray, Dekoratif Ayna çalismalari (asit gravür -asit oyma – asit indirme), Asit Koparma (jirve), Dekoratif Kumlama Cam (Sablaj), Füzyon -Fizyon Cam (Eriyik), Tifani Lamba gibi degisik vitray ve cam teknikleri ile yapilan uygulamalar kisiye ve mekana özel olarak tasarlanir.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Vitray Süsleme Sanatı Forum Tarih
Vitray Cam Sanatı Nedir ? - Vitray Sanatı Yapımı İçin İpuçlar ve Çeşitleri - Örnekler Hobiler Ve Videolar 6 Aralık 2008
1. Sınıf Örüntü ve Süslemeleri - Örüntü ve Süsleme Örnekleri Konu Dışı Başlıklar 19 Ekim 2012
Örüntü Ve Süslemelerle Örnekler Konu Dışı Başlıklar 20 Eylül 2012
2. Sınıf Örüntü Ve Süsleme Örnekleri Öğretmenlerimizin Bölümü 23 Mart 2012
Örgüleri Süslemek İçin Örgü Baykuş Motifleri El Örgü Örnekleri 1 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş