Vistada Windows Readydrive Nedir Nasıl Kullanılır

'Windows Vista' forumunda UquR tarafından 28 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Vistada Windows Readydrive Nedir Nasıl Kullanılır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Vistada Windows Readydrive Nedir Nasıl Kullanılır

  Karma sabit disklerle Performans artışı
  ReadyBoost USB bellek, SD/CF kart gibi “nonvolatile”, yani kalıcı belleklerden yararlanarak sistem için bir tampon hafıza oluşturuyor. Peki USB yuvası yerine kalıcı belleği sabit diskin içine koysak daha iyi değil mi? Samsung ve Seagate’in yeni sabit diskleri bunu gerçeğe dönüştürüyor.
  Çok yakında diğer üreticilerin de piyasaya süreceği karma (hibrid) sabit diskler, adından da anlaşıldığı gibi kalıcı bellekle sabit diskin bir araya getirilmesinden oluşan karma donanımlar. Bu kalıcı bellek, sahil disklerde bildiğimiz tampon belleklerle benzer göreve sahip olmasına karşın iki noktada büyük farklılığı ve avantajı var. Birincisi 8-16 MB yerine kapasiteleri 128 MB’tan başlıyor. Diğer önemli özellikleri ise kalıcı bellek olduklarından sabit diske giden elektrik kesilse bile içindeki verilerin yok olmaması. Bir önceki sayfada karma bir sabit diskin yapısını görebilirsiniz. Sizin de fark edeceğiniz gibi bildiğimiz sabit disklerden çok büyük kırkları yok. Standart bir sabit diskle veri çoğu zaman sol taraftaki plakadan okunup, DRAM tampon bellekten geçip sisteme aktarılıyor. Kara bir sabit diskte ise veriler daha büyük ve güvenilir olan kalıcı tampon belleğe aktarılıp daha sonra sisteme sunuluyor. Aynı şekilde sistemden gelen veri de önce tampon kalıcı belleğe ve daha sonra plakaya aktarılıyor. Bu yapının üç avantajı var. Birincisi kalıcı tampon belleğe sistemin erişimi daha hızlı. Dolayısıyla karma sabit diskler 1 saniyeden daha az bir sürede kullanıma hazır oluyor. İkinci özellik sabit diskin içindeki plaka dönmese de okuma/yazma işlemlerini gerçekleştirilebiliyor. Üçüncü özelliği ise, hali hazırdaki standartlarla uyumlu olması.
  Geç olmasın güç olsun!: ReadyDrive, Windows Vista’nın karma sabit disklerin bu özelliklerinden yararlanmanızı sağlayan teknolojisinin adı. Bu teknoloji ile bilgisayarınız daha hızlı açılmakla kalmayacak, uygulamalarınız daha hızlı çalışacak ve sabit diskleriniz daha az aşınacak. En iyi haber ise taşınabilir bilgisayar sahiplerine: Piliniz daha uzun süre gidecek.

  Bakalım nasıl oluyor bu daha hızlı açılma meselesi. Kapanırken veya uyku moduna geçerken Windows Vista sabit disk plakasının üstündeki tüm verileri kalıcı tampon belleğe yazıyor. Böylece bir sonraki açılışta BIOS sabit disk plakasının dönmeye başlayıp (bu 2 ile 4 saniye arası sürebiliyor ki bir de buna veriyi arayıp bulmasını eklemelisiniz) veri sunmasını beklemektense kalıcı tampon bellekten verileri okumaya başlıyor. Bu esnada ise sabit disk geri kalan verileri plakadan okuyup sisteme vermeye hazır oluyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Vistada Windows Readydrive Forum Tarih
Vistada Oem Logo Ekleme Windows Vista 30 Ağustos 2009
Vistada Geri Dönüşüm Kutusunu Silmek - Geri Getirmek Windows Vista 2 Mayıs 2009
Vistada MasaÜstü İkonlarını Silme nasıl Olur Windows Vista 28 Kasım 2008
Vistada Svchost Ne ve Neden Sürekli Çalışıyor? Windows Vista 28 Kasım 2008
Vistada Harici Hard Diskinizin Performansını Arttırın Windows Vista 28 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş