Vitaminler kanser riskini azaltmıyor

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 10 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Vitaminler kanser riskini azaltmıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara - C veya E vitaminlerinin, başta prostat olmak üzere kanser hastalığına yakalanma olasılığını azaltmadığı bildirildi.

  ABD'de yapılan ve sonuçları American Medical Association dergisinde yayımlanan iki büyük araştırma, söz konusu vitaminleri alanlarda kansere yakalanma oranında azalma olmadığını gösterdi.

  Teksas Üniversitesi ve Cleveland Lerner Kliniği Tıp Fakültesi'nin yaptığı ilk araştırma çerçevesinde, 35 bin 533 sağlıklı erkek 4 gruba ayrıldı, her birine ayrı ayrı, selenyum minerali, E vitamini, her ikisi veya placebo verildi.

  Araştırma sırasında katılımcıların 7 yıl süreyle izlenmesi planlanırken, sonuçların fazlasıyla umut kırıcı olması nedeniyle deneyin erken sonlandırıldığı belirtildi. Araştırmacılar, 4 ayrı gruptaki erkeklerde prostat kanserine yakalananların sayısında istatistik olarak herhangi bir farklılık gözlenmediğini söylediler.

  Her grupta 5 yıl içinde prostat kanseri teşhisi koyulanların oranının yüzde 4 ila 5 olduğu kaydedildi. Boston Brigham ve Kadın Hastanesi'nin yaptığı ikinci bir araştırmada da düzenli E ve C vitamini alımının kanser üzerindeki etkilerini test etmek için 14 bin 641 erkek doktorla çalışıldı. 8 yıl süren araştırma sırasında E vitaminin prostat veya diğer kanser türlerine yakalananların sayısını etkilemediği, C vitaminin de benzer bir etkiye yol açmadığı gözlendi.

  Vitaminlerin, belirli kanserlere yakalanma olasılığını azaltabileceği yönünde yaygın bir görüş bulunuyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Vitaminler kanser riskini Forum Tarih
Kansere Karşı Vitaminlerin Önemi Nedir? Genel Sağlık 23 Ekim 2012
Vitaminler KAnsere Yol Açarmı ? Genel Sağlık 7 Aralık 2009
Patates içindeki vitaminler Şifalı Bitkiler 4 Ekim 2015
Vitaminlerin sağlığımıza olumlu olumsuz etkileri kısaca Diyet Beslenme 4 Nisan 2014
Yağ Süt ve Peynirde Hangi Vitaminler Var Diyet Beslenme 6 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş