Vitiligo, beyaz leke hastalığı - Vitiligo Hastalığı Hakkında Geniş Bilgi

'Cilt Hastalıkları' forumunda Dine tarafından 7 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Vitiligo, beyaz leke hastalığı - Vitiligo Hastalığı Hakkında Geniş Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Vitiligo Hastalığı Hakkında Geniş Bilgi

  Vitiligo, normal deri görünümünde, pigment kaybı nedeniyle düzensiz beyaz alanların bulunduğu bir deri durumudur.

  Deride tebeşir veya süt beyaz renkte, yuvarlak veya oval, keskin sınırlı yama tarzında lekelerle seyreden bir hastalıktır. Nokta kadar küçük ya da avuç içi kadar büyük olabilir. Genellikle simetriktir. Vücudun herhangi bir bölümü etkilenebilir. Sık tutulan alanlar: yüz, eller, kollar, bacaklar ve genital bölgedir.

  Vitiligo deride renk kaybına uğramış beyaz plaklarla seyreden kronik, genelde ilerleyici kozmetik problem oluşturan bir deri hastalığıdır.Vitiligo alanlarında deri beyaz görünürken çevresindeki bölgeler normal renktedir ve bu bölgelerde cilde rengini veren melanositlerdeki hasar nedeniyle tüyler ve kıllardada beyazlık görülür.Renk kaybı olan bölgeler çeşitli büyüklüklerde ve değişik sınır yapıları içerebilirler.Kimi zaman bir nokta kadar küçükken,kimi zaman el ayası kadar büyük ve hatta tüm deriyi etkilemiş olabilir.

  Genelde edinilmiş bir durum olarak görülen vitiligo, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Ancak, belirli genetik özelliklere sahip ailelerde hastalığa yatkınlık görülmektedir. Kontrasta bağlı olaraki koyu tenli kişilerde daha belirgindir. Vitiligo'nun nedeni tam bilinmemekle beraber pigment üreten melanosit hücreleri olan melanositlerin deri veya çevre dokulara hasar vermeksizin seçici kaybına bağlı olarak otoimmünite üzerinde durulmaktadır. Bu hastalık Amerika Birleşik Devletleri'nde nüfusun % 1' ini etkilemektedir.

  Lezyonlar düz, pigmentasyonsuz ve koyu sınırlı olarak görülmektedir. Sınırlar tam olarak tanımlanabilmektedir, ancak düzensizdir. Sıklıkla etkilenen bölgeler yüz, dirsekler ve dizler, eller ve ayaklar ve genital bölgedir. Ayrıca, travma ve basınç görmüş bölgeler de etkilenmektedir.

  Hastalıktan korunma yolları bilinmemektedir.

  Semptomlar arasında aile öyküsü belirten vitiligo, birden veya aniden gelişen düz, doğal desenli pigment kaybına uğramış deri bölgeleri görülmektedir.

  Fizik muayene ve sorgulama tanı konması için yeterlidir. Ek bir tanı yöntemine başvurulmasına gerek yoktur.

  Vitiligo olgularının çoğu tedavi edilmeden deam etmektedir. Mevcut tedavi yöntemleri zor ve tam olarak etkin değildir. Hastalar, fotosensitize edici bileşikler verildikten sonar ultra-viole ışığa maruz bırakılmaktadırlar. Topikal veya oral 8-metoksipsoralen veya trimetilpsoralen tedavileri kısmi pigmentasyon sağlamak amacıyla birden fazla defa verilmelidir.

  Hastalığın gidişatı değişkendir. Bazı bölgeler pigmentasyon kazanabilir, fakat yeni diğer bölgeler oluşabilir. Pigmentasyon kaybı ilerleyici olabilir.

  Güneş yanığı gibi komplikasyonlar sıklıkla görülebilirken, vitiligo pernisyöz anemi, hipertiroidizm ve Addison hastalığı gibi sistemik hastalıklar ile ilişkili olabilir.

  Eğer cildinizde rengin kaybolduğu bölgeler görürseniz, en kısa zamanda aile hekiminize başvurunuz.

  KİMLERDE GÖRÜLÜR?

  Her yaşta görülebilen vitiligoya her yüz kişinin 1–2 sinde rastlanır. Hastaların yarısında 20 yaşından önce başlar.

  VİTİLİGONUN NEDENİ NEDİR?

  Vitiligoda deri rengini meydana getiren hücrelerin kaybı ve derinin beyazlaşması söz konusudur. Birçok faktör üzerinde durulmakla birlikte hastalığın nedeni halen tam bilinmemektedir. Hastaların yüzde 30’unda, ailede vitiligosu olan biri bulunur.

  BAŞKA DERİ BEYAZLAMASI YAPAN HASTALIKLAR VAR MI?

  Bazı mantar hastalıkları, ben türleri ve bazı deri hastalıkları da deride renk açılması yapabilir ve vitiligo ile karışabilir.

  VİTİLİGO NASIL GELİŞİR?

  Vücudun birkaç yerinde deri renginin beyazlaşması görülür. Koyu tenli kişilerde kolay fark edilebilir. Açık tenli kişiler ise özellikle yazın bronzlaşmanın ardından fark ederler. Hastalığın seyri ve şiddeti kişiden kişiye değişir. Vitiligolu alanlar çeşitli şekil ve büyüklükte olabilir. Yıllarca değişmeden kalabilir ya da bazen tüm vücudu etkileyebilir. Vitiligolu alandaki kıllar da beyazlaşabilir.

  HASTALIĞI ARTIRAN FAKTÖRLER VAR MIDIR?

  Sıkıntı, stres, ateşli hastalıklar ile çarpma ve güneş yanığı gibi nedenlerle meydana gelen deri travmaları hastalığın şiddetlenmesine ya da yeni vitiligo alanlarının oluşmasına neden olabilir.

  TAHLİL YAPILMASINA GEREK VAR MI?

  Vitiligo tanısı cilt hastalıkları uzmanları tarafından kolaylıkla konulur. Çok beyaz tenli hastalarda tam emin olunamıyorsa Wood lambası ile muayene edilerek karar verilebilir. Basit ve masrafsızdır. Biyopsi çok nadir gerekir. Vitiligo ile birlikte tiroid, diyabet ve bir tür kansızlık olan pernisiyöz anemi gibi hastalıklar olabilir ve araştırmak gerekir.

  VİTİLİGO NASIL TEDAVİ EDİLİR?

  Vitiligoda tedavide amaç renk hücrelerinin tekrar normal çalışmasını sağlamaktır. Kremler, ultraviyole (ışık) tedavileri, bazı ağızdan alınan ilaçlar günümüzde en sık kullanılanlardır.Her tedavi, her hasta için uygun değildir. Hastanın yaşı, yaşam tarzı, vitiligonun tipi ve yaygınlığı, bulunduğu bölge, hastalığın aktivitesi, tedavinin yarar-zarar oranının bilinmesi tedavinin seçiminde etkilidir. Erken teşhis ve tedavi daha başarılıdır.

  VİTİLİGO TEDAVİSİNDE YENİLİKLER NELERDİR?

  Halen yeni tedaviler üzerinde çalışılmaktadır; bu yeni ve etkili tedavilerden biri lokal ultraviyole B (UVB) tedavisidir. Bu tedaviyi artık Türkiye’de de uygulamaktayız.

  TEDAVİ BAŞARISI NASIL?

  Vitiligo tedavisinde yüz bölgesi, tedaviye en iyi cevap veren yerlerden biri. Yüzde, sonuçlar gerçekten çok iyi. Ayrıca hastayı da en rahatsız eden bölge yüz. Ancak eller ve ayaklar tedaviye en zor yanıt alınan bölgeler olmaya devam ediyor.

  BİRAZ LOKAL UVB’DEN BAHSEDER MİSİNİZ?

  FDA onaylı bu sisteme kısaca BClear diyoruz. BClear, hedeflenmiş ışık sistemi ile sedef ve vitiligo hastalıklarının tedavisinde yeni ve gelişmiş bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.Amerika, İngiltere, İsrail’den sonra Türkiye’de de uygulamaya başladık. B Clear’de uvb sadece hastalıklı bölgeye uygulanır ve böylece normal kabin tedavisindeki gibi sağlıklı bölgelere ışık verilmez. Sağlıklı bölgeler yan etkilerden korunur. Hastalıklı alanlarda yüksek dozlar uygulanabilir ve seans sayıları azalır. Tedavi alanlarında ertesi gün hafif bir kızarıklık oluşabilir. Klasik tedavilere cevap alamamış bazı hastalarımızda da bu tedaviyle başarı elde ettik. Hastayı tedavi öncesi başarı oranları hakkında mutlaka bilgilendiriyoruz bu da hastanın tedaviye uyumunu arttırıyor ve gerçekçi beklentilere sahip olmasını sağlıyor.

  BU TEDAVİDE SEANSLAR NE KADAR SÜRÜYOR?

  Seans sayısı hastaya, vitiligonun çeşidine ve bulunduğu bölgeye göre değişir. Ama genel olarak 8–15 seans arasında cevap alınmaya başlar. 10 cm’lik bir vitiligonun lokal UVB tedavi süresi 1–2 dakika kadar kısa sürer. Hastalar haftada 2–3 seans tedavi görürler. Seans sonrası günlük aktivitelerine dönüyorlar.

  VİTİLİGODA KULLANILAN DİĞER TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

  Krem tedavileri sınırlı alanlarda vitiligosu olanlara uygulanabilir. Başarı hastaya göre değişir. En sık kullanılan kortizonlu kremlerdir. Çok yaygın ve uzun süre kullanımlarda ve yüz gibi derinin özellikli olduğu bölgelerde yan etkiler açısından dikkatli olunmalıdır. Kortizon içermeyen bazı kremler de yenilikler arasındadır ve başarılı olabilirler. Az sayıda hastaya uygulanabilen normal derinin vitiligolu alana nakledildiği cerrahi yöntemler üzerinde halen çalışılmakta. Diğer bir tedavi şeklinde ise vitiligosu çok yaygın olan hastalarda hastalıksız deri alanlarının normal rengi ilaçlarla açılarak kabul edilebilir bir kozmetik görünüm sağlanmaya çalışılır. Makyaj ve boya kolay ve güvenlidir. Tüm deri renklerine uygun kozmetikler mevcuttur. Bu bir tedavi yöntemi değildir, görünümü geçici olarak düzeltir ama hastaları görünüş açısından çok rahatlatır.

  VİTİLİGO HASTALARI GÜNEŞTEN KORUNMALI MI?

  Bazı tedavi seçenekleri güneş ışığından ya da yapay ultraviyole kaynaklarından belirli ölçülerde yararlanır. Tedavi haricinde güneşe maruz kalmak ve bronzlaşmak vitiligoyu belirginleştirir. Ayrıca vitiligolu deride güneşe karşı doğal savunma yeteneği kaybolmuştur. Bu alanlarda kolaylıkla güneş yanığı gelişebilir. Güneş yanığı yeni vitiligo alanları gelişmesine neden olabilir. Bu nedenlerle en az 15 faktörlü bir güneş koruyucu devamlı kullanılmalı ve uygun giysiler giyilmelidir.

  En sık etkilenen bölgeler ise yüz, dudak, boyun, göğüs, penis, diz, dirsek ve el sırtlarıdır. Beyaz bölgeler ultraviyole ışınına karşı hassas olurlar.Güneş yanıklarından, darbelerden sonra yeni vitiligo bölgeleri gelişebilir.Vitiligo birçok hastalıklarla (diabet, anemi, kanser, tiroit bezi hastalıkları.......) beraber görülebilir.Görülme sıklığı toplumda %1-2 arasındadır.Vücudda görülen her beyaz leke vitiligo anlamına gelmez ayrımın yapılması uzman doktor muayenesini ve wood lambası diye adlandırılan özel bir ışık muayenesini gerektirir.Kuruluğa bağlı lekeler, mantar lekeleri, egzema bölgeleri vitiligo ile karışabilir. Bu hastalık, otoimmun kökenli olup vücuddaki renk yapan hücrelere karşı vücudun yıkıcı hücrelerinin aktive olmasıyla başlar.Ailede bulunması, kişide görülme ihtimalini artırabilir ve özellikle vücudun bağışıklık sisteminin zayıfladığı stres, ameliyat, hastalık dönemlerinde vitiligonun başlaması ve artması daha olasıdır. Vitiligo bazen çıktığı bölgelerde sınırlı kalırken bazen ise yayılmaya ve hatta yeni bölgelerde gelişmeye yönelir.

  Tedavi:

  Bu kronik hastalık mutlak olarak doktor tarafından takip gerektirir. Öncelikle hastanın yanlışları yapmayarak hastalığın artışına katkıda bulunmaması amaçlanır. Güneşe çıkış saatleri hastaların kontrol altına alınır.15 faktör üstü bir koruyucu hastaya önerilir.Güneşte aşırı kalmanın doğuracağı sonuçlar hakkında kişiler bilgilendirilir. Lokal olarak uygun birtakım kremler kısıtlı bölgede vitiligosu olan hastalarda başlanabilir ve %40-50 etki sağlanabilir. Deriye uygulanan punch greftle ise bir bölgeden alınan sağlıklı derinin beyaz plaklara ekimi prensibine dayanıp, her zaman başarılı sonuçlar vermemektedir. Vitiligonun en etkili tedavisi dünyada ve ülkemizde ancak birkaç hastanede uygulayabildiğimiz PUVA IŞINI tedavisidir.UVA (320-400nm) dalga boyundaki ışınlar kısa tedavi aralıklarıyla özel kabinlerde cilde verilir.Haftada 2-3 seanslık düzenli uygulamalarla oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.Bu tedavi sırasında cilt üzerinde önce kırmızılık daha sonra kahverengi lekelenmeler ile başlayan rengin geri dönüşü görülmektedir.%70 hastada olumlu sonuca yani rengin geriye dönüp beyazlıkların kaybolduğu görülmektedir. Özellikle yüz ve boyun gibi estetik bölgelerdeki olumlu yanıtlar daha hızlı ve umut vericidir.
   

 2. Dine

  Dine Özel Üye

  VİTİLİGO NEDİR

  Tanımı nedir?


  Deriye rengini veren melanosit dediğimiz hücrelerin yıkımı ile seyreden ve deride pigmentasyon kaybı ile (beyazlaşmalar) sonuçlanan bir hastalıktır.

  Sebebi nedir?


  Dünyada yaygın rastlanan, her iki cinsi de eşit tutan ve her yaşta görülebilen bu hastalığın henüz sebebi bilinmemektedir.

  Farklı klinik tipleri var mı?

  Yaygınlığına göre, tutulan alanlara göre generalize, lokalize, lip-top, segmental vitiligo gibi isimler alabilmektedir.Bunların tedavi yaklaşımı da farklı olmaktadır.Uzun süre lokal kalabilen hastalık ağır stres gibi durumlarda aktive olabilir ve yayılabilir.

  [​IMG]

  Bulaşıcı mıdır?


  Hayır.

  Eşlik eden hastalıklar var mı?


  Bazen vitiligoya alopesi, psoriasis gibi diğer kronik dermatolojik hastalıklar, pernisiyöz anemi, diyabet, tiroid bozuklukları vb. durumlar da eşlik edebilmektedir. Bu açıdan her hasta taranmalı ve bu hastalıklar aranmalıdır. Hastalarda anksiyete ve depresyona da sık rastlanmaktadır.

  Hastalığı ne gibi faktörler artırabilir?

  Özellikle sıkıntı, stres, ateşli hastalıklar, güneş ışığı artışa neden olabilir. Mutlaka bir psikiyatrisle de görüşülmelidir.

  Güneşten korunma gerekir mi?

  Güneş ışığı vitiligo lezyonlarını artırabileceği gibi, beyaz alanların direkt yanmasına veya çevre dokunun koyulaşarak lezyonların daha belirgin hale gelmesine neden olabilir. Bu yüzden kesinlikle yüksek koruma faktörlü güneş koruyucu losyon/krem kullanılmalıdır.

  Hastalık tedavi edilebilir mi?


  Tedaviye verilecek cevap kişiden kişiye değişir. Bu yüzden farklı tedaviler en az 3-6 ay olmak üzere uygulanmalıdır. Aloe Vera lı ürünlerin tedaviye cevap verdiği gözlenmiştir.
  [​IMG]

  Ne gibi tedavi seçenekleri var?

  Lokal Tedaviler: Özellikle lokal steroidler, topikal kalsipotriol vb. çeşitli tedaviler mevcuttur.

  Sistemik Tedaviler: PUVA-SUP, Vitamin tedavileri, steroid, vb.

  Kozmetik Kapatıcılar

  Depigmentasyon: Çok yaygın vitiligolarda kalan sağlam deriler beyazlatılabilir.

  Cerrahi Tedavi seçenekleri

  Bunların yanısıra aloe veralı ürünlerin de bu hastalığı onemle ölçüde tedavi etiiği gözlemlenmiştid.

  [​IMG]

  Çocuğum Vitiligo ne yapmalıyım?

  Çocuk hastalarda maalesef ebeveynler daha panik halde oluyor. Lütfen sakin olun ve çocuğunuzu rahatlatarak onun da bunu psikolojik rahatsızlıklar haline getirmesine engel olun. Sizin çocuğunuz da diğer çocuklar gibi bir yaşam sürecek ve evlenip (ayrıca başka bir patoloji yoksa) çocuk sahibi olabilecektir. Çocuğunuzu sosyal aktivitelere yöneltin, dikkatini çevreye verdirin. Mutlaka bir (çocuk) psikolog(u) ile görüştürün. Hatta kendiniz için de psikiyatristten yardım alın.

  Tedaviye cevap alamazsam?

  Bilin ki hastalık sadece (çoğu zaman) kozmetik sorunlara ve bunun getirdiği psikolojik rahatsızlıklara neden olur. Fazla önemsemeyin, aldırmayın. Sonuçta normal bir insan ömrü yaşama şansı mevcut. Kozmetik kamuflaj ürünleri her zaman için yardımcı olacaktır.

  Yukarıdaki uzman bir doktorun açıkladığı gibi özetle, vitiligonun klasik tıpta kesin tedavisi yoktur.
  [​IMG]

  Vitiligo nedir?

  "Nedeni bilinmeyen hiç bir hastalık doğal olarak kesin şekilde tedavi de edilemez. Vitiligo kesinlikle sedef hastalığı gibi bir dermotolojik hastalık değildir.. Ortaya çıkardığımız tezden emin olduktan sonra bu konuda geliştirdiğimiz bitkisel reçeteler ilk hastadan itibaren olumlu sonuç almış bulunmaktayız.. Halen bize en çok başvurulan sorunlardan birisi de vitiligodur. Her gün onlarca vitiligo tedavisi için bitkisel ilaçlar istenmektedir..

  Her şeyden önce, vitiligo bir deri sorunu değil, psikosomatik bir sorundur. Yüzlerce hastanın karakter yapısı ve sorunun başlama öyküsü birbirine benzemektedir. Bu insanlar hassas yapılı, duygusal, hırslı, temiz karakterli, özgür yapılı insanlardır. Sürekli tedirginlik, korku, baskı, ölüm, ayrılık, iflas, şüphe, ani gelişen olaylar, herkesi etkilediğinden çok daha fazla olarak bu insanları etkiliyor. Bu olumsuz faktörler beyin elektriğinde bozulmalara neden oluyor. Düşünsel ve hormonsal sinir faaliyetleri bozuntuya uğrayarak işlevlerini tam olarak yapamıyorlar. Spastik kolon, şeker hastalığı, safra tembelliği, sindirim sistemi ve karaciğer tembelliği gibi sorunlar yanında, hormonlar da spazm yaparak normal görevini aksatıyorlar.

  Psikosomatik nedenli ümmin yetmezlik sonucu olarak beyin elektriğinin bozulması, derideki melasonit hücrelerinde görev aksaklıkları yaptırmakta ve deriyi boyama görevinde bozulmalara neden olmaktadır. Bu bozulmalar, belli bölgelerde beyazlıklar şeklinde derinin ana rengini almasına, yani beyazlamasına neden olmaktadır. Buna halk dilinde "Ala","Alaca" da denilen tıbbi adı "Vitiligo" olan sorun ortaya çıkmaktadır.

  Kullanım süresince kafeinli içeceklerin kullanılmamasına özen gösterilir. Tedaviye yardımcı bitki özlerinin kullanımın üçüncü ayından itibaren sonuç alınmaya başlanır ve öncelikle baştaki beyazlıklar olmak üzere deri asıl rengini almaya başlar ve son olarak ayaklarda kapanmaktadır.

  Vitiligoya doktorlarımız çaresi yok diyebilirler ama bilimde de çareler tükenmiyor... Aloe Veralı ürünlerde iyi sonuçlar alınmaktadır.

  Hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmayınız, çünkü düzgün olarak kullanıldığında 10 yaş altında % 90 ve yukarılarında %50 iyileşme oranına sahiptir.

  Bir başka uzman doktorun tanımlaması da şöyledir:

  Vitiligo, normal deri görünümünde, pigment kaybı nedeniyle düzensiz beyaz alanların bulunduğu bir deri durumudur.

  Genelde edinilmiş bir durum olarak görülen vitiligo, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Ancak, belirli genetik özelliklere sahip ailelerde hastalığa yatkınlık görülmektedir. Kontrasta bağlı olarak koyu tenli kişilerde daha belirgindir. Vitiligo'nun nedeni tam bilinmemekle beraber pigment üreten melanosit hücreleri olan melanositlerin deri veya çevre dokulara hasar vermeksizin seçici kaybına bağlı olarak otoimmünite üzerinde durulmaktadır. Bu hastalık Amerika Birleşik Devletleri'nde nüfusun % 1' ini etkilemektedir.

  Lezyonlar düz, pigmentasyonsuz ve koyu sınırlı olarak görülmektedir. Sınırlar tam olarak tanımlanabilmektedir, ancak düzensizdir. Sıklıkla etkilenen bölgeler yüz, dirsekler ve dizler, eller ve ayaklar ve genital bölgedir. Ayrıca, travma ve basınç görmüş bölgeler de etkilenmektedir.

  Hastalıktan korunma yolları bilinmemektedir.


  Semptomlar arasında aile öyküsü belirten vitiligo, birden veya aniden gelişen düz, doğal desenli pigment kaybına uğramış deri bölgeleri görülmektedir.

  Fizik muayene ve sorgulama tanı konması için yeterlidir. Ek bir tanı yöntemine başvurulmasına gerek yoktur.

  Vitiligo olgularının çoğu tedavi edilmeden deam etmektedir. Mevcut tedavi yöntemleri zor ve tam olarak etkin değildir. Hastalar, fotosensitize edici bileşikler verildikten sonar ultra-viole ışığa maruz bırakılmaktadırlar. Topikal veya oral 8-metoksipsoralen veya trimetilpsoralen tedavileri kısmi pigmentasyon sağlamak amacıyla birden fazla defa verilmelidir.

  Hastalığın gidişatı değişkendir. Bazı bölgeler pigmentasyon kazanabilir, fakat yeni diğer bölgeler oluşabilir. Pigmentasyon kaybı ilerleyici olabilir.

  Güneş yanığı gibi komplikasyonlar sıklıkla görülebilirken, vitiligo pernisyöz anemi, hipertiroidizm ve Addison hastalığı gibi sistemik hastalıklar ile ilişkili olabilir.

  Eğer cildinizde rengin kaybolduğu bölgeler görürseniz, en kısa zamanda aile hekiminize başvurunuz.
   

 3. Dine

  Dine Özel Üye

  Vitiligo Tedavisi

  Deride beyaz yama tarzı lekelerle seyreden Vitiligo hastalığı toplumda oldukça yaygın. Şimdi, bu hastalığın tedavisi çok kolaylaştı. Yüksek dozda ultraviyole ışınlarının kullanıldığı BClear yöntemiyle lekeler yok ediliyor.

  Deride renk kaybına bağlı olarak beyaz yama tarzı lekelerle seyreden vitiligo hastalığında "fiber optik iletim sistemli BClear" yöntemi, Amerika, İngiltere ve İsrail'den sonra Türkiye'de de uygulanmaya başlandı. İstanbul Kozmed Dermatoloji Merkezi'nden Dr. Canan Savaş, inatçı ve sinsi bir hastalık olarak nitelendirilen vitiligo tedavilerini anlattı: "Sedef ve vitiligo hastalığının tedavisinde günümüze kadar kabin tedavisi ve lambalar şeklinde uygulanan ultraviyole ışınları, sadece sınırlı hastalarda kullanılabiliyordu. Yan etkileri sebebiyle yüksek dozlara çıkılamıyordu. Sağlıklı deriyi ışığın etkisinden koruma imkânı olmayan bu yöntem, yan etkiler göz önüne alınarak az sayıda lezyonu olan hastalarda tercih edilmiyor, genelde vücudun yüzde 20- 25'inden fazla alanda hastalığı bulunanlar tedaviye alınıyordu. BClear yönteminde ise, bu ışınlar sadece hastalıklı bölgeye uygulanabilir hâle geldi."

  BClear, hedeflenmiş ışık sistemi ile sadece hastalıklı bölgeye uygulandığı için, sağlıklı bölgeler ışınların yan etkilerinden korunabiliyor. Hastalıklı alanlarda yüksek dozlara çıkılabiliyor, böylece tedavinin süresi de kısalıyor. Hastanın durumuna göre, 8 yaşından sonraki herkese uygulanabilen yöntemde, seans sayısı hastaya, vitiligonun çeşidine ve bulunduğu bölgeye göre değişiyor. Tedaviden 8-15 seans arasında cevap alınmaya başlanıyor. 10 cm 'lik bir vitiligonun lokal UVB tedavi süresi ise, sadece 1-2 dakika.

  Yüzde daha başarılı

  Her vitiligo tedavisinde olduğu gibi yüz bölgesi, tedaviye en iyi cevap veren bölge. Hastanın vitiligo tipi, deri rengi, hastalığın süresi başarıyı etkileyen temel kavramlar arasında yer alıyor.

  Vitiligo nasıl bir hastalıktır?

  Deride tebeşir veya süt beyaz renkte, yuvarlak veya oval, keskin sınırlı yama tarzında lekelerle seyreden bir hastalıktır. Nokta kadar küçük ya da avuç içi kadar büyük olabilir. Genellikle simetriktir. Vücudun herhangi bir bölümü etkilenebilir. Sık tutulan alanlar, yüz, eller, kollar, bacaklar ve genital bölgedir. Her yaşta görülebilen vitiligoya her yüz kişinin 1 -2 sinde rastlanır. Hastaların yarısında 20 yaşından önce başlar. Çocuk ve gençlerde psikolojik yükler oluşturabilir. Erken ve başarılı tedavi özellikle bu dönemde çok önemlidir. Sıkıntı, stres, ateşli hastalıklar ile çarpma ve güneş yanığı hastalığın şiddetlenmesine ya da yeni vitiligo alanlarının oluşmasına yol açabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Vitiligo beyaz leke Forum Tarih
Vitiligo, beyaz leke hastalığı Cilt Hastalıkları 19 Ekim 2009
Vitiligo Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır Cilt Hastalıkları 18 Eylül 2013
Vitiligo Nedir - Vitiligo Tedavisi Nasıl Yapılır? Genel Sağlık 29 Temmuz 2011
Karaciğere, Vitiligoya, Sedefe Lavanta Kürü - Lavanta Kürü Nasıl Uygulanır? Şifalı Bitkiler 9 Aralık 2010
Bclear tedavisi- vitiligo Cilt Hastalıkları 14 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş